Վիրահայոց թեմի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում կայացավ կրոնական խորհրդի հերթական հանդիպումը PDF Տպել Էլ.փոստ
meeting of the Board of religions
2014 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Վիրահայոց թեմի առաջնորդի Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում կայացավ Վրաստանի կրոնական խորհրդի անդամների հերթական հանդիպումը:Հանդիպմանը մասնակցում էին Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին, Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հանս Իոահիմ եպիսկոպոս Կիդերլենը և Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հանդիպմանը քննարկվեց 2015 թվականին կայանալիք էկումենիկ աղոթքի կազմակերպման հարցը: Որոշվեց էկումենիկ աղոթքն անցկացնել հունվարի 23-ին, ժամը 16:00-ին՝ Լյութերական եկեղեցում:
Խորհրդի անդամների քննության առարկա էր նաև խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպություններին հասցված վնասի մասնակի փոխհատուցման համար հատկացված միջոցների հարցը: Այդ կապակցությամբ որոշվեց դիմել Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալությանը միջոցների հատկացման հարցը խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպությունների անշարժ գույքի վերադարձման (ռեստիտուցիա) հարցից սահմանազատելու խնդրանքով:
Քննարկվեցին նաև Բնակչության համընդհանուր մարդահամարի անցկացման ժամանակ Վրաստանի քաղաքացիների կրոնական պատկանելությունը նշելիս բացահայտված հիմնախնդիրները: Խորհուրդը որոշեց դիմել Վրաստանի վիճակագրական գործակալությանը տեղեկացնելով այն մասին, որ մարդահամարը Վրաստանի կրոնական փոքրամասնություններին վստահություն չի ներշնչում և կասկածի տակ է դնում մարդահամարի արդյունքների օբյեկտիվությունը:
Այլ եկեղեցիների հավատացյալներին Ուղղափառ Եկեղեցու կողմից , այսպես կոչված վերամկրտության հիմնախնդրի կապակցությամբ որոշվեց կազմակերպել հանդիպում Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվեց նաև կրոնական կազմակերպությունների ունեցվածքի վերադարձման մասին Վրաստանի օրենսդիր մարմիններին դիմելու հարցը:
Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն,հոգևոր եղբայրներին իրազեկեց Քրիստոնեական Միասնության աջակցության գծով Պապի խորհրդի նախագահ Նորին Պայծառափայլություն Կարդինալ Կուրտ Կոխի Վրաստան կատարելիք այցի մասին:
Հանդիպմանը որոշվեց դեկտեմբերի վերջերին կրկին հավաքվել Վիրահայոց Թեմի նստավայրում և 2015 թվականի համար խորհրդի նախագահությունը փոխանցել Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցուն:

| В резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии при церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси состоялась очередная встреча Совета религий |
3 декабря 2014 года в резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии при церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси прошла очередная встреча представителей Совета религий. Во встрече приняли участие Его Преосвященство Епископ Джузеппе Пазотто, апостольский администратор Римско-Католичес В ходе встречи обсудили вопрос организации экуменической молитвы, которая состоится в 2015 году. Было решено провести экуменическое молитву 23-го января, в 16:00 в Лютеранской церкви. Предметом обсуждения членов совета также стал вопрос средств, выделенных для частичного возмещения ущерба, нанесенного религиозным организациям в Советский период. В связи с этим было решено обратиться в Государственное агентство по вопросам религии в Грузии с просьбой обособить вопрос выделения средств от вопроса возвращения (реституции) недвижимого имущества религиозных организаций, конфискованного в Советский период. Участники также обсудили основные проблемы, обнаруженные в ходе проведения Всеобщей переписи населения при заполнении анкеты на указание религиозной принадлежности граждан Грузии. Совет принял решение обратиться в Службу статистики Грузии и сообщить о том, что перепись не внушает доверия религиозным меньшинствам Грузии и они ставят под сомнение объективность результатов переписи. В связи с проблемой так называемого перекрещивания прихожан других церквей Православной Церковью, было решено организовать встречу с представителями Грузинской Православной Церкви. Также обсудили вопрос об обращении в законодательные органы Грузии по поводу реституции недвижимости религиозных организаций. Его Преосвященство Епископ Джузеппе Пазотто, апостольский администратор Римско-Католичес На встрече было решено вновь собраться в конце декабря в резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии и к 2015 году передать председательство совета Евангелическо-Лю