Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի Ամանորյա և Սուրբծննդյան շնորհավորական ուղերձը վիրահայությանը PDF Տպել Էլ.փոստ
IMGP6171
Սիրելի հայորդիներ,
Ջերմորեն շնորհավորում ենք ձեզ Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան նվիրական տոների առիթով: Աղոթում ենք Բարձրյալ Աստծուն, որ մեր Երկնավոր Հայրը արևշատ տարիներ, հոգևոր երջանկություն և հաջողություններ պարգևի ամենքիդ:
Անցնող` 2016 թվականը Վրաստանի հավատացյալ հայության համար եղավ արգասաբեր տարի: Մեր համայնքային, մշակութային հաստատությունները մասնակցեցին համահայկական տարբեր փառատոների և ծրագրերի: Ուխտագնացությունների միջոցով վրացահայությունը հաղորդակից դարձավ Հայաստան աշխարհի և Արցախի սրբություններին և տեսարժան վայրերին, գործուն մասնակցություն ունեցավ Վիրահայոց թեմի բազմաբնույթ ծրագրերին և միջոցառումներին: Թեմի «Հայարտուն», «Ռաֆայել Ջավախ», «Ալեքսանդր Մանթաշով» կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնների գործունեության և Վրաստանում գործող պետական ու հասարակական, մշակութային ու կրթական հաստատությունների ջանադիր աշխատանքի շնորհիվ, պահպանվեց մշակութային միջավայրը, և վրացահայությունը ըմբոշխնեց իր մեծերի արարումները թատերական, դասական երաժշտության, ազգագրական երգի ու պարի, գրականության և արվեստի բնագավառներում:
Շարունակվեց եկեղեցաշինությունը, հատկապես՝ Ջավախքում: Թեմի եկեղեցիներում կանոնավոր կերպով կատարվեցին ժամերգություններ ու պատարագներ, մեր հոգևոր սպասավորները իրենց անմնացորդ ծառայությամբ Ավետարանով մխիթարեցին և հավատքի ջերմեռանդություն ներշնչեցին հավատավոր մեր ժողովրդին:
Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, գալիք 2017 թվականը հավատացյալ մեր ժողովրդի համար թող լինի նորանոր նվաճումների ու ձեռքբերումների տարի: Այն նույնպես հագեցած է լինելու մեր տաճարների վերանորոգությամբ, հոգևոր ու մշակութային կյանքի աշխուժացմամբ: Առանձնահատուկ նշանակություն է ունենալու Թումանյանական Վերնատան բացումը Մեծն Բանաստեղծի թբիլիսյան տանը: Կընդլայնվեն Բաթումիի «Ալ. Մանթաշով» կենտրոնի շենքային պայմանները և առաջընթացի նոր հնարավորություն կստեղծվի: Աշխատանքներ կտարվեն Ծալկայի շրջանում կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնի հիմնման ուղղությամբ:
Վիրահայոց թեմը, արդյունավետ աշխատանքների և համագործակցության համար, այս տոնական առիթով իր շնորհավորանքներն ու սերն է փոխանցում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, Վրաց Պատրիարքարանին, Վրաստանի և Հայաստանի իշխանություններին, Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերանորոգման հիմնադրամի հոգաբարձուներին, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IdeA) հիմնադրամին, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամին, Վրաստանում և Հայաստանում գործող կրոնական, պետական և հասարակական հաստատություններին:
Հավատում ենք մեր ժողովրդի աշխատասիրությամբ կերտված լուսավոր ներկային և ապագային: Մենք առաքելություն ունենք աշխարհում և դեռևս չիրականացված երազանքներ:
Հարյուրամյակներով սրբագործված Սուրբ Ծննդյան տոնը հույսի և հավատի աղբյուր է հանդիսանում մեր ժողովրդի համար: Դրանք դառնում են նոր արարումների ու տեսիլքների աղբյուր, խթան՝ նորանոր ձեռքբերումների և նվաճումների:
Թող Բեթղեհեմի Սուրբ Մսուրում մարդացած Աստված օրհնի քրիստոսասեր և հայրենանվեր մեր ժողովրդին, խաղաղ պահի հայոց և վրաց երկինքը, ամրացնի հայերի և վրացիների հազարամյակների բարեկամությունը, անսասան պահի Հայ Առաքելական և Վրաց Ուղղափառ եկեղեցիների քրիստոնեական համագործակցությունը ի փառս հավատացյալների հոգևոր ուրախության և ընտանեկան երջանկության:

Поздравительное обращение предводителя Епархии АЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна к армянам Грузии PDF Печать E-mail
IMGP6171
Дорогие сыны и дочери армянского народа,
Искренне поздравляем Вас с Новым годом и Рождеством! Молим Всевышнего Бога, да дарует Вам Отец Небесный долгих лет жизни, духовного счастья и удачи.
Уходящий 2016 год был плодотворным для верующих армян Грузии. Наши общинные, культурные учреждения приняли участие в разных всеармянских фестивалях и проектах. Посредством паломничества армяне Грузии посетили достопримечательности Армении и Арцаха, приняли деятельное участие в различных программах и мероприятиях Епархии ААЦ в Грузии. Благодаря деятельности Культурно-просветительских и молодежных центров «Айартун», «Рафаэль Джавах» и центра имени Александра Манташева, усердной работе действующих в Грузии государственных и общественных, культурных и образовательных учреждений, сохранилась культурная среда, армяне Грузии насладились творениями великих представителей народа в сфере театра, классической музыки, народных песен и танцев, литературы и искусства.
Продолжилось строительство церквей, в частности в Джавахети. В церквях Епархии регулярно проводились службы и литургии, наши духовные лица своим беззаветным служением даровали утешение с помощью Евангелия и вдохнули тепло веры в наш верующий народ.
Дорогие братья и сестры, пусть наступающий 2017 год станет годом новых достижений и успехов для нашего верующего народа.Он будет не менее насыщен, будут строиться храмы, духовная и культурная жизнь будет оживленной. Особенное значение будет иметь открытие Туманяновского Вернатуна в доме великого писателя в Тбилиси. Расширятся жилищные условия Центра имени Александра Манташева г. Батуми и появятся новые возможности для прогресса. Будут вестись работы по основанию Культурно-просветительского и молодежного центра в Цалкском районе.
Епархия ААЦ в Грузии, благодарит за результативную работу и сотрудничество, и по этому праздничному поводу передает поздравления и выражает свою любовь Первопрестольному Святому Эчмиадзину, Грузинской Патриархии, властям Армении и Грузии, попечителям фонда реставрации Кафедрального собора Сурб Геворг, фонду «Инициативы развития Армении» (IDeA), Фонду памяти Вардана Джинишяна, действующим в Армении и Грузии религиозным, государственным и общественным организациям.
Мы верим, что благодаря трудолюбию нашего народа, мы построим светлое настоящее и будущее. На нас возложена миссия в этом мире и у нас есть невоплотившиеся мечты.
Освященный столетиями праздник Святого Рождества является источником надежды и веры для нашего народа. А они становятся источником новых деяний и видений, стимулом к новым достижениям и свершениям.
Пусть вочеловечившийся в Святых Яслях Вифлеема Бог благословит наш патриотичный и боголюбивый народ, небо будет мирным в Армении и Грузии, многовековая дружба армян и грузин станет еще крепче, упрочится христианское сотрудничество Армянской Апостольской и Грузинской Православной Церквей во славу душевной радости и семейного счастья верующих.