| Սրբալույս Պատարագ և Հոգեհանգստյան Պաշտոն |
Պատարագիչ Սրբազան Հայրը իր հրաշալի քարոզում հարյուրավոր ներկաներին մատուցեց միակ և աստվածային ճշմարտությունը՝ մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան, նրա անմահ առաքելության հավերժության, հայոց Հավատքի և քրիստոնեական վարդապետության ամենազորության մասին, ցանկացավ առաջիկայում բարեշեն և Վազգեն Սրբազանը բարձր գնահատեց ոչ միայն եկեղեցու սպասավորներին և շրջանի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանի, «Ռաֆայել Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնի ղեկավար Ժորա Սնխչյանի, ուսուցչական և խմբավարական կազմի գործունեությունը, մաղթեց շրջանի ղեկավարությանը և ժողովրդին՝ հաջողություններ, բարեկեցություն և արևշատություն: Հավարտ Սրբալույս Պատարագի Սուրբծննդյան տոնին հաջորդող ննջեցյալների հիշատակի օրվա առիթով Թեմակալ առաջնորդի գլխավորությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան պաշտոն: |
2018 թվականի հունվարի 7-ին, Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, հանդիսապետությամբ Վիրահայոց թեմի Առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, մատուցվեց սուրբ և

| Божественная Литургия и поминальная служба |
Служивший литургию Владыка в своей замечательной проповеди преподнес сотням присутствующих единственную божественную истину о рождении Иисуса Христа, о вечности его бессмертной миссии, вере армян и всемогуществе христианского вероучения, пожелал в будущем видеть благоустроенными и многолюдными наши церкви, Владыка Вазген высоко оценил деятельность служащих церкви и духовного пастыря региона о. Армаша Погосяна, директора культурно-просветительского центра «Рафаэль Джавах» Жоры Снхчяна, преподавателей и руководителей кружков, пожелал руководителям региона и народу успехов, благополучия и долголетия. По завершении Божественной Литургии по случаю Дня усопших, который следует за праздником Рождества, под председательством предводителя Епархии прошла поминальная служба. |
7 января 2018 года, в церкви Сурб Саркис в Ниноцминда викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, отслужили Божественную Литургию, после которой прошла поминальная служба.