Դասական երաժշտության համերգ Հայոց Ցեղասպանության նահատակների հիշատակին |
«Հիշում եմ և պահանջում» այս խորագիրն էր կրում սույն թվականի ապրիլի 15-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացած դասական երաժշտության համերգը, որը նախաձեռնել էր երիտասարդ երաժիշտ, խմբավար Հովհաննես Համբարձումյանը: Համերգին մասնակցում էին «Հայարտուն» կենտրոնի Մակար Եկմալյանի անվան երգչախումբը և Թբիլիսիի Վանո Սարաջիշվիու անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողները: Համերգը նվիրված էր Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ծրագրում ընդգրկված էին Պիացոլայի, Բեթհովենի, Կաչինինի, Բախ-Գունոյի ստեղծագործությունները՝ համեմված մեծն Կոմիտասի գործերով:
Հովհաննես Համբարձումյանը Ցեղասպանությունը վերապրածների սերունդ է: Դեռևս երկու տարի առաջ Մեծ Եղեռնի նահատակների հիշատակին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու կամարների ներքո նա հնչեցրեց սեփական ստեղծագործությու Հավարտ միջոցառման Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը համերգն անվանեց կայացած, բարձր գնահատեց Մակար Ակմալյան երգչախմբի ելույթը, իսկ ուսանողների փայլուն ելույթները դարձան նահատակների հիշատակի ոգեկոչում: Որոշվեց ավելի ընդարձակ ծրագրով համերգ տալ Թբիլիսիի կոնսերվատորիայի դահլիճում:

Концерт классической музыки в память о мучениках Геноцида армян PDF Печать E-mail
«Помню и требую» концерт классической музыки под таким названием состоялся 15 апреля 2015 года в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, инициатором которого был молодой музыкант, хормейстер Ованес Амбарцумян. В мероприятии приняли участие хор имени Макара Екмаляна центра «Айартун» и студенты Тбилисской государственной консерватории имени Вано Сараджишвили. Концерт был приурочен к 100-летию Геноцида армян, в программу которого вошли произведения Пьаццоллы, Бетховена, Качинини, Бах-Гуно и перемежались творениями великого Комитаса.
Ованес Амбарцумян является потомком выживших после Геноцида армян, он еще два года назад под сводами церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси в память о жертвах Геноцида армян исполнил собственное произведение – Литургию памяти, которое затем было представлено в разных городах Франции.
По завершении мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отметил прекрасную организацию концерта, дал высокую оценку выступлению хора имени Макара Екмаляна и подчеркнул, что великолепное исполнение студентов ознаменовало еще одно мероприятие памяти мучеников Геноцида армян.