Սուրբ ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի առաջին տաղավար տոնը՝ Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության ավետիսը Վիրահայոց թեմում նշվեց պատշաճ հանդիսությամբ: Դեռևս հունվարի 5-ի երեկոյան Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում մատուցվեց Ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ:
Հունվարի 6-ի առավոտից շարունակվեց տոնական տրամադրությունը: Սամցխե Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում, առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի հանդիսապետությամբ մատուցված տոնական Սուրբ Պատարագին մասնակցեց Ախալքալաքի շրջանային ժողովի փոխնախագահ Նաիրի Իրիցյանը:
Իսկ Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ Եկեղեցի այցելեցին և հավատացյալներին Սուրբ Ծննդյան տոնի կապակցությամբ շնորհավորեցին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության վարչապետ Արչիլ Խաբաձեն և Բաթումիի քաղաքապետ Գիորգի Երմակովը:
Հավատացյալներով լեփ-լեցուն Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ, որի պատարագիչն էր Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հայոց Եկեղեցի այցելեցին և Սուրբ Ծննդյան տոնական Պատարագին ներկա գտնվեցին Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին, կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեն, Վրաստանի խորհրդարանի անդամներ Սերգո Ռատիանին և Ռուսլան Պողոսյանը, Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակին կից հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին, Վրաստանում ՀՀ դեսպանի տեղակալ Վահագն Աֆյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, դեսպանության դիվանագետներ, պետական, հասարակական գործիչներ:
Հընթացս Սբ. Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առիթով: Եկեղեցում տարածվեց Մանուկ Հիսուսի ծննդյան և Աստվածհայտնության ավետիսը:
Սբ. Պատարագի վերջում Թեմակալ առաջնորդի հանդիսապետությամբ կատարվեց Ջրօրհնեքի արարողություն և Եկեղեցու Խաչի կնքահայր վերստին դարձավ արժանավոր հայորդի, հավատավոր քրիստոնյա Յուրի Երեմյանը:
Հավարտ Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց վրաց պետության և կառավարության ներկայացուցիչներին` Սուրբ Ծննդյան տոնի առիթով Հայոց Եկեղեցու հավատացյալներին շնորհավորելու կապակցությամբ: Անդրադարձ կատարեց պատմականորեն հավատակից ժողովուրդների հարաբերություններին, հայ և վրաց եկեղեցիների բարեկամությանը:
Այնուհետև հավաքվածներին Սուրբ Ծնունդի, Աստվածհայտնության և ջրօրհնեքի կապակցությամբ շնորհավորանքի խոսքերով դիմեցին Վրաստանի հաշտության և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին և Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեն և փոխանցեցին Վրաստանի վարչապետի շնորհավորանքները: Հայրենակիցներին բարեմաղթանքի խոսքեր հղեց խորհրդարանի անդամ Ռուսլան Պողոսյանը:
Տոնական Սուրբ Պատարագից հետո երկրի պետական այրերը Վիրահայոց Թեմի առաջնորդի հետ միասին ներկա գտնվեցին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում Վրաստանի Հայ կանանց «Շուշանիկ» միության (նախագահ Սուսաննա Խաչատրյան) կազմակերպած ավանդական հայկական գաթայի փառատոնին:
Բաժակ բարձրացնելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության համար, հյուրերը հավաքվածներին վերստին շնորհավորեցին Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ և հյուրասիրվեցին հայ տիկինների ձեռքով և սրտի ջերմությամբ պատրաստված հայկական գաթայի տարատեսակներով:
Փառատոնն անցավ կենտրոնի ստեղծագործական խմբերի և անհատ կատարողների ուժերով կազմակերպված ջերմ համերգի ներքո:

The Armenian Diocese in Georgia has celebrated the first major feast of 2015, the Feast of Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. On the evening of January 5th, a Candlelight Divine Liturgy was held in all the churches of the Diocese.
On January 6th, under the leadership of BishopBabgen Salbiyan, the Vicar General, the festive Divine Liturgy was held at Akhalkalaki’s Surb Khach (St. Cross) Church of Samtskhe-Javakheti’s general prelacy. Nairi Iritsyan, vice president of the local assembly also attended the liturgy.
ThePrime Minister of the Autonomous Republic of Adjara, Archil Khabadze and Batumi Mayor Giorgi Yermakovvisited Surb Prkich (St. Savior) Church in Batumi and congratulated the parish on the Feast of Nativity.
The Divine Liturgy was held by the leader of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyanin Tbilisi’s Saint Echmiadzin Church.
The Minister for Reconciliation and Civic Equality  of Georgia,Paata Zakareishvili,State Religious Affairs Agency President,Zaza VashakmadzeGeorgia’s General Assembly members Sergo Ratiani and Ruslan Poghosyan, the head of the Tolerance Center at the Public Defender's Office,Beka Mindiashvili, Deputy Ambassador of RA to Georgia Vahagn Afyan, the editor of “Georgia” newspaper Van Baybutyan, diplomats from the embassy, politicians and public figures visited the Armenian Church and attended the Divine Liturgy on the occasion of the Feast of the Nativity.
During the Divine Liturgy the leader of the Armenian Diocese read the Message of His Holiness, Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, on the Feast of the Nativity and Theophany of our Lord Jesus Christ. The good news of the Nativity of Christ child and Theophany filled the church.
At the end of the Divine Liturgy His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan delivered the ceremony of Jrorhnek (Consecration of Water). Yuri Yeremyan, committed Christian and devoted son of his nation, became once again the "godfather of the Church Cross"
His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan expressed his gratitude to the Georgian government representatives and thanked them for their congratulations to the parish in connection with the Feast of the Nativity. His Grace refered to the relations of two Christian nations and tothe amity of Armenian and Georgian Churches.
After that the Minister for Reconciliation and Civil Equality Paata Zakareishvili and State Religious Affairs Agency PresidentZaza Vashakmadze addressed the parish and congratulated them on behalf of Georgia’s Prime Ministeron the occasion of the Feast the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. Then Ruslan Poghosyan expressed best wishes to his compatriots.
After the festive Divine Liturgy the government officials accompanied by the Head of the Armenian Diocese in Georgia, attended thetraditional Armenian Gata (pastry)Festival organized by the Association of Armenian Women in Georgia, “Shushanik”, President Susanna Khachaturian,at the Hayartun Center of the Armenian Diocese in Georgia.
The guests proposed a toast to the centuries-old friendship between the two nations. They wished everyone a Merry Christmas and a Happy New Year and tasted the Armenian gata prepared warmly by Armenian women.
The festival was accompanied by the joyful performances of the Hayartun Center’s creative groups and solo performers.