Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ողջույնի խոսքը հոգևոր երգի էկումենիկ համերգին 19 ապրիլի, 2018 թվական, Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի PDF Տպել Էլ.փոստ
Հոդվածներ
erg
Սիրելի Գերաշնորհ, Հոգեշնորհ և Արժանապատիվ Հայրեր,
Պետական և հասարակական գործիչներ,
Դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ,
Քույրեր և եղբայրներ,
Հյուրընկալ Վիրահայոց թեմի և Վրաստանի էկումենիկ կրոնական խորհրդի անունից ջերմորեն ողջունում ենք բոլորիդ և հայտնում մեր ուրախությունն ու շնորհակալությունը այսօրվա երեկոյին մասնակցելու համար: Հոգևոր երաժշտության այսօրվա երեկոյի խորագիրն է «Սիրեցեք միմյանց» (Հովհ. 13:34, 15:17): Այն կոչ է ընդդեմ բռնության և ատելության: Անհանդուրժողականությունը, ատելությունը, սիրո բացակայությունն էր պատճառը, որ 103 տարի առաջ իր բնօրրանում ապրող հայ ժողովուրդը ցեղասպանության ենթարկվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից՝ դառնալով մարդատյացության զոհ: Ցեղասպանության ենթարկվեց նաև եզդի ժողովուրդը, այդպիսին էր երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ հրեա ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, որը հետո հասավ մեր օրերը՝ Ռուանդա և այլ վայրեր:Հայ ժողովրդի և քրիստոնյա մեր հանրության բողոքը ընդդեմ ցեղասպանության և ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու կոչը մեկ նպատակ ունի. կանխել նման ոճրագործությունները աշխարհի որ անկյունում էլ լինի: Որպեսզի կանայք ու երեխաներ չսպանվեն, որպեսզի մեր երկիրը դառնա ավելի գեղեցիկ...
Այսօրվա մեր հոգևոր երգեցողության նպատակը մարդկանց բարություն, սեր, ներողամտություն, համբերություն, բարեսիրություն ներշնչելն է: Այն ամենը, ինչ քարոզում են աշխարհի բոլոր կրոնները, ի մասնավորի՝ մեր դավանած քրիստոնեական հավատքը: Այսօրվա հոգևոր երաժշտության համերգին մասնացկում են Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու «Մակար Եկմալյան» և Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու երգչախմբերը, Վրաստանի կաթոլիկ եկեղեցու Թբիլիսիի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցու և Սուրբ Պետրոս և Պողոս եկեղեցու երգչախմբերը, Վրաստանի ասորական-քաղդեական կաթոլիկ եկեղեցու Մար Շիմոն Բար Սաբբաէ եկեղեցու երգչախումբը, Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցու Թբիլիսիի Հաշտեցման եկեղեցու «Գլորիա» երգչախումբը, Վրաստանում Ավետարանական-Մկրտական Եկեղեցու Թբիլիսիի Խաղաղության առաջնորդանիստ եկեղեցու «Քորալի» երգչախումբը:
Հոգևոր երգչախմբային երգեցողության երեկոյի ավանդությունը Վրաստանում դրվել է մի քանի տարի առաջ և հիմա նպատակ կա այն շարունակելու: Յուրաքանչյուր տարվա հունվար ամսին, նշված եկեղեցիներում հերթականությամբ կատարվում է էկումենիկ աղոթք, և տվյալ եկեղեցին հանդիսանում է այդ տարվա Վրաստանի էկումենիկ կրոնական խորհրդի նախագահողը: Նույն խորհրդի՝ հունվար ամսվա ժողովից հետո որոշում կայացվեց ամեն տարի, Սուրբ Հարության տոնից հետո անցկացնել հոգևոր երաժշտության երեկո: Հոգևոր երգերի բազմազանությունը, տարբեր լեզուներով կատարումը առավել գեղեցկացնում և ինքնատիպ է դարձնում մեր եկեղեցիներում տարբեր կրոնական տոների և արարողությունների ժամանակ հնչող շարականները, մեղեդիներն ու տաղերը: Այն մեզ տեղափոխում է դեպի դարերի խորքը, երբ արարվում էին այս ստեղծագործությունները և տարբեր առիթներով հնչում էին պատմական տաճարներում, թագավորական պալատներում և գեղջկական պարզ եկեղեցիներում: Այս երգեցողությունը նման է գարնանը բնության մեջ ծլարձակող տարբեր ծաղիկների գույների և բույրերի բազմազանությանը, բազմերանգությանը, որ զարդարում է մեր միջավայրը:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին պատմության բոլոր ժամանակահատվածներում ապրել և գործել է կրոնական և միջկրոնական ու դավանական երկխոսություններով ոչ միայն քրիստոնյաների, այլ նաև մուսուլմանական, հուդայական և այլ կրոնների հետևորդների հետ: Դեռևս 12-րդ դարում Ներսես Շնորհալի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը որոշակի փոփոխություններ կատարեց Հայ Եկեղեցու դավանանքի մեջ՝ այն ավելի մոտեցնելով Օրթոդոքս և Կաթոլիկ եկեղեցիների դավանանքներին, որի նպատակն էր զարկ տալ քրիստոնեական եկեղեցիների երկխոսությանը և միասնականությանը: Այսօր էլ Հայ Եկեղեցին էկումենիկ շարժման մաս է կազմում և իր աշխարհասփյուռ թեմերով ու նվիրապետական աթոռներով շարունակում է ինչպես միջդավանական հաղորդակցությունը, այնպես էլ այլ կրոնական համայնքների հետ երկխոսությունը: Այս ամենի խոսուն վկայությունը այսօրվա մեր միասնական աղոթքը, միասնական հոգևոր երգերի հնչողությունն է Հայ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի Մայր Տաճարում:
