Սուրբ Սարգսի տոնը Թբիլիսիի պետական համալսարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու սիրված սրբերից՝ Սարգիս զորավարի, նրա Մարտիրոս որդու և 14 զինվորների տոնը, 2016 թվականի հունվարի 21-ին, հանդիսավորությամբ նշվեց Թբիլիսիի Իվանէ Ջավախիշվիլու անվան պետական համալսարանում: «Հանդուրժողականության, քաղաքացիական ըմբռնողականության և ինտեգրման աջակցության ծրագրի» [PITA] շրջանակներում, միջոցառումը կազմակերպեց համալսարանի հանդուրժողականության և մշակութային բազմազանության ակումբը համալսարանի հայազգի ուսանողների և նախապատրաստական կուրսի սովորողների ակտիվ մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա էին համալսարանի ռեկտորի տեղակալ, պրոֆեսոր Դարեջան Թվալթվաձեն, բանասիրական ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար , պրոֆեսոր Նանի Գափրինդաշվիլին, վրաց լեզվից նախապատրաստման ծրագրի ղեկավար, պրոֆեսոր Կախա Գաբունիան, այս նույն ծրագրի պրոֆեսոր –մանկավարժներ, քաղաքացիական ինտեգրման և ազգամիջյան հարաբերությունների կենտրոնի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Միջոցառման հյուրերի շրջանում էին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի հոգևոր ծառայող Տեր Ղևոնդ քահանա Թոփաշյանը, «Թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի ղեկավար Լևպոն Չիդիլյանը և Թեմի երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանը:
Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու հոգևոր ծառայող Տեր Ղևոնդ քահանա Թոփաշյանը, օրհնելով ներկաներին, խոսեց Սուրբ Սարգիս զորավարի, Մարտիրոս որդու և զինակիցների Քրիստոսի ճիշտ հավատի համար պայքարի և նահատակության, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կոնդակով այդ տոնը երիտասարդների օրհնության օր հռչակելու և տոնի ժողովրդական ավանդույթների մասին:
Միջոցառմանն իր աջակցությունն էր ցուցաբերել նաև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը, որի մշակութային խմբերի և անհատ կատարողների կողմից ներկայացված հայկական ազգային երգը, պարը, երաժշտությունը միջոցառումը դարձրին հիրավի տոնական:
Միջոցառման կազմակերպիչները (դասախոս՝ Զոյա Մխիթարյան, վարող՝ ուսանողուհի Լիզա Թորոսյան) ներկայացրեցին նաև հայկական ազգային ստենդ, , որը սիրով տրամադրել էր Գարի Դավթյան տիկնիկայ՛ին մշակույթի տան տնօրեն Ժաննա Դավթյանը: Սուրբ Սարգսի տոնի ավանդական ճաշատեսակով և քաղցրավենիքով հյուրասիրությունից հետո, երիտասարդներին բաժանվեցին աղի բլիթներ, որպես Սուրբ Սարգսի կողմից երիտասարդների ապագան երազի միջոցով բարեխոսելու այդ օրվա խորհրդանիշ:

Праздник Святого Саркиса в Тбилисском государственном университете PDF Печать E-mail
День Памяти Св. Полководца Саркиса, его сына Мартироса и 14 воинов - почитаемых святых Армянской Апостольской Святой Православной Церкви – 21 января 2016 года, торжественно отметили в Тбилисском государственном университете им. Иванэ Джавахишвили. Мероприятие организовал университетский клуб толерантности и культурного многообразия при активном участии студентов армянской национальности и учащихся подготовительного курса университета, в рамках «Программы по содействию толерантности, гражданской сознательности и интеграции» (PITA).
На мероприятии присутствовали проректор университета, профессор Дареджан Твалтвадзе, исполняющая обязанности декана гуманитарного факультета, профессор Нани Гаприндашвили, руководитель подготовительной программы по грузинскому языку, профессор Каха Габуния, профессора и преподаватели этой программы, представители Центра гражданской интеграции и межнациональных отношений, студенты.
Среди гостей мероприятия были духовный служитель Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, о. Гевонд Топашян, руководитель Культурно-просветительского и молодежного центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, Левон Чидилян, руководитель молодежного отдела Епархии Валерий Бадалян.
Духовный служащий Кафедральной церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии, о. Гевонд Топашян, благословив присутствующих, рассказал о борьбе и мученичестве за истинную веру Св. Полководца Саркиса, его сына Мартироса и соратников, поведал о том, что распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго праздник святого полководца Саркиса провозглашён Днём благословения молодых, а также отметил связанные с праздником народные обычаи.
Поддержку мероприятию также оказал центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии (руководитель – Левон Чидилян). Армянские национальные песни, танцы и музыка, которые представили творческие коллективы и сольные исполнители центра, сделали мероприятие по-настоящему праздничным.
Организаторы мероприятия (лектор Зоя Мхитарян, ведущая – студентка Лиза Торосян) также представили армянский национальный стенд, который любезно предоставила директор Дома культуры «Гари Давтян», Жанна Давтян. После угощения традиционным блюдом и сладостями, которые готовят к празднику Св. Саркиса, молодежи раздали соленые лепешки, съев которые ожидают откровение во сне : кому предназначена какая невеста (или жених).