Տեր Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնը Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի հուլիսի 12-ին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նշեց հինգ տաղավար տոներից մեկը՝ Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնը: Այն Սուրբ և Անմահ Պատարագով նշանավորվեց Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում:
Առավոտից ուրախ տրամադրություն և աշխուժություն էր տիրում Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում: Հավատացյալները Պատարագի էին գալիս՝ մասնակից դառնալու սիրված տոներից մեկին: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ, ձեռամբ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանի: Հընթացս Պատարագի Հոգևոր Հայրը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց:
Սբ. Պատարագից հետո Տեր Սամվելը Ավետարանով և Խաչով Պահպանիչ աղոթքը կարդաց եկեղեցու բակում հավաքված երիտասարդներին, վարդի թերթիկներ լցրեց ջխի մեջ, որին հետևեց օրվա ավանդական ջրախաղը:
Տոնական տրամադրությունը շարունակվեց եկեղեցու բակում ծայր առած ջրախաղով, որն ուղեկցվեց «Հայարտուն» կենտրոնի կազմակերպած ուրախ երգով ու երաժշտությամբ: Ջրախաղի մասնակից դարձան ներկա ահելներն ու ջահելները, հյուրերն ու պատարագի մասնակիցները:
Տեր Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի կապակցությամբ հետպատարգյան տոնական հանդիսություններ տեղի ունեցան Ախալքալաքի «Սուրբ Խաչ», Նինոծմինդայի «Սոււրբ Սարգիս» և Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցիներում: Տոնի առթիվ Ախալցիխեի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» եկեղեցի էր ժամանել Վիրահայոց Թեմի Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգեն վարդապետ Սալբիյանը:
Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպությամբ հոգեպես պայծառացած և Վարդավառի ջրով մաքրազերծված հավատացյալները վերադարձան իրենց տները, տանելով Պատարագիչ քահանաների հորդորը՝ մաքրված ջրով ու նորոգված Հիսուսով՝ նոր կյանք ապրել Քրիստոսով:

Праздник Преображения Господа нашего Иисуса Христа в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
12 июля 2015 года Армянская Апостольская Святая Церковь отметила один из пяти Великих праздников - Преображение Господа нашего Иисуса Христа. В честь праздника в церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Божественную и Бессмертную Литургию.
С самого утра в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси царило веселое настроение и оживление. Прихожане шли в церковь, чтобы стать участниками одного из любимых праздников. Под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в храме отслужили Божественную и Бессмертную Литургию, богослужение провел о. Самвел Торосян. В ходе Литургии духовный отец должным образом прочел проповедь.
После Божественной Литургии о. Самвел, держа в руках Библию и распятие, прочел молитву в присутствии собравшейся во дворе церкви молодежи, бросил лепестки роз в воду, после чего последовало традиционное обливание водой.
Праздничное настроение дополнилось обливанием у церковного двора, которое сопровождалось организованными центром «Айартун» веселыми песнями и музыкой. В веселье приняли участие стар и млад, гости и участники литургии.
По случаю праздника Преображения Господа нашего Иисуса Христа торжество после литургии состоялось в церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, церкви Сурб Саргис в Ниноцминда, церкви Сурб Пркич г. Батуми. В честь праздника в храм Св. Григория Просветителя г. Ахалцихе прибыл глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян.
Духовно возродившиеся и испытавшие очищение в праздник Преображения Господа нашего Иисуса Христа, Вардавар, прихожане разошлись по домам, получив напутствие обновиться духом, преобразиться подобно Иисусу Христу и начать новую жизнь.