Սրբոց թարգմանչաց տոնը Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցում PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի հունիսի 25-ին, Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցին նշեց Սրբոց Թարգմանչաց տոնը: Տոնի կապակցությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ,որին ներկա էին մտավորականներ, թարգմանչական գործունեությամբ զբաղվողներ, հայ հավատացյալներ:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի պատարագիչը՝ Ախալցիխե քաղաքի և շրջանի Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու համայնքների հոգևոր հովիվ Տեր Ղևոնդ քահանա Թոփաշյանը հավուր պատշաճի խոսք ասաց օրվա խորհրդի մասին: Նա Սուրբ Թարգմանիչներ Սահակ Պարթևի և Մեսրոպ Մաշտոցի ստեղծած հայոց այբուբենը համեմատեց այն անպարտելի բանակի հետ, որի 36 զինվորները արդեն 1600 տարի պահում ու պահպանում են հայոց գիրն ու գրականությունը, հայոց միտքն ու հավատքը:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի, թբիլիսահայ մտավորականության ներկայացուցիչները, Վազգեն Սրբազանի առաջնորդությամբ ուղևորվեցին Հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն:
Հայոց մեծերի շիրիմների մոտ ներկաները աղոթք արեցին ու բերեցին իրենց խոնարհումը հայ երևելիների հիշատակին, ստանալով Թեմակալ առաջնորդի օրհնությունը: Սրբազան Հայրը արժևորեց այն, որ Հայոց եկեղեցին Թարգմանչած տոնը տարվա ընթացքում նշում է երկու անգամ և հորդորեց ներկաներին միշտ վառ պահել հայոց գրերի ստեղծման ջատագովների՝ Սուրբ Սահակ Պարթևի և Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի մեծ ավանդը հայ դպրության ու եկեղեցական մատենագրության մեջ:

Праздник Свв. Армянских Переводчиков в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси PDF Печать E-mail
25 июня 2015 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отметила Праздник Свв. Армянских Переводчиков. По случаю праздника под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и при участии духовных лиц в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси отслужили Божественную и Бессмертную Литургию, на которой присутствовали представители интеллигенции, лица, занимающиеся переводческой деятельностью, прихожане армянской церкви.
В ходе Божественной Литургии проводивший богослужение духовный пастырь общин Армянской Апостольской Святой Церкви города Ахалцихе и Ахалцихского района - о. Гевонд Топашян должным образом прочел проповедь о таинстве дня. Он сравнил алфавит, который создали Свв. Переводчики Саак Партев и Месроп Маштоц, с непобедимой армией, 36 солдатов которой уже 1600 лет сохраняют и оберегают армянскую письменность и литературу, армянскую мысль и веру.
По завершении Божественной Литургии, представители тбилисской армянской интеллигенции, под предводительством Епископа Вазгена Мирзаханяна направились к Пантеону армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”.
Присутствующие, получив благословение предводителя Епархии, помолились у могил и поклонились памяти выдающихся представителей армянского народа. Епископ подчеркнул тот факт, что Армянская церковь отмечает Праздник Свв. Переводчиков два раза в году и призвал присутствующую аудиторию всегда помнить великий вклад поборников создания армянской письменности - Св. Саака Партева и Св. Месропа Маштоца – в армянскую литературу и церковную библиографию.