| Սրբոց Վարդանանց տոնը Վիրահայոց թեմում |
Սրբազան արարողությանը ներկա էին հոգևոր և սարկավագաց դասը, թբիլիսահայ մտավորականությունը, հավատացյալներ: Տոնական Սուրբ Պատարագն իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ Կարեն Օրվա Պատարագիչն էր Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Վիրապ քահանա Ղազարյանը: Պատարագիչ քահանան և հոգևոր սպասավորները աղոթք բարձրացրին առաջնորդանիստ տաճարի Սրբոց Վարդանանց անունը կրող խորանում: Հընթացս Սուրբ Պատարագի Թեմակալ Առաջնորդ Վազգեն Սրբազանի նախագահությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ «Վասն համօրէն ննջեցելոց ազգիս հայոց»: Տեր Վիրապը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց հերոս զորավարների և նրանց զինակիցների մասին, ովքեր ազգովի պայքարի էին ելել հանուն հավատքի և հայրենիքի: «Վարդանանք ոգի են, Վարդանանք ուժ են և հիշողություն, բայց այդ ամենից վեր նրանք սրբեր են: Նրանց անուններով ու բարեխոսությամբ այսօր էլ կարողանում ենք կերտել մեր ապագան,-ընդգծեց իր քարոզում հոգևոր հայրը և արժևորեց հայրենասիրության, հոգու արիության և հավատքին նվիրվածության Սրբոց Վարդանանց տոնը նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անվանակոչության օրն է: Այդ առիթով հավարտ Սուրբ Պատարագի կատարվեց Հայրապետական մաղթանք: Միասնական աղոթք բարձրացվեց առ Աստված Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության անսասանության ու պայծառության և Վեհափառ Հայրապետի կենաց արևշատության ու արգասաբեր հովվապետության համար: Օրհնելով ներկա հավատացյալներին և հոգևոր դասին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդը անդրադարձ կատարեց ոգու Սրբոց Վարդանանց տոնը Սուրբ Պատարագներով նշվեց Վիրահայոց Թեմի գործող եկեղեցիներում: |
2018 թվականի փետրվարի 8-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում, հանդիսապետությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, մատուցվեց Սուրբ և անմահ Պատարագ՝ նվիրված Սուրբ Վարդանանց զորավարների և 1036 վկաների հիշատակության օրվան:

| День памяти Свв. Вардананц в Епархии ААЦ в Грузии |
На богослужении присутствовали духовные лица, диаконы и чтецы, тбилисская армянская интеллигенция и верующие. Праздничную Божественную Литургию своим присутствием почтили дипломаты посольства РА в Грузии Карен Парунакян, Артак Литургию служил духовный пастырь Авлабарской церкви Сурб Эчмиадзин, о. Вирап Казарян. Служивший литургию священник и духовные служащие вознесли молитву на алтаре Кафедрального собора в честь Свв. полководца Вардана Мамиконяна и его соратников. В ходе Божественной Литургии под председательством предводителя Епархии, Владыки Вазгена, отслужили молебен об упокоении всех усопших. В ходе Божественной Литургии, о. Вирап, проводивший богослужение, произнес проповедь по случаю праздника, поведал о храбрых полководцах и их соратниках, которые встали на защиту родины и веры. «Свв. Вардананц – это дух, Свв. Вардананц –это сила и память, но прежде всего они - святые. Их именами и ходатайством мы и сегодня можем строить наше будущее, »- подчеркнул в своей проповеди о. Вирап и отметил патриотизм, храбрость духа и преданность вере, которые олицетворяли Свв. Вардан и его соратники. Служивший Литургию о. Вирап призвал верующих быть верными памяти и наследию Свв. Вардананц и Свв. священников День Св. Вардананц является днем наречения Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, в связи с чем по завершении Божественной Литургии был исполнен Патриарший молебен. Была вознесена совместная молитва Господу о незыблемости и славе Первопрестольного Святого Эчмиадзина, о здоровье, долголетии, и плодотворном Патриаршестве Верховного Патриарха. Предводитель Епархии благословил присутствующих верующих и духовных лиц, он поведал о победе, В День памяти Свв. Вардананц во всех армянских церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Божественную Литургию. |
8 февраля 2018 года, в Кафедральном соборе Сурб Геворг г. Тбилиси, под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в День памяти Свв. Вардана Мамиконяна и его 1036 соратников