Վիրահայոց թեմի առաջնորդի մատուցած Սուրբ Պատարագը ԱՄՆ-ում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 18-ը Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում իր մասնակցությունը բերեց Գերագույն Հոգևոր խորհրդի աշնանային ժողովին, որի շրջանակներում Թեմակալ առաջնորդը մասնակցեց նաև ՀԲԸՄ 110-ամյակին նվիրված հոբելյանական տոնակատարությանը և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արևելյան թեմի կողմից ծրագրված միջոցառումներին:
Սրբազան Հայրը կրթա-մշակութային և հոգևոր գործունեության փորձի փոխանակման նպատակով այցելեց նաև Կալիֆոռնիայի նահանգի հայկական համայնքներ և առիթ ունեցավ հանդիպելու տեղի հոգևոր դասի և հավատացյալների հետ:
Նոյեմբերի 6-ին, այցի շրջանակներում, Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը, ԱՄՆ-ի Հայոց Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի օրհնությամբ, թեմի առաջնորդանիստ Սրբոց Ղևոնդյանց Մայր Եկեղեցում մատուցեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ:
Հընթացս Սբ. Պատարագի կատարվեց Հայրապետական մաղթանք ի նշանավորումն Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գահակալության 17-րդ տարեդարձի: Սրբազանն իր եղբայրական սերն ու հարգանքը փոխանցեց Հովնան արքեպիսկոպոսին, թեմական և եկեղեցական վարչության անդամներին, հոգևոր դասին և հավատացյալներին:
Պատարագիչ Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը հավատացյալներին ներկայացրեց նաև Վիրահայոց թեմի գործունեությունը, խոսեց վերջին տարիներին թեմում ձեռք բերված հաջողությունների մասին, շոշափեց նաև վիրահայոց հավատացյալ համայնքին հուզող հարցերը: Սրբազանը բարձր գնահատեց ինչպես Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի,մայր հայրենիք Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի իշխանությունների կողմից թեմին ցուցաբերվող օգնությունը:
Առաջնորդ Վազգեն Սրբազանը նշեց, որ վերջին չորս տարիներին Վրաստանի նոր իշխանությունները առանձնահատուկ ուշադրություն են հատկացնում կրոնական համայնքների, այդ թվում նաև Վիրահայոց թեմի գործունեությանը: Այդ նպատակների իրականացման համար 2014 թվականին, Վրաստանի կառավարության որոշմամբ հիմնվեց Վրաստանի կրոնի հարցերով պետական գործակալություն և նախագահ նշանակվեց Զազա Վաշախմաձեն, ում հետ սերտ համագործակցում է Վիրահայոց թեմը:
Վրացական պետությունը տրամադրում է նաև նյութական միջոցներ, որի շնորհիվ թեմում գործող եկեղեցիները, կրթա-մշակութային կենտրոնները իրականացնում են ծավալուն գործունեություն, իսկ պաշտոնեությունը և հոգևոր դասը ստանում է համապատասխան աշխատավարձ: Այս ամենը հույս է ներշնչում, որ Վրաստանի իշխանությունների, Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանի և վրաց հասարակության հետ համագործակցությամբ կյանքի կկոչվեն բազմաթիվ ծրագրեր և կլուծվեն բազմաթիվ խնդիրներ:
Պատարագի ավարտին,Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Սրբոց Ղևոնդյանց մայր եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Խաժակ քահանա Շահբազյանի և Եկեղեցու տիկնանց միության կողմից կազմակերպված հյուրասիրությանը:

The Primate of the Armenian Diocese in Georgia Celebrated the Divine Liturgy in the USA PDF Print E-mail
1 4
On October 18, 2016, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, attended a meeting of the Supreme Spiritual Council in the USA, within the framework of which he participated in the solemn celebration of the110th anniversary of the Armenian General Benevolent Union and events organized by the Eastern Diocese of the Armenian Church of North America.
Within the exchange of cultural, educational and religious experience the Primate visited the Armenian communities of California, and had an opportunity to meet with the local Armenian faithful.
On November 6, within the framework of the visit, Bishop Vazgen, with the blessing of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America; celebrated the Divine Liturgy in the St. Ghevondyants Cathedral of the Diocese.
During the Divine Liturgy, a Pontifical Prayer was offered, for the 17th Anniversary of the Enthronement of the Catholicos of All Armenians. The Primate conveyed his fraternal love and respect to His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, the members of the diocesan and church administration, the clergy and the faithful.
The celebrant, Bishop Vazgen presented the purposes and scope of the activity of the Armenian Diocese in Georgia, spoke about the diocese’s visible achievements of recent years, touched on the issues concerning the Armenian faithful in Georgia. The Diocesan Primate highly appreciated the support of the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Motherland Armenia, and the Georgian authorities had provided to the Diocese.
The Primate Vazgen stated that new Georgian authorities had paid particular attention to the religious communities, including the activities of the Armenian Diocese in Georgia in the last four years. To achieve these goals, the government of Georgia established the State Agency for Religious Issues, in 2014; Zaza Vashakmadze became the Head of the Agency, who closely cooperates with the Armenian Diocese in Georgia.
The Georgian authorities provide financial support to the communities, through which the diocesan functioning churches, cultural and educational centers conduct their activities, and the diocese officials and the clergy get wages. It gives us hope that thanks to cooperation with the Georgian authorities, the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church and the Georgian society many projects will come to life and many problems can be solved.
Following the Divine Liturgy, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia attended a reception held by Rev. Father Khazhak Shahbazyan, Pastor of the St. Ghevondyants Cathedral, and the Women's Guild.