Հիմնադրվեց Սուրբ Գևորգ Եկեղեցու եկեղեցասեր տիկնանանց միություն PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի մայիսի 8-ը հիրավի դարձավ հիշարժան Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու կյանքում: Այդ օրը իր գործունեության տարեգրությունը սկսեց նորաստեղծ Եկեղեցասեր տիկնանց միությունը:
Միության շնորհանդեսը բացեց Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը: Նա հավաքված տիկնանց ներկայացրեց միության ստեղծման կարևորությունը և նպատակները: Հոգևոր հայրը խոսեց հոգևոր, սոցիալական, կրթական, մշակութային ուղղությամբ գործունեության մասին, որ եկեղեցուն մոտ կանգնած հայ ազնվափայլ տիկնայք ի զորու են կատարել Վրաստանում, ի մասնավորի Թբիլիսիում հանուն հայ քրիստոնեական հավատքի, մայրենի լեզվի, մշակույթի և ազգային ինքնության պահպանության:
Հայ եկեղեցասեր տիկնանց միության տեսլականի մասին իրենց կարծիքներն արտահայտեցին բանասիրական գիտությունների թեկնածու Էմմա Ախտյանը, Թեմի ֆինանսական բաժնի տնօրեն Մարգարիտ Կիրակոսյանը, գործավար Գիսանե Հովսեփյանը, լրագրող Իննա Սուքիասյանը, հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Գայանե Մխիթարյանը և ուրիշներ:
Սուրբ Գևորգ Եկեղեցասեր տիկնանց միության նախագահ ընտրվեց պրոֆեսոր Էմմա Ախտյանը, փոխնախագահ Գայանե Մխիթարյանը, քարտուղարուհի Գիսանե Հովսեփյանը: Որոշվեց միության անդամների հավաք անցկացնել յուրաքանչյուր ամսվա վերջին կիրակի օրը, Սուրբ Պատարագից հետո և անպայման ամիսը մեկ իրականացնել մեկ միջոցառում:

Church-loving Women’s Association at the Cathedral of St. George Has Been Established PDF Print E-mail
May 8, 2016 became memorable for the Cathedral of St. George at the Armenian Diocese in Georgia. The newly formed Church-loving Women’s Association started its activities on this day.
Rev. Father Samvel Torosyan, the Pastor of the church, gave opening remarks during the presentation. He spoke about the importance of creation and goals of the Association. Rev. Father presented spiritual, social, educational, cultural activities, which the Armenian women united around the Church can implement in Georgia, and Tbilisi in particular, for the sake of Christian faith, mother tongue, culture and national identity preservation.
Candidate of Philological Sciences, Professor Emma Akhtyan, Head of the Financial Affairs of the Diocese Margarita Kirakosyan, Secretary Gisane Hovsepyan, journalist Inna Sukiasyan, the Armenian language and literature teacher Gayane Mkhitaryan et al gave their opinion and shared their vision of the Church-loving Women’s Association.
Professor Emma Akhtyan was chosen as the Chairman of the Church-loving Women’s Association, Gayane Mkhitaryan was appointed Vice Chairman, Gisane Hovsepyan was appointed a Secretary. The decision was made to hold regular sessions on the last Sunday of every month, following the Holly Mass, and to hold one event per month.