Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի կիսամյակային հաշվետու ժողովը Բորժոմիում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հուլիսի 29-ին, Բորժոմիում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի 2016 թ. առաջին կիսամյակի հաշվետու ժողովը:
Ժողովը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությամբ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ առաջնորդը, ապա հրավիրեց Սամցխե- Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանին իր ողջույնը փոխանցելու ժողովականներին:
Այնուհետև հոգևոր դասը, ըստ ավագության, ներկայացրեց առաջին կիսամյակի հոգևոր ծառայության ամփոփ հաշվետվությունը:
Հաշվետվություններից հետո առաջնորդ Սրբազանը հոգևորականաց դասի ուշադրությանը հանձնեց Սուրբ Մկրտության և Սուրբ պսակի խորհուրդները միատարր և ավելի կանոնակարգված դարձնելու նպատակով պատրաստված ուղենիշ-նախագիծը: Եկեղեցականներն իրենց հարցերն ու մոտեցումները բարձրացրին նշված ուղենիշ-նախագծի վերաբերյալ, որի առնչությամբ տեղի ունեցավ բովանդակալից քննարկում:
Ընդառաջ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նամակին՝ ուղղված Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, Վազգեն Սրբազանը հանձնարարեց հոգևորականաց դասին իրենց ծուխերում հանգանակություններ կազմակերպել ի նպաստ Երուսաղեմում Տիրոջ գերեզմանի վերանորոգության:
Ժողովի վերջում առաջնորդ Սրբազան Հայրը սպառիչ պատասխաններ տվեց քահանաներին հուզող հարցերին: Թեմակալ առաջնորդն իր գնահատանքը բերեց Վիրահայոց հոգևոր դասին իրենց ծառայությունը բարեխղճորեն կատարելու համար, հորդորեց, որպեսզի առաջիկայում ևս շարունակեն ժրաջանությամբ և անմնացորդ սիրով տարածել Քրիստոսի լույս Ավետարանը, տեր ու պաշտպան լինեն Վրաստանում հայոց սրբությունների, հոգևոր և մշակութային արժեքների և նվիրումով շարունակեն բավարարել վիրահայոց հոգևոր կարիքները: Առաջնորդն իր գնահատանքը և օրհնությունը բերեց արժանավոր հայորդի Արամ Սանոսյանին հավաքին ժողովասրահ տրամադրելու և հյուրընկալելու համար:

В Боржоми состоялось полугодовое отчетное собрание духовных лиц Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
29-го июля 2016 года, в Боржоми, под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, состоялось отчетное собрание по итогам деятельности духовных лиц Епархии ААЦ в Грузии в первой половине 2016 года.
Собрание началось с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии.
Со вступительным словом выступил предводитель Епархии, затем пригласил главу викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна направить приветствие участникам собрания.
Затем духовные лица в порядке старшинства представили итоговый отчёт о своей деятельности за первое полугодие.
После отчетов Владыка представил вниманию духовных лиц проект, подготовленный для усовершенствования и регламентации порядка совершения таинства Крещения и таинства Венчания. Церковнослужители задали вопросы и высказали свое мнение касательно вышеупомянутого проекта, относительно которого состоялась содержательная дискуссия.
В ответ на письмо Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, направленное предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Владыка Вазген поручил духовным лицам организовать в своих приходах сбор пожертвований на реставрацию храма Гроба Господня в Иерусалиме.
В конце собрания Владыка дал исчерпывающие ответы на вопросы священников. Предводитель Епархии поблагодарил духовных лиц за добросовестное исполнение служебных обязанностей, призвал и впредь усердно и преданно распространять свет Христа и Евангелие, оберегать и хранить армянские святыни в Грузии, духовные и культурные ценности, продолжать удовлетворять духовные нужды армян в Грузии. Предводитель поблагодарил и преподал свое благословение достойному сыну армянского народа Араму Саносяну за прием и предоставление зала для проведения собрания.