Վիրահայոց թեմի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում կայացավ կրոնական խորհրդի հերթական հանդիպումը PDF Տպել Էլ.փոստ
meeting of the Board of religions
2014 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Վիրահայոց թեմի առաջնորդի Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում կայացավ Վրաստանի կրոնական խորհրդի անդամների հերթական հանդիպումը:Հանդիպմանը մասնակցում էին Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին, Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հանս Իոահիմ եպիսկոպոս Կիդերլենը և Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հանդիպմանը քննարկվեց 2015 թվականին կայանալիք էկումենիկ աղոթքի կազմակերպման հարցը: Որոշվեց էկումենիկ աղոթքն անցկացնել հունվարի 23-ին, ժամը 16:00-ին՝ Լյութերական եկեղեցում:
Խորհրդի անդամների քննության առարկա էր նաև խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպություններին հասցված վնասի մասնակի փոխհատուցման համար հատկացված միջոցների հարցը: Այդ կապակցությամբ որոշվեց դիմել Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալությանը միջոցների հատկացման հարցը խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպությունների անշարժ գույքի վերադարձման (ռեստիտուցիա) հարցից սահմանազատելու խնդրանքով:
Քննարկվեցին նաև Բնակչության համընդհանուր մարդահամարի անցկացման ժամանակ Վրաստանի քաղաքացիների կրոնական պատկանելությունը նշելիս բացահայտված հիմնախնդիրները: Խորհուրդը որոշեց դիմել Վրաստանի վիճակագրական գործակալությանը տեղեկացնելով այն մասին, որ մարդահամարը Վրաստանի կրոնական փոքրամասնություններին վստահություն չի ներշնչում և կասկածի տակ է դնում մարդահամարի արդյունքների օբյեկտիվությունը:
Այլ եկեղեցիների հավատացյալներին Ուղղափառ Եկեղեցու կողմից , այսպես կոչված վերամկրտության հիմնախնդրի կապակցությամբ որոշվեց կազմակերպել հանդիպում Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվեց նաև կրոնական կազմակերպությունների ունեցվածքի վերադարձման մասին Վրաստանի օրենսդիր մարմիններին դիմելու հարցը:
Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն,հոգևոր եղբայրներին իրազեկեց Քրիստոնեական Միասնության աջակցության գծով Պապի խորհրդի նախագահ Նորին Պայծառափայլություն Կարդինալ Կուրտ Կոխի Վրաստան կատարելիք այցի մասին:
Հանդիպմանը որոշվեց դեկտեմբերի վերջերին կրկին հավաքվել Վիրահայոց Թեմի նստավայրում և 2015 թվականի համար խորհրդի նախագահությունը փոխանցել Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցուն:

Another meeting of the religious council held at Tbilisi St. Echmiadzin Church of the Armenian Diocese in Georgia PDF Print E-mail
meeting of the Board of religions
On 3rd December, 2014 the members of the Georgian religious council met again at St. Echmiadzin church, the residence of the leader of the Armenian Diocese in Georgia.The meeting was attended by the leader of Apostolic Department of Caucasian Latin Catholics, His Grace archbishop Giuseppe Pasotto, the leader of the Evangelical Baptist church in Georgia, His Grace Bishop Merab Gaprindashvili, the leader of the Evangelical Lutheran church in Georgia, His Grace Bishop Hans-Joachim Kiderlen and by the leader of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan.
At the meeting was discussed the organization of the ecumenical prayer in 2015. It was decided to read the ecumenical prayer at Lutheran Church on 23rd January, 2015 at 16:00.
The matter of funding, provided for the partial recovery of damages, caused to the religious organizations during the Soviet period, was also under discussion of the members of the council. It was therefore decided to apply to the StateAgency ForReligious Affairs of Georgia for the allocation of fundings to be considered separately from the matter of fundings related to the return (restitution) of the property of the Soviet period religious organizations.
The problems, discovered when identifying the religious belonging (affiliation) of the citizens of Georgia during the population general census, were also discussed. The council agreed to apply to the Statistics Agency of Georgia in order to inform that for the Georgian religious minorities the census lacks in credibility and calls into question the objectivity of the results.
It was decided to arrange a meeting with the representatives of the Georgian Orthodox church, related to the issue of so called rebaptism of the believers of other religions.The issue of applying to the Georgian judicial bodies for the return of the property of religious organizations was discussed as well.
The leader of Apostolic Department of Caucasian Latin Catholics, His Grace archbishop Giuseppe Pasotto, informed his spiritual brothers about the visit of His Grace Cardinal Kurt Koch, president of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity.
The members of the council agreed to meet again at the residence of the Armenian Diocese in Georgia and to delegate the leadership of the council to the Evangelical Lutheran church in Georgia in 2015.