2016 թվականի հուլիսի 28-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում տեղի ունեցավ հանդիպում Թբիլիսիի քաղաքային ժողովի (Սակրեբուլոյի) անկախ պատգամավոր Ալեքսանդր Էլիսաշվիլու հետ: Մինչև հանդիպման սկսվելը, հյուրը շրջայց կատարեց «Հայարտուն» կենտրոնում, դիտեց սրահները, նախակրթարանը, տեղեկացավ մշակութային կենտրոնի գործունեության մասին:
Բացելով հանդիպումը «Խաղաղության հիմնադրամի» նախագահ Գիորգի Թումասյանը շնորհակալություն հայտնեց անկախ պատգամավորին Թբիլիսիի ազգությամբ հայ համաքաղաքացիների կյանքով հետաքրքրվելու և նրանց հետ հանդիպելու պատրաստակամության համար: Հանդիպման թեման «Թբիլիսիի բազմամշակութային պատմությունն» էր, ժամանակին մշակութային կենտրոն հանդիսացող այս քաղաքում հայկական հետքի պահպանումը: Հանդիպումն ընթացավ հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Անկախ պատգամավորը ներկայացրեց քաղաքային ժողովի գործունեությունը, քաղաքաշինության ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, քաղաքի զարգացման հեռանկարները: Բանախոսն իր խոսքը կենտրոնացրեց Թբիլիսիի մշակութային բազմաբղետության և հատկապես հայկական հետքի վրա: Պատգամավոր Էլիսաշվիլին ընդգծեց նաև թբիլիսահայության պասսիվությունը հայկական հետքը միշտ վառ պահելու ուղղությամբ: Զրույցի ընթացքում շոշափվեցին քաղաքային թիվ մեկ հիվանդանոցում, որը քաղաքի բնակչության շրջանում արդեն 100 տարի պահպանում է հիմնադիր Միքայել Արամյանցի անունը, Սոլոլակում գտնվող Ալեքսանդր Մանթաշովի տան պատին հուշատախտակներ ամրացնելու, «Թբիլիսի-Մարիոտ» հյուրանոցում, որը եղել է Միքայել Արամյանցի այնքան սիրելի «Մաժեստիկ» հյուրանոցը, ցուցանմուշային հիշատակ ստեղծելու, Վերեի գերեզմանատանը հանգչող արժանավոր հայորդիների շիրիմները հաշվարկելու հարցերը: Առաջարկություն եղավ Սակրեբուլոյի շենքի ապակեպատ սրահում համատեղ Թբիլիսիի եռակի ընտրված քաղաքապետ, արժանավոր հայորդի Ալեքսանդր Մատինյանցի հիշատակին միջոցառում, «Թբիլիսիի հայկական հետքը» կարգախոսով ցուցահանդես կազմակերպելու մասին: Հյուրի և հանդիպման մասնակիցների կողմից կարևորվեց սերունդներին Թբիլիսիի բազմամշակութային պատմությունը ուսուցանելու և ժողովուրդների նկատմամբ հարգանքի և սիրո շնչով դաստիարակելու անհրաժեշտությունը: Հանդիպման մասնակիցները ցանկություն հայտնեցին ստեղծել նախաձեռնողական խումբ, որը պարբերաբար քաղաքային խորհրդին կներկայացնի քաղաքի զարգացման և նրա կոլորիտի պահպանման հետ առնչվող հարցերը՝ համատեղ լուծում տալու նպատակով:

The Hayartun Center Hosted a Meeting with Alexander Elisashvili PDF Print E-mail
On July 28, 2016, the Calouste Gulbenkian Hall of the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia hosted a meeting with Alexander Elisashvili, independent MP of Tbilisi Sakrebulo (City Assembly). The guest had toured the Hayartun Center, visited the halls, the kindergarten, learned about the Center’s activities before the meeting began.
In his opening remarks, the Founder of The Peace Foundation, Giorgi Tumasyan thanked the independent MP for taking an interest in the life of Tbilisi citizens of Armenian origin and demonstrating readiness to meet them.
The topic of the meeting centered on “Multicultural History of Tbilisi”, the preservation of Armenian heritage in the city which once used to be a cultural center. The meeting continued with questions and answers. The independent MP spoke about the activities of the City Assembly, the city improvement works and the city development prospects. The speaker turned everyone’s attention to cultural diversity, particularly regarding to Armenian heritage in Tbilisi. Alexander Elisashvili emphasized the passivity of Armenian community of Tbilisi in preservation of Armenian heritage.
During the meeting, the installation of commemorative plaques in Clinical Hospital No.1 , which already for 100 years has been called “Aramyants hospital” (the name of the founder) by people living in Tbilisi; and on the wall of Alexander Mantashev’s house in Sololaki district; the creation of commemorative exhibit at Tbilisi Marriott Hotel, former Aramyants Majestic Hotel; the census of graves of prominent Armenians at the Cemetery of Vera issues were discussed.
The people present suggested jointly organizing an event in memory of Alexander Matinyants, the mayor of Tbilisi elected to the office three times, in one of the halls at the Tbilisi Sakrebulo, and an exhibition under the motto: “Armenian Heritage in Tbilisi”.
The guest and the people present stressed the significance of passing down the multicultural history of Tbilisi to new generations and education of the new generation in the spirit of love and respect for other nations.
The attendees expressed their willingness to create an initiative group, which will periodically inform the city council on the issues regarding the city development and preservation of its cultural heritage, in order to find joint solutions.