Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի կիսամյակային հաշվետու ժողովը Բորժոմիում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հուլիսի 29-ին, Բորժոմիում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի 2016 թ. առաջին կիսամյակի հաշվետու ժողովը:
Ժողովը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությամբ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ առաջնորդը, ապա հրավիրեց Սամցխե- Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանին իր ողջույնը փոխանցելու ժողովականներին:
Այնուհետև հոգևոր դասը, ըստ ավագության, ներկայացրեց առաջին կիսամյակի հոգևոր ծառայության ամփոփ հաշվետվությունը:
Հաշվետվություններից հետո առաջնորդ Սրբազանը հոգևորականաց դասի ուշադրությանը հանձնեց Սուրբ Մկրտության և Սուրբ պսակի խորհուրդները միատարր և ավելի կանոնակարգված դարձնելու նպատակով պատրաստված ուղենիշ-նախագիծը: Եկեղեցականներն իրենց հարցերն ու մոտեցումները բարձրացրին նշված ուղենիշ-նախագծի վերաբերյալ, որի առնչությամբ տեղի ունեցավ բովանդակալից քննարկում:
Ընդառաջ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նամակին՝ ուղղված Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, Վազգեն Սրբազանը հանձնարարեց հոգևորականաց դասին իրենց ծուխերում հանգանակություններ կազմակերպել ի նպաստ Երուսաղեմում Տիրոջ գերեզմանի վերանորոգության:
Ժողովի վերջում առաջնորդ Սրբազան Հայրը սպառիչ պատասխաններ տվեց քահանաներին հուզող հարցերին: Թեմակալ առաջնորդն իր գնահատանքը բերեց Վիրահայոց հոգևոր դասին իրենց ծառայությունը բարեխղճորեն կատարելու համար, հորդորեց, որպեսզի առաջիկայում ևս շարունակեն ժրաջանությամբ և անմնացորդ սիրով տարածել Քրիստոսի լույս Ավետարանը, տեր ու պաշտպան լինեն Վրաստանում հայոց սրբությունների, հոգևոր և մշակութային արժեքների և նվիրումով շարունակեն բավարարել վիրահայոց հոգևոր կարիքները: Առաջնորդն իր գնահատանքը և օրհնությունը բերեց արժանավոր հայորդի Արամ Սանոսյանին հավաքին ժողովասրահ տրամադրելու և հյուրընկալելու համար:

A Semi-Annual Summary Meeting of the Armenian Diocese’s Clergy Held in Borjomi PDF Print E-mail
On July 29, 2016, a semi-annual summary meeting, providing an overview of activities of Armenian Diocese’s clergy for the first half of 2016, under the presidency of His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, convened in Borjomi.
The meeting began with the Lord’s Prayer and blessings from the Primate.
The Diocesan Primate gave opening remarks, and invited Very Rev. Fr. Babken Salbiyan, the Prelate of Samtskhe-Javakheti and Tsalka's General Prelacy of the Armenian Diocese in Georgia to greet the attendees.
After reports, the participant’s attention was drawn by the Primate to the draft prepared on general guidelines to the Sacrament of Matrimony and the Sacrament of Baptism. The clergy discussed various issues and proposals concerning aforesaid draft.
According to the letter of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, the Bishop entrusted the clergy with responsibilities to organize fundraising at the parishes for the reconstruction of the Church of the Holy Sepulchre in Jerusalem.
At the end of the meeting the Diocesan Primate gave complete answers to all the raised questions. The Primate praised the work undertaken by the clergy of the Armenian Diocese in Georgia, encouraged them to devotedly spread Gospel and the Light of Our Lord, to preserve and protect the Armenian sanctuaries, religious and cultural values in Georgia, and continue to satisfy the needs of the Armenian faithful in Georgia in the future. The Primate extended his gratitude and blessing to our nation’s honorable son Aram Sanosyan for providing the meeting venue and a warm reception.