«Ներսես Շնորհալի» երգչախումբը Դիլիջանում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հունիսի 24-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» պատանեկան երգչախումբը, խմբավար Մարիա Աբուլյանի, դաշնակահար Կարեն Միրզոյանի, Թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանի, երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի, երիտասարդական ծրագրերի համակարգող Նինա Սերոպովայի առաջնորդությամբ հյուրընկալվեց Դիլիջանի համայնքային կենտրոնում: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» IDeA բարեգործական հիմնադրամի Դիլիջան քաղաքի զարգացման ծրագրի շրջանակներում գործող համայնքային կենտրոնի «Փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը (խմբավար՝ Սերինե Խաչատրյան, դաշնակահարուհի Մարգարիտա Ոսկանյան) վերջերս համերգային ծրագրով հանդես էր եկել Թբիլիսիում և սա «Ներսես Շնորհալի» երգչախմբի փոխադարձ այցելությունն էր Դիլիջան:
Երկու երկրների մշակութային կենտրոնների սաների հանդիպումը ջերմ էր և հոգեբուխ: Դիլիջան քաղաքի հոգևոր հովիվ, արժանապատիվ Տեր Շավարշ քահանա Սիմոնյանի օրհնությունը և բարիգալստյան մաղթանքը ստանալուց հետո, «Ներսես Շնորհալի» երգչախումբը դիլիջանցիներին ներկայացրեց իր համերգային ծրագիրը հայերեն, վրացերեն և ռուսերեն երգերի կատարումներով: Համերգն ավարտվեց երկու կենտրոնների երգչախմբերի միասնական երգով ու պարով: Ի նշանավորում բարեկամական այցելության, «Հայարտուն» կենտրոնի տնօրենը Դիլիջանի համայնքային կենտրոնին փոխանցեց հուշանվեր:
Թբիլիսիից ժամանած հյուրերը ծանոթացան Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի կառուցվածքին, գործունեության ուղղություններին, երգի, պարի, համակարգչային և լեզուների ուսուցման դասընթացներին, տեղեկացան, որ ընդհանուր առմամբ կենտրոն է հաճախում տարբեր տարիքի շուրջ 400 աշակերտ:
Հյուրերը դիլիջանցիների ընկերակցությամբ այցելեցին ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի, նրա տիկնոջ Վերոնիկա Զոնաբենդի և այլ համախոհ գործարարների նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ գործող Դիլիջանի միջազգային դպրոցը: Ուսուցման բարձրակարգ մեթոդը, ժամանակակից բոլոր պարագաներով հագեցած մարզահրապարակները, լողավազանը, դահլիճները, կինոսրահը, արդի սարքավորանքներով արհեստանոցները, դասասենյակները հիացմունքի հետ միասին երեխաների մեջ արթնացրին այդ կրթօջախում սովորելու մեծ ցանկություն:
«Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» և Դիլիջանի «Փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբերի անդամների մտերմությունը առավել ջերմացավ Հաղարծին վանքային համալիր կատարած այցելությամբ: Հինավուրց հոգևոր կոթողում երեխաները ոչ միայն մոմեր վառեցին և աղոթք արեցին, այլև միասին երգեցին հայոց շարականները:
Սրտառուչ հրաժեշտից հետո դիլիջանցիները վերադարձան իրենց քաղաքը, իսկ ներսեսշնորհալցիները շարունակելով ճանապարհը այցելեցին 13-րդ դարի կառույց Գոշավանք, լսեցին Մխիթար Գոշի, ում անունով կոչվում է վանքը, գրած Դատաստանագրքի մասին, որը հայոց և միջազգային իրավունքի պատմության մեջ եղել է մեծ իրադարձություն:

Хор им. Св. Нерсеса Шнорали в Дилижане PDF Печать E-mail
24 июня 2016 года, Юношеский хор им. Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии в сопровождении хормейстера Марии Абулян, пианиста Карена Мирзояна, директора Отдела культуры Епархии и руководителя центра «Айартун» Левона Чидиляна, директора Отдела по делам молодежи Валеры Бадаляна, координатора молодежных проектов Нины Сероповой, посетил Дилижанский общинный центр. Хор «Маленькие певцы» (хормейстер Серине Хачатрян, пианистка Маргарита Восканян), созданный фондом «Инициативы развития Армении» в рамках программы развития г. Дилижана и действующий под эгидой общинного центра, недавно выступил с концертной программой в Тбилиси. Это был ответный визит хора им. Св. Нерсеса Шнорали в Дилижан.
Встреча воспитанников культурных центров двух стран была теплой и душевной. После того, как духовный пастырь Дилижана, о. Шаварш Симонян высказал слова приветствия и преподал свое благословение, хор им. Св. Нерсеса Шнорали представил жителям Дилижана свою концертную программу, которая включала песни на армянском, грузинском и русском языках. По завершении концерта, хоры двух центров совместно исполнили песню и танец. В знак дружественного визита директор центра «Айартун» преподнёс памятный подарок Дилижанкому общинному центру.
Тбилисские гости познакомились со структурой Дилижанского общинного центра, направлениями деятельности, курсами обучения пению, танцам, языкам, компьютерными курсами, узнали, что в центре учатся 400 учеников разного возраста.
Гости в сопровождении дилижанцев посетили Дилижанский колледж (UWC Dilijan College), действующий по инициативе и при поддержке проживающего в России бизнесмена Рубена Варданяна, его супруги Вероники Зонабенд и их партнеров. Улучшенная программа обучения, оснащенные самым современным оборудованием спортивные площадки, бассейн, залы, кинотеатр, мастерские, классные комнаты вместе с восхищением пробудили в ребятах большое желание учиться в этом учебном заведении.
Члены хора им. Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» и Дилижанского хора «Маленькие певцы» смогли еще больше подружиться после посещения монастырского комплекса Агарцин. В древнем памятнике церковного искусства ребята не только зажгли свечи и вознесли молитвы, но и исполнили армянские духовные песнопения.
Сердечно попрощавшись, дилижанцы вернулись в родной город, а члены хора им. Св. Нерсеса Шнорали продолжили путь и посетили Гошаванк, армянский средневековый монастырский комплекс 13-го века, узнали о Мхитаре Гоше, в честь которого назван храм, и о «Судебнике», который вошел в историю армянского и международного права и являет собой большое событие.