Սուրբ ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի առաջին տաղավար տոնը՝ Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության ավետիսը Վիրահայոց թեմում նշվեց պատշաճ հանդիսությամբ: Դեռևս հունվարի 5-ի երեկոյան Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում մատուցվեց Ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ:
Հունվարի 6-ի առավոտից շարունակվեց տոնական տրամադրությունը: Սամցխե Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում, առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի հանդիսապետությամբ մատուցված տոնական Սուրբ Պատարագին մասնակցեց Ախալքալաքի շրջանային ժողովի փոխնախագահ Նաիրի Իրիցյանը:
Իսկ Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ Եկեղեցի այցելեցին և հավատացյալներին Սուրբ Ծննդյան տոնի կապակցությամբ շնորհավորեցին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության վարչապետ Արչիլ Խաբաձեն և Բաթումիի քաղաքապետ Գիորգի Երմակովը:
Հավատացյալներով լեփ-լեցուն Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ, որի պատարագիչն էր Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հայոց Եկեղեցի այցելեցին և Սուրբ Ծննդյան տոնական Պատարագին ներկա գտնվեցին Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին, կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեն, Վրաստանի խորհրդարանի անդամներ Սերգո Ռատիանին և Ռուսլան Պողոսյանը, Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակին կից հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին, Վրաստանում ՀՀ դեսպանի տեղակալ Վահագն Աֆյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, դեսպանության դիվանագետներ, պետական, հասարակական գործիչներ:
Հընթացս Սբ. Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առիթով: Եկեղեցում տարածվեց Մանուկ Հիսուսի ծննդյան և Աստվածհայտնության ավետիսը:
Սբ. Պատարագի վերջում Թեմակալ առաջնորդի հանդիսապետությամբ կատարվեց Ջրօրհնեքի արարողություն և Եկեղեցու Խաչի կնքահայր վերստին դարձավ արժանավոր հայորդի, հավատավոր քրիստոնյա Յուրի Երեմյանը:
Հավարտ Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց վրաց պետության և կառավարության ներկայացուցիչներին` Սուրբ Ծննդյան տոնի առիթով Հայոց Եկեղեցու հավատացյալներին շնորհավորելու կապակցությամբ: Անդրադարձ կատարեց պատմականորեն հավատակից ժողովուրդների հարաբերություններին, հայ և վրաց եկեղեցիների բարեկամությանը:
Այնուհետև հավաքվածներին Սուրբ Ծնունդի, Աստվածհայտնության և ջրօրհնեքի կապակցությամբ շնորհավորանքի խոսքերով դիմեցին Վրաստանի հաշտության և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին և Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեն և փոխանցեցին Վրաստանի վարչապետի շնորհավորանքները: Հայրենակիցներին բարեմաղթանքի խոսքեր հղեց խորհրդարանի անդամ Ռուսլան Պողոսյանը:
Տոնական Սուրբ Պատարագից հետո երկրի պետական այրերը Վիրահայոց Թեմի առաջնորդի հետ միասին ներկա գտնվեցին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում Վրաստանի Հայ կանանց «Շուշանիկ» միության (նախագահ Սուսաննա Խաչատրյան) կազմակերպած ավանդական հայկական գաթայի փառատոնին:
Բաժակ բարձրացնելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության համար, հյուրերը հավաքվածներին վերստին շնորհավորեցին Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ և հյուրասիրվեցին հայ տիկինների ձեռքով և սրտի ջերմությամբ պատրաստված հայկական գաթայի տարատեսակներով:
Փառատոնն անցավ կենտրոնի ստեղծագործական խմբերի և անհատ կատարողների ուժերով կազմակերպված ջերմ համերգի ներքո:

Святое Рождество и Богоявление в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
Первый господский праздник 2015 года – Святое Рождество и Богоявление с подобающей торжественностью отметили в Епархии ААЦ в Грузии. С вечера 5-го января в церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили литургию сочельника Святого Рождества.
Праздничное настроение продолжилось утром 6-го января. В церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети, под председательством главы викариата архимандрита Бабкена Салбияна была совершена Божественная Литургия, на которой присутствовал заместитель председателя Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета Наири Ирицян.
Церковь Сурб Пркич г. Батуми посетили премьер-министр Автономной республики Аджария Арчил Хабадзе и мэр Батуми Георгий Ермаков, которые поздравили верующих с Рождеством Христовым.
В переполненной прихожанами церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси отслужили Божественную и Бессмертную Литургию, богослужение провел Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии.
Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили, руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе, члены парламента Грузии Серго Ратиани и Руслан Погосян, главный эксперт Центра толерантности при аппарате омбудсмена Грузии Бека Миндиашвили, заместитель посла РА в Грузии Ваагн Афян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, дипломаты посольства, государственные и общественные деятели посетили армянскую церковь и присутствовали на праздничной Божественной Литургии.
В ходе Божественной Литургии предводитель Епархии ААЦ в Грузии зачитал послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления Господа Нашего Иисуса Христа. Благая весть Рождества Христова и Богоявления распространилась в церкви.
В конце Божественной Литургии под председательством главы Епархии ААЦ в Грузии была проведена Церемония освящения воды, а крестным отцом церкви вновь стал достойный сын армянского народа, верующий христианин Юрий Еремян.
По завершении литургии предводитель Епархии ААЦ в Грузии выразил слова благодарности представителям государства и правительства Грузии за поздравление прихожан Армянской Церкви по случаю праздника Святого Рождества. Епископ упомянул исторически сложившиеся отношения народов-единоверцев, дружбу армянской и грузинской церквей.
После этого государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили и руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе обратились к собравшимся и поздравили с праздниками Святого Рождества, Богоявления и Крещения, а также передали добрые пожелания премьер-министра Грузии. Соотечественников поздравил депутат парламента Руслан Погосян.
После праздничной Божественной Литургии государственные лица страны вместе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии присутствовали в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии на фестивале традиционной армянской гаты, который инициировал Союз армянских женщин Грузии «Шушаник» (председатель Сусанна Хачатурян).
Подняв бокалы за многовековую дружбу двух народов, гости вновь поздравили собравшихся с Рождеством и Новым Годом и отведали различные виды национальной выпечки, которую армянские женщины приготовили своими руками.
Фестиваль прошел в сопровождении веселого концерта, организованного усилиями творческих кружков и сольных исполнителей центра «Айартун».