Վրաստանում մեկնարկեց նոր՝ 2016-17 ուսումնական տարին PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի սեպտեմբերի 15-ին Վրաստանի բոլոր տիպի ուսումնական հաստատություններում մեկնարկեց նոր՝ 2016-17 ուսումնական տարին: Ուսումնառության սկիզբն ազդարարող դպրոցական զանգը հանդիսավոր պայմաններում հնչեց նաև Թբիլիսիի և Վրաստանի տարածաշրջանների հայկական դպրոցներում: Վրաստանում ներկայումս գործում է 130-ից ավելի հայերեն ուսուցմամբ կրթօջախ, որտեղ սովորում է 13 հազար 900 աշակերտ:
Այսօր քաղաքամայր Թբիլիսիում հայ դպրոցականների առջև դռները բացեցին հայոց դպրոցի կարգավիճակով թիվ 104 դպրոցը, հայկական բաժիններով թիվ 132 և թիվ 103 դպրոցները:
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոց էին եկել հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ, դպրոցի նախկին ուսուցիչներ ու շրջանավարտներ:
Սպիտակ վերնաշապիկներով զուգված գեղեցիկ ծաղկեփնջերով աղջիկներն ու տղաներն իրենց ուսուցիչների հետ հանդիսավորապես շարվել էին դպրոցի մարզադաշտում, իսկ բակում հավաքվել էին ծնողներ, տատիկներ ու պապիկներ, հյուրեր:
Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգներից հետո, բարձրացվեց Վրաստանի պետական դրոշը և հնչեց դպրոցի հիմնը: Դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը շնորհավորեց բոլորին նոր ուսումնական տարվա առիթով, նշեց որ տարին լինելու է հետաքրքիր, հագեցած բազում նոր ծրագրերով և մտահղացումներով, որոնք իրականացվելու են աշակերտների,ուսուցիչների, ծնողների ընդհանուր ուժերով:
Ներկաներին իր օրհնությունը բաշխեց և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկը շնորհավորեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդը արժևորեց հայոց դպրոցի և Եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայի ինքնությունը, ազգայինը պահպանելու գործում: Սրբազան Հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց սերունդների կրթության և դաստիարակության գործին նվիրված ուսուցիչներին, ծնողներին, Թեմի կրթության բաժնին, որտեղ գործող Սուրբ Մովսես Խորենացի նախակրթարանի սաները իրենց ուսումնառությունը շարունակում են մայրենի լեզվով կրթօջախներում, «Հայարտուն» կենտրոնին, որտեղ հայ դպրոցականը իր գիտելիքները լրացնում է ազգային մշակույթով: Վազգեն Սրբազանը առանձնապես կարևորեց Վրաստանի պետության կողմից ընձեռված մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Թեմի հոգևոր առաջնորդը ոգեկոչեց դպրոցականներին՝ լավ սովորել, չխնայել ուժերը և եռանդով հաղթահարել ուսման դժվարությունները, քանզի միայն կրթությունն է լավ ապագայի գրավականը:
Վրաստանի Կրթության և գիտության նախարարության ազգային դպրոցների ծրագրերի համակարգող Կարինե Մանուկյանը փոխանցեց Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար պարոն Ալեքսանդր Ջեջելավայի շնորհավորնքները և ներկայացրեց այն նորույթները, որ իրականացվելու են այս ուսումնական տարում:
Դժվարություններից չվախենալու, լավ սովորելու, հայեցի դաստիարակություն ստանալու, այս երկրի արժանի քաղաքացի և իսկական մարդ մեծանալու պատգամով դպրոցականներին բարեմաղթանքի խոսք ասացին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի Հայերի միության նախագահ Հենրիխ Մուրադյանը, բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Էմմա Ախտյանը, Վիրահայերի միության փոխնախագահ Մարի Առաքելովան, այս դպրոցի նախկին ուսուցիչ Նորայր Բաղդասարյանը և ուրիշներ:
Առաջին զանգը խորհրդանշորեն հնչեցրեց այս տարվա առաջինդասարանցին, աշակերտները փոխադրվեցին իրենց դասասենյակները: Նոր ուսումնական տարին այս դպրոցում սկսվեց շուրջ 300 աշակերտով, որոնցից 16-ը սովորում է 12-րդ դասարանում: Առաջին դասարան ընդունվածների թիվը հասնում է 20-ի, որից 10-ը Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի շրջանավարտներ են:
Նոր ուսումնական տարին հանդիսավորապես սկսվեց նաև Թբիլիսիի թիվ 103 հայ-վրացական դպրոցում, որը գործում է թիվ 156 դպրոցի շենքում: Դպրոցականներին նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առիթով շնորհավորեց տնօրեն Արչիլ Չխաիձեն և հաղորդեց, որ նոյեմբեր ամսից դպրոցը կտեղափոխվի իր նախկին, բայց վերանորոգված ու բարեկարգված շենքը: 12-րդ դասարանցիների անունից շնորհավորեց Աննա Հովհաննիսյանը և առաջինդասարանցիներին բաժանեց հուշանվերներ:
Նոր ուսումնական տարին կազմ ու պատրաստ սկսեցին Թբիլիսիի, Սամցխե Ջավախքի, Քվեմի Քարթլիի տարածաշրջանների բոլոր տիպի հայկական կրթօջախները:

В Грузии начался новый – 2016-17 учебный год PDF Печать E-mail
15-го сентября 2016 года, во всех учебных заведениях Грузии начался новый 2016-17 учебный год. Первый звонок торжественно возвестил начало учебного года в том числе и в армянских школах столицы и регионов Грузии. В настоящее время в Грузии действуют более 130 учебных заведений, в которых обучение ведется на армянском языке и где учатся 13 900 учеников.
