ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նվիրատվությունը Բաթումի Ալ. Մանթաշով կենտրոնին PDF Տպել Էլ.փոստ
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը, հետևելով վերջին տարիներին ձևավորված ավանդությանը, կրկին իր օգնությունը տրամադրեց վիրահայոց համայնքներին, այդ թվում Բաթումի Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթության, մշակութային և երիտասարդության կենտրոնին: Նախարարության կողմից կենտրոնին հատկացվեցին տեսա-լսողական սարքավորում, բարձրախոսներ, համակարգիչ, տպիչ և տեխնիկական այլ միջոցներ:
Նվիրված տեխնիկան հասցեատիրոջը փոխանցվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի կողմից: Այս առիթով Թեմակալ առաջնորդը 2016 թվականի դեկտեմբերի 2-4-ը գտնվում էր Բաթումիում: Սրբազան հայրը հանդիպեց «Ալ. Մանթաշով» կենտրոնի ուսուցչական կազմի հետ՝ տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, ականատես եղավ կատարված աշխատանքներին, գնահատանքի արժանացրեց անձնակազմի իրականացրած աշխատանքները և առաջնորդարանի կողմից մանկավարժներին փոխանցեց նվերներ:
Այցի շրջանակներում Սրբազան Հայրը հանդիպեց նաև ծխական խորհրդի անդամների հետ: Սրբազանն իր օրհնությունը փոխանցեց Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանին՝ կատարված աշխատանքների համար և խրախուսեց շարունակել այդ աշխատանքները համայնքի և կենտրոնի հետ համատեղ՝ ի նպաստ եկեղեցու շուրջ հայության կենտրոնացման և հավատացյալների թվի ավելացման:
Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը նաև մասնակցեց եկեղեցական արարողություններին: Դեկտեմբերի 3-ին Գերաշնորհ առաջնորդն իր մասնակցությունը բերեց Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների հիշատակին նվիրված առավոտյան ժամերգությանը և հավատացյալներին փոխանցեց օրվա խորհրդի մասին հոգևոր պատգամը:
Դեկտեմբերի 4-ին, Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» հայոց եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի, Վազգեն Սրբազանը Հայրական օրհնություն և հոգևոր խոսք փոխանցեց հավատացյալներին և իր ուրախությունը հայտնեց հոգևոր հովվի, կենտրոնի մանկավարժների և ծխական խորհրդի անդամների համատեղ աշխատանքների արդյունքում տեսնելով եկեղեցում բազմաթիվ հավատացյալների ներկայությունը:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի, թեմակալ առաջնորդն իր խոսքում երախտագիտություն հայտնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ով մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում վիրահայ համայնքի երիտասարդության կրթա-մշակութային հարցերը: Թեմակալ առաջնորդն իր գնահատանքը բերեց Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու հոգևոր հովվին, ծխական խորհրդի անդամներին և «Ալեքսանդր Մանթաշով» կենտրոնի աշխատակազմին՝ հոգենվեր և ազգապահպան աշխատանքների համար:
Բաթումի կատարած ուղևորության ժամանակ Վիրահայոց թեմի առաջնորդին ուղեկցում էին Թեմի վարչա-տնտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանը և Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովվի օգնական Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը:
Վիրահայոց թեմի Բաթումի Ալ. Մանթաշովի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդության կենտրոնի շենքը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, ի մասնավորի Սփյուռքի նախարարության նյութական աջակցությամբ, վերանորոգման աշխատանքները կատարվել են Ջինիշյան հիմնադրամի հովանավորությամբ, իսկ ներքին հարդարումը և գույքը ձեռք է բերվել Վրաստանի կառավարության տրամադրած միջոցներով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի ու Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու ծխական համայնքի աջակցությամբ:

RA Ministry of Diaspora Presented a Gift to the Alexander Mantashev Center in Batumi PDF Print E-mail
DSC 6540
RA Ministry of Diaspora, similar to previous years, again provided assistance to the Armenian communities of Georgia, including the Alexander Mantashev Educational Cultural and Youth Center in Batumi. The Ministry has purchased audiovisual equipment for the Center, like loudspeakers, computer, printer and other equipment.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan handed the donated equipment to the recipient. On this occasion, the Primate, from December 2 to 4, 2016, visited Batumi. The Primate met with the teaching staff headed by Director Sona Hovhannisyan, witnessed work done, highly praised the work undertaken by the staff and on behalf of the Diocesan Headquarters presented the teachers with gifts.
Within the framework of the visit, the Primate met with parish council members. The bishop offered his blessings to Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of the Surb Prkich Church (Saint Savior) in Batumi and of Armenian community in Adjara, Guria and Imereti; for the work undertaken and urged to continue the joint efforts of the community and the center for the consolidation of the Armenians around the Church and the growth of the number of believers.
Bishop Vazgen also attended church services. On December 3, the Diocesan Primate participated in morning services commemorating the Apostles St. Thaddeus and St. Bartholomew and read a sermon on the sacrament of the day.
On December 4, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, presided over the Divine Liturgy in the Surb Prkich Church (Saint Savior).
During the Divine Liturgy, Bishop Vazgen offered his paternal blessing and made a speech, expressing joy for seeing many people present in the church thanks to the joint efforts of the center’s teachers and parish council members.
Following the Divine Liturgy, the Diocesan Primate, in his remarks, expressed gratitude to RA Ministry of Diaspora under Minister Hranush Hakobyan, who always keeps her focus on the cultural and educational issues concerning the Armenian youth of Georgia. The Bishop extended his appreciation to the Pastor of the Surb Prkich Church (Saint Savior) in Batumi, parish council members, the Alexander Mantashev Center’s staff, for their dedicated activities.
During his visit to Batumi the Primate of the Armenian Diocese in Georgia was accompanied by the Director of the Administrative Department of the Diocese, Karen Yeritsyan; and Dn. Gevorg Antonyan, assistant to the Pastor of the Cathedral of Saint George.
The Alexander Mantashev Educational Cultural Youth Center was acquired with the support of the RA Government (RA Ministry of Diaspora) and remodeled thanks to the funds allocated by the Jinishian Memorial Foundation. The Headquarters of the Armenian Diocese in Georgian and the Surb Prkich Church parish raised funds to provide furnishings and finalize other aspects of interior design.