Ամանորյա տոնահանդես «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 24-ին կայացավ «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի (ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյան) ամանորյա տոնահանդեսը: Նախակրթարանի ուսուցիչների ջանքերով ու երևակայությամբ զարդարված դահլիճը իսկական ձմեռային տեսք էր ստացել, որտեղ տարբեր կենդանիների, հրեշտակների ու ձյունանուշիկների նմանվող նախակրթարանի 50-ից ավելի սաները սպասում էին Ձմեռ պապին, որ գալու էր նվերներով և ավետելու էր նոր՝ 2015 թվականի մեկնարկը:
Տոնականորեն զարդարված դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել ոչ միայն փոքրիկների ծնողները, տատիկներն ու պապիկները, այլև հոգևոր հայրերը, Հայարտուն» կենտրոնի պաշտոնեությունը, Թեմի մյուս աշխատակիցները: Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ Կարեն Մելիքյանը և Տիգրան Թումանյանը:
Տոնահանդեսը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ: Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը երախտիքի խոսքեր ուղղեց բոլոր այն ծնողներին, ովքեր ընտրել են հայոց մանկապարտեզն ու երեխաների հայեցի դաստիարակությունը:
Ու հաջորդեցին միմյանց փոքրիկների հայերեն խոսքը, ուրախ երգն ու պարը, ասմունքը, հանելուկն ու շուտասելուկը: Երեխաների ճիշտ վարվելակերպը, վարժ արտասանությունը, գեղեցիկ երգն ու պարը, դարձան այն բանի վկայությունը, որ նախակրթարանն իր գործունեության մեջ ընտրել է զարգացման ճիշտ ուղի: Սաների ելույթներից գոհ լինելը չէին թաքցնում հեքիաթային Քաջ Նազարն ու Ձմեռ պապը, ովքեր վերջում բոլոր երեխաներին բաժանեցին ամանորյա նվերներ:
Ծնողների անունից նախակրթարանի դաստիարակներին և Վիրահայոց թեմին ու նրա առաջնորդին ուղղված երախտիքի խոսքով հանդես եկավ նախակրթարանի ծնող Գայանե Բոստանջյանը, կոչ անելով ներկաներին, իրենց զավակներին ուղղորդել հայոց դպրոց:
Հավարտ միջոցառման գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը անդրադարձ կատարեց դահլիճի և երեխաների այն գեղեցիկ տեսքին, որը ամեն անգամ նորովի է բացահայտվում: Կարևորելով հոգևոր տաճարի դերը ազգայինը պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու գործում, Սրբազան Հայրը արդիականացրեց պետական դպրոցի կողքին նաև ազգային դպրոց ունենալու անհրաժեշտությունը: Թեմակալ առաջնորդը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց նախակրթարանի ուսուցիչներին, բոլոր աշխատակիցներին նրանց նվիրական գործունեության համար և ներկաներին կոչ արեց լինել Հայոց Եկեղեցու կողքին, միշտ հաճախել Սուրբ Պատարագներին և դառնալ նրա բոլոր արարողությունների մասնակիցը: Վազգեն Սրբազանը ներկաներին շնորհավորեց գալիք Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով և բոլորին հրավիրեց մասնակցելու Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի արարողություններին:

Новогодний праздник в Детском саду имени Св.Мовсеса Хоренаци PDF Печать E-mail
24 декабря 2014 года в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся новогодний праздник Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци (руководитель - Евгения Маркосян). Благодаря усилиям и богатому воображению педагогов детского сада украшенный зал уподобился зимней сказке. Здесь более 50 воспитанников детского сада в образе разных животных, ангелов и снегурочек ждали прихода Деда Мороза, который должен был раздать подарки и возвестить о наступлении Нового 2015 года.
В празднично украшенном зале собрались не только родители, бабушки и дедушки детишек, но и духовные лица, должностные лица центра «Айартун» и другие сотрудники Епархии. На мероприятии присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии Карен Меликян и Тигран Туманян.
Торжество началось с молитвы «Отче Наш» и благословения Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, главы Епархии ААЦ в Грузии. Левон Чидилян, руководитель центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, выразил благодарность всем родителям, которые выбрали армянский детский сад и решили воспитать своих детей в армянском духе.
Последовали друг за другом веселые песни и танцы, декламация, загадки, скороговорки и грамотная армянская речь детей. Правильные манеры, беглая декламация, красивые песни и танцы малышей стали свидетельством того, что детский сад в своей деятельности идет по правильному пути развития. Сказочный персонаж Храбрый Назар и Дед Мороз не скрывали своего довольства, наслаждаясь выступлением воспитанников, и под конец вручили всем детям новогодние подарки.
От лица родителей благодарность педагогам и предводителю Епархии ААЦ в Грузии выразила родительница детского сада Гаянэ Бостанджян, которая призвала присутствующих давать своим детям образование на родном языке.
По завершении мероприятия Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, дал свою оценку. Епископ выделил прекрасное оформление зала и внешний вид детей, которые каждый раз украшены по-новому. Подчеркнув роль церкви в сохранении национальных ценностей и передаче их новому поколению, Епископ отметил злободневность проблемы существования национальной школы вместе с государственной. Предводитель Епархии поблагодарил педагогов детского сада и всех сотрудников за преданную работу и призвал присутствующих быть ближе к Армянской церкви, всегда посещать Божественную Литургию и другие церковные обряды. Епископ Вазген Мирзаханян поздравил всех с Новым годом и Рождеством, а также пригласил принять участие в празднике Святого Рождества и церемонии освящения воды.