Թող այսօրվա երեկոյին հնչող բազմադարյան մեղեդիներն ու շարականները, որպես աղոթք, դեպի երկինք բարձրանան, ու մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս թող խաղաղություն պարգևի բոլորիս հոգիներին, սեր ու ջերմություն բերի մեր սրտի ու մտքի մեջ: Ու շարունակենք սիրել միմյանց, փայփայել, քանի որ յուրաքանչյուրիս մեջ բնակվում է Ինքը՝ Աստված:

Welcome speech of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan at the Ecumenical concert of spiritual song PDF Print E-mail
Articles
ergDear Your Eminences, Your Graces and Reverend Fathers,
State and public figures,
Representatives of Diplomatic missions,
Sisters and brothers,
On behalf of the hospitable Armenian Diocese in Georgia and the Ecumenical Religious Council of Georgia we warmly welcome all of you and express our joy and gratitude for participating in this evening. The title of today’s spiritual music evening is «Love one another» (John 13:34). It is a call to struggle against violence and hatred. Intolerance, hatred and absence of love were the reasons of Genocide which was committed against Armenian people, which were living in their motherland and became a victim of xenophobia in the Ottoman Turkey. For the same reasons Genocide was committed against Jewish people during the Second World War, then it reached our days, to Rwanda and other places. The protest of the Armenian nation and our Christian community against Genocide and the appeal for the recognition and condemnation of the crime of Genocide has one aim: to prevent such crimes in the every corner of the world… For women and children not be killed, for becoming of our world more beautiful.
The purpose of our today's spiritual singing is to inspire kindness, love, forgiveness and patience in the people, everything that preaches all religions of the world, in particular, the Christian faith, which we profess. In today's concert of spiritual music participates “Makar Yekmalyan” choir of the Cathedral of Saint Gevorg in Tbilisi and choir of the Saint Etchmiadzin church of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church; the choir of the “Holy Mother of God” Cathedral of Georgia’s Catholic church in Tbilisi, “Gloria” choir of the Evangelical – Lutheran Church of Reconciliation in Tbilisi and “Korali” choir of the Evangelical – Baptist Church in Georgia.
The tradition of holding of spiritual music evenings with the participation of choirs has been established several years ago in Georgia and now it has an aim to be continued. Every year, in January, in sequence, Ecumenical Prayer Service is held in the above-mentioned churches and this church becomes the chairman of the Ecumenical Religious Council of Georgia during that year. At the January meeting of the same council, a decision was made to hold a spiritual music evening each year, after the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ. The variety of spiritual songs, performances in different languages made more beautiful and original the melodies, songs, hymns and psalms which sound during various feasts and ceremonies in our churches. It moves us into the depths of centuries, when these creations were made and sounded on different occasions in ancient temples, royal palaces and simple rural churches. This singing is like a variety of colors and aromas of different flowers in nature, which grows in spring and beautifies our environment.
The Armenian Apostolic Church in all periods of history has lived and functioned with inter-religious and interfaith dialogue not only with Christians, but also with followers of Muslim, Jewish and other religions. In the 12th century, Nerses the Gracious, Catholicos of All Armenians made some changes in the Armenian Church’s faith, bringing it closer to the Orthodox and the Catholic Churches, the aim of which was to promote the dialogue and unity of Christian churches. Today the Armenian Church is part of the ecumenical movement and with its worldwide spread Dioceses and Hierarchical Sees continues interfaith communication as well as the dialogue with other religious communities. The evidence of all this is our today's united prayer, the sound of united spiritual songs in the Mother Cathedral of the Armenian Diocese in Georgia.
May the centuthries - old melodies and psalms of today’s evening to reach heaven as a prayer and may our Lord Jesus Christ give peace to the souls of all of us, bring love and warmth into our hearts and minds. And continue to love and cherish each other because God himself dwells inside each of us.