Կիսամյակային հաշվետու համերգ «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի դեկտեմբերի 24-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ կենտրոնի ստեղծագործական խմբերի կիսամյակային հաշվետու համերգը: Համերգային ծրագրում ընդգրկվել էին այն համարները, որոնք խմբակները յուրացնելով անցած ամիսների ընթացքում, պետք է դառնային ձեռք բերած առաջընթացի ցուցադրություն:
Բազմամարդ էր Գալուստ Գյուլբենկյան սրահը: Համերգին ներկա էին Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասը, Առաջնորդարանի պաշտոնեությունը, հյուրեր, ծնողներ: Միջոցառումն սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությամբ:
Թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանի ներկայացմամբ, իրար հաջորդեցին խմբերի և անհատ կատարողների ելույթները:
Բացի հիմնական խմբերից, համերգին մասնակցում էին նաև դհոլի, դուդուկի և պարի կրտսեր խմբերի անդամները, երգչախմբի մենակատարներ Անի Միրզոյանը և Վլադիմիր Արությունովը, որոնց համար համերգը նաև առաջին բեմելն էր:
Միջոցառումը ստեղծագործական խմբերի կատարողական վարպետությամբ և դրսևորած հուզականությամբ դարձավ «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի կայացման վկայություն: Դուդուկի և դհոլի խմբակների սաների հոգեթով նվագը,պարային համույթի ավագների և կրտսերների խմբի խրոխտ պարը, երգչախմբի ազգագրական և ժամանակակից երգերի մշակված կատարումները,էստրադային գործիքների համույթի գեղեցիկ նվագը, մենակատարներ Անի Թորոսյանի, Ռուզաննա Միքայելյանցի, Անի Հովհաննիսյանի հոգեթով, հայրենասիրությամբ և ազգասիրությամբ տոգորված երգը իրավամբ արժանանում էին ներկաների ջերմ ընդունելությանը և ծափողջույններին:
Հիրավի առավել կատարելագործվել ու հղկվել էր կենտրոնի սաների կատարողական վարպետությունը, ինչը սաների աշխատասիրության, խմբավար ուսուցիչների ջանասիրության և կենտրոնի տնօրինության ճիշտ ուղղորդված աշխատանքի արդյունքն էր: Առաջընթացը հրաշալիորեն բացահայտվեց կոմպոզիցիոն համարներով, հատկապես «Մուշ-մուշ» երգի կատարմամբ:
Համերգի հրաշալի ավարտ դարձավ «Արցախ» կոմպոզիցիան, որը ներկայացվեց «Ներսես Շնորհալի» երգչախմբի, դուդուկի, դհոլի, «Տարոն» պարային խմբի և «Հայոս բենդ» վոկալ գործիքային համույթի ներդաշնակված մասնակցությամբ:
Հաշվետու համերգին իր գնահատանքի խոսքը բերեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օգնական հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանը: Արժևորելով գեղարվեստական բարձր ճաշակով, կատարողական մեծ վարպետությամբ ներկայացված ելույթները, հոգեշնորհ Հայր Սուրբը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց սաների ծնողներին, ովքեր գիտակցելով իրենց զավակների հայեցի դաստիարակության կարևորությունը, նրանց ուղղորդում են «Հայարտուն» կենտրոն:
«Հայարտուն» կենտրոնի ստեղծագործական խմբերի կիսամյակային հաշվետու համերգն արժանացավ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությանը և գնահատանքին: Թեմակալ առաջնորդը գոհունակության խոսքեր ուղղեց մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանին`կենտրոնում հայկականությունը պահպանելու, «Հայարտուն» կենտրոնի գործունեությունը ճիշտ ուղով զարգացնելու համար և շնորհավորեց նրան ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից Գարեգին Նժդեհ մեդալին արժանանալու կապակցությամբ: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց «Ներսես
Շնորհալի» երգչախմբի խմբավար Մարիա Աբուլյանի,դաշնակահար Կարեն Միրզոյանի, «Տարոն» պարային համույթի պարուսույց Սուրեն Աբրամյանի, դուդուկի և դհոլի խմբակների ուսուցիչներ Իվանե Մկրտչյանի, Ռոբերտ Կաշավանիձեի, «Հայոս բենդ» վոկալ-գործիքային համույթի ղեկավար Վլադիմիր Ասատուրովի աշխատանքը՝ սաների հոգում հայ մշակույթի նկատմամբ սերը զարգացնելու, ազգայինի նկատմամբ հետաքրքրությունը ճիշտ ուղղորդելու համար: Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը արժևորեց նաև կրթության բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի, հնչյունային ռեժիսոր Սերգեյ Արությունովի նվիրումը աճող սերնդի հայեցի դաստիարակության գործին: Շնորհավորելով ներկաների Գալիք Նոր Տարին, Սրբազան Հայրը հորդորեց նրանց մասնակցել Ճրագալույցի և Սուրբծննդյան Պատարագներին և հավուր պատշաճի նշել մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծնունդը:

Полугодовой отчетный концерт центра «Айартун» PDF Печать E-mail
24-го декабря 2016 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся полугодовой отчетный концерт творческих кружков центра. В концертную программу вошли те номера, которые кружки освоили за прошедшие месяцы, и они должны были стать демонстрацией новых достижений.
