Կարմիր գյուղում օծվեց Մեծ Եղեռնի սրբադասված նահատակների հիշատակի խաչքարը PDF Տպել Էլ.փոստ
Շուրջ 200 ընտանիք ունեցող Մառնեուլի շրջանի Կարմիր գյուղը , տեղի մեծահասակների պատմածների համաձայն, 100 տարվա պատմություն ունի, գյուղը հայաբնակ է և այստեղ հիմնականում բնակվում են Արևմտյան Հայաստանից տեղահանված ու մազապուրծ փրկվածների սերունդները: Հաստատվելով բարենպաստ պայմաններ ունեցող այս տեղանքում, հայերը պահել ու պահպանել են իրենց լեզուն, հավատքը, ազգային արժեքները: Սակայն ապրելով խորհրդային տարիների աստվածամերժման ժամանակաշրջանում, չեն ունեցել իրենց աղոթատեղին ու եկեղեցին, թերևս Աստծո տան կարիքը միշտ էլ զգացել են գյուղովի:
Եվ ահա Վիրահայոց թեմի աջակցությամբ և Վիլիամ Խաչատրյանի հովանավորությամբ, 2012 թվականին այստեղ կառուցվեց և հանդիսավորապես օծվեց Սրբոց Ավետարանչաց մատուռը, որտեղ թեմի հոգևոր սպասավորները պարբերաբար մատուցում են Սուրբ Պատարագներ և անցկացնում ծիսական արարողություններ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նահատակների ոգեկոչմանը գյուղն արձագանքեց ծնունդով տեղացի, այժմ ռուսաստանաբնակ Գիորգի Էլոյանի և Դավիթ Դավթյանի նախաձեռնությամբ և մյուսների հովանավորությամբ կանգնեցված Հիշատակի խաչքարով, որի հանդիսավոր օծումը տեղի ունեցավ 2015 թվականի հունիսի 26-ին:
Դեռևս առավոտյան Կարմիր գյուղ ժամանած Վիրահայոց թեմի հոգևոր սպասավորներ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը և Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը տեղի Սրբոց Ավետարանչաց մատուռում կատարեցին եկեղեցական ծես ու կազմակերպեցին մկրտության հոգեշնորհ արարողություն: Գյուղի տարբեր տարիքի բնակիչներ քահանաների ձեռամբ ստացան մկրտություն և օծվեցին Սրբասուրբ մյուռոնով:
Իսկ մինչ այդ խաչքարի մոտ էր հավաքվել գյուղի հասարակությունը: Երևանից ժամանած Ջավախքի աջակցության հիմնադրամի պատվիրակության և Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի պաշտոնեության մասնակցությամբ կատարվեց օծման արարողությունը: Մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը, դիմելով ներկաներին արժևորեց Կարմիր գյուղում Հիշատակի խաչքարի խորհուրդը՝ որպես տեղի բնակչության խոնարհում ազգի բնաջնջված ու տեղահանված նախնիների հիշատակին: Նա փոխանցեց Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանի բարեմաղթանքները գյուղի բնակչությանը:
Հոգևոր հայրերը Սրբասուրբ մյուռոնով օծեցին մեկ ու կես միլիոն նահատակների հիշատակի ոգեկոչման խաչքարը: Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը խոսեց նաև հրեշտակներ դարձած սուրբ նահատակների բարեխոսության խորհրդի մասին, որը խաչքարի միջոցով հասնելու է գյուղի բնակչությանը: Տեր Հայրը ներկաներին հաղորդեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը նախնիների հիշատակը պահելու և սերունդներին փոխանցելու պատգամով:
Ոգեկոչման խոսքով ներկաներին դիմեցին Ջավախքի աջակցության հիմնադրամի գրասենյակի ղեկավար Սամվել Մկոյանը, Վիրահայոց թեմի լրատվական բաժնի տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը: Իսկ Վիլիամ Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց բարերարներին և և գյուղի ողջ բնակչությանը հիշատակի խաչքարը կանգնեցնելու և Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը արժևորելու համար: Հուզիչ էր գյուղի երեխաների ձեռքով խաչքարի կողքերին մշտադալար եղևնիների տնկումը, որը փոքրիկները ոռոգեցին բուռբուռ բերած ջրով:
Հավելենք, որ Կարմիր գյուղում կանգնեցված Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակի խաչքարը առաջինն է Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջանի Մառնեուլիի հայաբնակ գյուղերի շրջանում: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում միջոցառումները շարունակվում են Վիրահայոց թեմում:

В селе Красное освятили хачкар памяти канонизированных жертв Геноцида армян PDF Печать E-mail
В селе Красное Марнеульского района проживает 200 семей, по рассказам местных стариков, деревня насчитывает столетнюю историю, она населена армянами и здесь в основном проживают потомки беженцев из Западной Армении. Поселившись в этой благоприятной для проживания местности, армяне сохранили свой язык, веру и национальные ценности. Однако, пережив эпоху советского безбожия, они были лишены места молитвы и храма, хоть и постоянно всей деревней ощущали необходимость в доме Господнем.
И вот, под эгидой Епархии ААЦ в Грузии и на пожертвования мецената Вильяма Хачатуряна, в 2012 году здесь построили и торжественно освятили часовню Святых Евангелистов, где духовные служители Епархии периодически служат Божественную Литургию и проводят церковные обряды.
Чтобы почтить память жертв по случаю 100-летия Геноцида армян, на пожертвования уроженцев села, теперь проживающих в России Георгия Элояна и Давида Давтяна и других, в деревне установили хачкар памяти, торжественная церемония освящения которого состоялась 26 июня 2015 года.
Еще с раннего утра прибывшие в село Красное духовные служители Епархии ААЦ в Грузии, о. Самвел Торосян и о. Манук Зейналян в местной часовне Святых Евангелистов провели церковный обряд и организовали благодатную церемонию крещения. Священники совершили таинство Крещения и Миропомазания жителей деревни разного возраста.
Тем временем у хачкара собралась сельская общественность. При участии прибывшей из Еревана делегации Фонда Содействия Джавахку и должностных лиц центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась церемония освящения. Директор отдела культуры Левон Чидилян, обратившись к присутствующим, подчеркнул смысловую нагрузку хачкара памяти в селе Красное – местное население почтило память погибших и вынужденно переселившихся предков. Он передал населению деревни добрые пожелания Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии, г-на Юрия Варданяна.
Духовные отцы помазали святым миром хачкар памяти полутора миллиона жертв. О. Самвел Торосян поведал о ходатайстве канонизированных святых мучеников, к которому население деревни может прибегнуть посредством хачкара. Святой отец передал благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна с наставлением хранить память предков и передавать ее последующим поколениям.
С вдохновляющей речью к присутствующим обратились координатор по правовым вопросам Фонда Содействия Джавахку Самвел Мкоян, директор отдела прессы и СМИ Епархии ААЦ в Грузии Сусанна Хачатурян. Вильям Хачатурян поблагодарил меценатов и все население деревни за установку хачкара памяти в ознаменование 100-летия Геноцида армян. Трогательным был момент, когда дети посадили у хачкара вечнозеленые ёлки, а затем полили деревья принесенной в пригоршнях водой.
Добавим, что установленный в селе Красное хачкар памяти канонизированных жертв Геноцида армян – первый на территории армянонаселенных деревень Марнеульского района региона Квемо Картли. Мероприятия в рамках 100-летия Геноцида армян в Епархии ААЦ в Грузии продолжаются.