Նորանշանակ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանի հովվական անդրանիկ այցելությունը PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի սեպտեմբերի 14-ին, Վիրահայոց թեմի Մառնեուլիի շրջանի հայկական համայնքների նորանշանակ հոգևոր հովիվ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանը, ընկերակցությամբ Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր ծառայող Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի և Հովսեփ ուրարարակիր Չիրախովի, իր առաջին հովվական այցելությունն իրականացրեց Մառնեուլիի շրջանի հայկական համայնքներ:
Այցելությունը զուգադիմեց Վրաստանում նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին և սկսվեց Շահումյան ավանի թիվ մեկ (տնօրեն Արտյուշ Ուրումյան) և Ախքյորփի գյուղի հանրային դպրոց (տնօրեն՝ Վիոլետա Սուքիասյան) այցելությամբ: Դպրոցականներին, նրանց ծնողներին և ուսուցիչներին բաշխելով իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները, հոգեշնորհ Հայր Սուրբը երկու դպրոցներում էլ աշակերտությանը փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և նվերը՝ Մանկական Աստվածաշունչ:
Հովվական այցի շրջանակներում հոգևոր հայրերը և Թբիլիսիից ժամանած հյուրերը աղոթք բարձրացրեցին Շահումյան ավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում: Իսկ Ախքյորփի գյուղի հինավուրց մատուռումը, որը լեփ-լեցուն էր տեղացիներով, Տեր Խորեն վարդապետը մատուցեց իր անդրանիկ Սուրբ Պատարագը՝ Թբիլիսիից ժամանած երգչախմբի մասնակցությամբ: Հընթացս Սրբազան Պատարագի, Հայր Սուրբը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց Խաչվերաց տոնի կապակցությամբ: Հավարտ Սուրբ և Անմահ Պատարագի կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ ի հիշատակ ննջեցյալների:
Հետաքրքիր անցավ գյուղի համայնքային սրահում հոգևոր հայրերի հանդիպումը տեղի բնակչության հետ: Ախքյորփեցիները չթաքնված ուրախությամբ ընդունեցին նորանշանակ հոգևոր հորը, խոսեցին համայնքային-եկեղեցական հարցերի շուրջ, բարձրացնելով արտահոսքը կասեցնելու, երիտասարդությանը եկեղեցուն և հավատքին մերձեցնելու և բնակավայրում Գրիգոր Լուսավորչի ջահը վառ պահելու հարցերը:
Հովվական այցելությունն ավարտվեց Կարմիր գյուղում: Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի ուղեկցությամբ հյուրերը մոմ վառեցին և աղոթք բարձրացրեցին Սրբոց Ավետարանչաց մատուռում: Թբիլիսիից ժամանած այցելուները հոգեշնորհ Հայր Խորենի և Տեր Մանուկ քահանայի առաջնորդությամբ իրենց խոնարհումը բերեցին Հայոց Ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակի խաչքարին: Տեր Խորեն վարդապետը իրազեկվեց, որ հայաբնակ այս գյուղում հիմնականում բնակվում են Ցեղասպանության տարիներին մազապուրծ փրկված և Վրաստանում հաստատված հայերի սերունդները:
Հարուստ տպավորություններով ավարտվեց հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանի անդրանիկ հովվական այցելությունը Մառնեուլիի շրջանի հայկական համայնքներ:

On September 14, 2015, the newly-appointed spiritual shepherd of the Marneuli region, Archimandrite Ter Khoren Hovhannisyan paid his first visit to the Marneuli region’s Armenian communities, accompanied by the Rev. Fr. Ter Manuk Zeinalyan from Tbilisi Saint Etchmiadzin Church and Hovsep Chirakhov. His visit coincided with the beginning of the new academic year in Georgia. Father visited № 1 Public school in the Shahumyan settlement (Director – Artyush Urumyan) and the public school in the Akhkiorpi village (Director – Violeta Sukiasyan) and conveyed the blessings and best wishes and a gift (The Children’s Bible) from the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan to the students, parents and teachers.
The guests read a prayer in the Surb Astvatsatsin Church (Holy Mother of God) in Shahumyan. In the old chapel of the Akhkiorpi village, Archimandrite Ter Khoren conducted his first Divine Liturgy together with the choir from Tbilisi. During the Liturgy Father Khoren read a sermon on the Feast of the Exaltation of the Holy Cross (Khachverats). At the end of the Divine Liturgy Father Khoren also delivered a commemorative service.
The meeting with the local congregation took place in the administrative building of Akhkiorpi. The villagers were very glad to meet the Father. They raised various questions regarding the immigration and keeping the young generation close to the Church.
The Karmir village became the last point of the official visit. The guests lit candles and prayed in the Srbots Avetaranchats Chapel (Holy Gospel) together with the Rev. Fr. Ter Manuk Zeinalyan and paid tribute near the cross-stone dedicated to the memory of the Genocide victims. Archimandrite Ter Khoren was informed that almost all the inhabitants of the village are the descendants of those who survived the Genocide and found shelter in Georgia. The first visit of Archimandrite Ter Khoren Hovhannisyan to the Marneuli region’s Armenian communities was very informative.