Հանդիպում «Վրաստան» թերթի աշխատակազմի հետ PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, Վրաստանի Հայկական գիտա-հետազոտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ թբիլիսահայ մտավորականության և ընթերցողների հանդիպումը «Վրաստան» թերթի աշխատակազմի հետ:
Գիտա-հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Էմմա Ախտյանը հանգամանորեն ներկայացրեց 95-ամյա պարբերականի տարեգրությունը, գնահատանքի խոսքեր ուղղեց hայապահպանության գործում թերթի դերակատարության համար: Բանախոսը արժևորեց նաև խմբագիր Վան Բայբուրթյանի ազգապահպան և ազգանվեր գործունեությունը հայ համայնքի կյանքում:
Իր շուրջ մեկդարյա գոյության տարիներին, չնայած հանդիպած բազում դժվարություններին ու խոչընդոտներին, թերթը պատվով ծառայել է վիրահայությանը, լուսաբանել հաջողությունները և օժանդակել ծառացած խնդիրների լուծմանը, արձանագրել հայ-վրացական կապերը,բազմադարյա ու բազմակողմանի բարեկամությունը:
Վիրահայ համայնքի անդամները, ի դեմս՝ Նորայր Բաղդասարյանի, Աղասի Գևորգյանի, Լևոն Չիդիլյանի, Իրինա Ժամկոչյանի, Հենրիխ Մուրադյանի, Արմեն Բայանդուրյանի, Յուրի Սաֆարովի և այլոց, հիշատակեցին տարբեր ժամանակաշրջաններում թերթի հրատարակության ղեկի մոտ կանգնած արժանավոր աշխատողներին, բարձր գնահատեցին թերթի գործունեությունը: «Վրաստան» թերթի մյուս ակտիվ ընթերցողներն իրենց ելույթներում առաջ քաշեցին թերթը առավել դինամիկ ու արդիական տեսնելու ցանկությունը, արժանավոր նախնիների, ազգային կենտրոնների մասին նյութեր տպագրելու անհրաժեշտությունը:
Խմբագիր Վան Բայբուրթյանը խոսեց Վրաստանում մայրենի լեզվով լրատվամիջոց լինելու կարևորության մասին, որը թեև ուշացումով, սակայն այնուամենանիվ հեռավոր հայաբնակ վայրերի բնակիչներին հասցնում է երկրի կյանքի քաղաքական և պաշտոնական, համայնքային նորությունները, մայր հայրենիքից ստացած լուրերը: Թերթի հրատարակության, խմբագրության կենցաղային պայմանների, նյութական միջոցների դժվարությունների շուրջ խոսեցին աշխատակիցներ Անահիտ Բոստանջյանը, Ջուլիետտա Բադալյանը և մյուսները:
Վերջում իր օրհնությունը բաշխելով ներկաներին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը շնորհավորեց «Վրաստան» թերթի աշխատակազմին և նրա ղեկավար Վան Բայբուրթյանին «Հանդուրժողականության աջակից լրատվամիջոց» անվանակարգում 2015 թվականի մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Սրբազան Հայրը բարձր գնահատեց տեխնոլոգիաներով հագեցած լրատվական դաշտում մայրենի լեզվով թերթ հրատարակելու գործը, որը թերթի խմբագրությունն իրականացնում է պատասխանատվությամբ և նվիրումով: Թեմակալ առաջնորդը խմբագրությանը խոստացավ նվիրել համակարգչային հավաքածու և տպիչ:
Իրենց օժանդակությունը առաջարկեցին նաև Թբիլիսիի հայպետդրամայի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը, գործարար Սամվել Աղեկյանը: Թերթի խմբագրության աշխատողները պատասխանեցին ընթերցողներին հետաքրքող հարցերին: Միահամուռ ընդգծվեց «Վրաստան» թերթի անհրաժեշտությունը վիրահայ համայնքի կյանքում և կարևորվեց թերթի հրատարակության սատարումը:

Встреча с сотрудниками газеты «Врастан» («Грузия») PDF Печать E-mail
9 декабря 2015 года, по инициативе Армянского научно-исследовательского центра в Грузии, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча представителей тбилисской армянской интеллигенции и читательской аудитории с сотрудниками газеты «Врастан» («Грузия»).
Руководитель научно-исследовательского центра Эмма Ахтян подробно представила 95-летнюю хронику периодического издания, высоко оценила роль газеты в сохранении армянской национальной идентичности. Докладчица также отметила способствующую национальной самобытности и преданную своему народу деятельность Вана Байбуртяна в жизни армянской общины.
В течение почти векового существования, несмотря на множество трудностей и препятствий, газета достойно служила армянству Грузии, освещала успехи и поддерживала в решении возникающих проблем, фиксировала армяно-грузинские связи, многовековую и многостороннюю дружбу.
Члены армянской общины Грузии: Норайр Багдасарян, Агаси Геворкян, Левон Чидилян, Ирина Жамкочян, Генрих Мурадян, Армен Баяндурян, Юрий Сафаров и другие - вспомнили достойных работников, стоящих во главе издания в разные времена, и высоко оценили деятельность газеты. Другие активные читатели газеты «Врастан» («Грузия») в своих выступлениях изъявили желание видеть газету более динамичной и современной, выдвинули на первый план необходимость печатать материалы о достойных предках и национальных центрах.
Редактор Ван Байбуртян подчеркнул значимость существования этого средства массовой информации на родном языке в Грузии, которое хоть и с опозданием, но тем не менее сообщает жителям отдаленных армянонаселенных регионов официальные новости о политической жизни страны, а также новости общины и Армении. О затруднениях в издании газеты, бытовых условиях редакции, нехватке материальных средств рассказали сотрудники Анаит Бостанджян, Джульетта Бадалян и другие.
В конце мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и поздравил сотрудников газеты «Врастан» («Грузия») и ее руководителя Вана Байбуртяна с присуждением награды и почетного титула «Поборник толерантности» 2015 года. Епископ высоко оценил издание газеты на родном языке в насыщенной технологиями информационной сфере, что преданно и с полной ответственностью осуществляет редакция газеты. Предводитель Епархии пообещал подарить редакции компьютеры и принтер.
Свою помощь также предложили художественный руководитель Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, Армен Баяндурян, бизнесмен Самвел Элбакян. Сотрудники редакции газеты ответили на вопросы, интересующие читателей. Была единодушно отмечена необходимость существования газеты «Врастан» («Грузия») в жизни армянской общины Грузии, а также важность оказания поддержки в издании газеты.