В зале имени Галуста Гюльбенкяна было многолюдно. На концерте присутствовали духовные лица Епархии ААЦ в Грузии, служащие резиденции главы епархии, гости и родители. Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии.
Директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян был ведущим мероприятия. Друг за другом последовали выступления кружков и сольных исполнителей.
Помимо основных групп, в концерте принимали участие члены младших групп кружков дудука, дхола, танцевального ансамбля, солисты хора Ани Мирзоян и Владимир Арутюнов, для которых концерт стал первым выступлением.
Мероприятие, благодаря исполнительскому мастерству творческих кружков и эмоциональности выступлений, стало доказательством состоятельности центра культуры «Айартун». Чарующая душу игра воспитанников кружков дудука и дхола, гордый танец старшей и младшей группы танцевального ансамбля, народные и современные песни в отточенном исполнении хора, красивая музыка в исполнении эстрадного инструментального ансамбля, чарующие душу и проникнутые патриотизмом и любовью к нации песни в исполнении солисток Ани Торосян, Рузанны Микаелянц, Ани Ованисян удостоились теплого приема и аплодисментов присутствующих.
Действительно отточилось и усовершенствовалось исполнительское мастерство воспитанников центра, что является результатом трудолюбия учеников, усердия педагогов-руководителей и правильной направленности работы администрации центра. Прогресс был особенно ощутим в композиционных номерах, в частности в исполнении песни «Муш-муш».
Великолепным завершением концерта стала композиция «Арцах», которую представил хор имени Св. Нерсеса Шнорали, при гармоничном участии кружков дудука и дхола, танцевального ансамбля «Тарон» и вокально-инструментального ансамбля «Айос бэнд».
Помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Ованисян дал свою оценку концерту. Высоко оценив номера, представленные с высоким художественным вкусом и исполнительским мастерством, о. Хорен поблагодарил родителей воспитанников, которые осознавая необходимость воспитания своих детей в армянском национальном духе, направляют их в центр «Айартун».
Полугодовой отчетный концерт творческих кружков центра «Айартун» удостоился благословения и оценки предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Предводитель Епархии поблагодарил директора отдела культуры Левона Чидиляна за сохранение армянства в центре, развитие деятельности центра в правильном направлении и поздравил его с присуждением медали «Гарегин Нжде» Министерства обороны Армении. Предводитель Епархии высоко оценил работу хормейстера Марии Абулян и пианиста Карена Мирзояна хора имени Св. Нерсеса Шнорали, хореографа танцевального ансамбля «Тарон» Сурена Абрамяна, педагогов кружков дудука и дхола Иванэ Мкртчяна и Роберта Кашаванидзе, руководителя вокально-инструментально ансамбля «Айос бэнд» Владимира Асатурова, которые прививают своим ученикам любовь к армянской культуре и направляют их интересы в правильное русло. Епископ подчеркнул преданность директора Отдела образования Евгении Маркосян и звукорежиссёра Сергея Арутюнова делу воспитания подрастающего поколения в армянском духе. Поздравив присутствующих с наступающим Новым годом, Владыка призвал принять участие в литургиях Рождественского сочельника и Святого Рождества, должным образом отметить Рождество Христово.