Сегодня в Тбилиси свои двери перед армянскими школьниками открыли армянская школа № 104, школы № 132 и № 103, в которых есть армянский сектор.
В связи с началом нового учебного года школу № 104 г. Тбилиси посетили руководители и представители общественных организаций, бывшие учителя и выпускники школы.
Одетые в белые рубашки мальчики и девочки с красивыми букетами в руках вместе с педагогами в торжественной линейке выстроились на школьной спортивной площадке, а во дворе собрались родители, бабушки, дедушки и гости.
После государственных гимнов Грузии и Армении, подняли государственный флаг Грузии и прозвучал гимн школы. Директор школы Ирина Жамкочян поздравила всех с началом нового учебного года, и отметила, что год будет интересным, насыщенным, с множеством новых программ и задумок, которые осуществятся благодаря всеобщим усилиям учеников, педагогов и родителей.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и поздравил с началом нового учебного года. Владыка подчеркнул роль армянской школы и Церкви в деле сохранения армянской национальной самобытности в Диаспоре. Епископ поблагодарил преданных делу образования и воспитания подрастающих поколений учителей, родителей, Образовательный отдел Епархии, при котором действует Детский сад им. Св. Мовсеса Хоренаци и его воспитанники продолжают обучение в школах на родном языке, а также центр «Айартун», где армянский школьник дополняет свои знания, приобщаясь к национальной культуре. Епископ Вазген Мирзаханян в особенности подчеркнул возможность получить образование на родном языке, которую предоставляет грузинское правительство. Духовный лидер епархии призвал школьников хорошо учиться, не жалеть сил, с энтузиазмом преодолевать трудности в обучении, ибо образование – это залог хорошего будущего.
Координатор национальных проектов при Министерстве образования и науки Грузии Карине Манукян передала поздравления и добрые пожелания министра образования и науки Грузии Александра Джеджелава, и представила нововведения, которые вступают в силу в новом учебном году.
Руководитель центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, главный редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, председатель Союза армян Грузии Генрих Мурадян, поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, доктор филологических наук Эмма Ахтян, заместитель председателя Союза грузинских армян Мари Аракелова, бывший педагог этой школы Норайр Багдасарян и другие высказали добрые пожелания школьникам и призвали их не бояться сложностей, хорошо учиться, получать армянское образование, быть достойными гражданами этой страны и расти настоящими людьми.
Первоклассник позвонил в колокольчик и символично прозвучал первый звонок, ученики вошли в классные комнаты. В этом году в этой школе будут учиться 300 учеников, из них 16 учатся в 12-ом классе. В первый класс поступили 20 детей, 10 из них – выпускники Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци при Епархии ААЦ Грузии.
Новый учебный год торжественно начался и в армяно-грузинской школе № 103 г. Тбилиси, которая действует в здании 157-ой школы. Школьников с началом нового учебного года поздравил директор Арчил Чхаидзе и заявил, что с ноября школа перейдет в свое прежнее, но уже отремонтированное и благоустроенное здание. От имени учеников 12-го класса Анна Оганесян поздравила первоклассников и вручила им памятные подарки.
Начался новый учебный год и все армянские учебные заведения Самцхе-Джавахети и Квемо Картли в полной готовности приступили к работе.