Տեառնընդառաջի տոնը՝ Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
Տեառնընդառաջը հայ ժողովրդի սիրած և ուրախ Տերունի տոներից է, որի տոնակատարությունը Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում ընթացավ եկեղեցական արարողություններով և ժողովրդական ուրախ հանդեսով:
Տոնը սկսվեց 2017 թվականի փետրվարի 13-ին, Թեմի եկեղեցիներում կատարված նախատոնակ-ժամերգություններով:
Տեառնընդառաջը Թբիլիսիում մեծ շուքով նշվեց ինչպես Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ, այնպես էլ Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիներում:
Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցում, նախատոնակ-ժամերգությունը կատարվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ: Հայոց եկեղեցու տերունի տոնը իր ներկայությամբ պատվել էր Վրաստանի խորհրդարանի մեծամասնական պատգամավոր Դավիթ Ճիճինաձեն: Հոգևոր արարողությանը ներկա էին համայնքային գործիչներ, մտավորականներ, բազմաթիվ հավատացյալներ:
Մեղմանուշ շարականների ուղեկցությամբ հավատացյալներն ունկնդրեցին Մարիամ Աստվածածնի՝ 40-օրական Հիսուսին Տաճարին ընծայելու տոնի խորհուրդը:  Երեկոյան ժամերգությունից հետո Թեմակալ առաջնորդի գլխավորությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց Անդաստանի արարողություն, օրհնվեցին աշխարհի չորս կողմերը: Այնուհետև վառվեցին մոմերը, իբրև Քրիստոսի լույսի խորհրդանիշ:
Հավաքված բազմությանը օրհնության խոսքով դիմեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Վազգեն Սրբազանը խաղաղություն մաղթեց Վրաստանին և Հայաստանի Հանրապետությանն ու Արցախ աշխարհին, հորդորեց ներկաներին՝ հավատարիմ մնալ ավանդական և հոգևոր տոներին, համախմբված լինել Հայոց Սուրբ Եկեղեցու շուրջը, պահել ազգային և հոգևոր արժեքները և փոխանցել սերունդներին:
Տեառնընդառաջի տոնը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի տնօրինաթյամբ հռչակվել է նորապսակների օրհնության օր: Աստվածահաճո արարողությանը ներկա գտնվելու և Բարձրյալի օրհնությանը արժանանալու փափագով եկեղեցում էին գտնվում այն ամուսնական զույգերը, որոնք պսակադրվել էին անցած մեկ տարվա ընթացքում:
Ամենուրեք եկեղեցիների բակերում վառվեց Տեառընդառաջի ավանդական խարույկը և սկսվեց տոնական հանդիսությունը, որի հանձնակատարն էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը (ղեկավար Լևոն Չիդիլյան): Համերգը վարեցին պարուսույց Սուրեն Աբրամյանը (Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի) և լրագրող Լիզա Թորոսյանը՝ (Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի): Եկեղեցիների բակերում իրար հաջորդեցին «Վանք» (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե), «Անի» (պարուսույց Անգելինա Նազարյան-Քոչյան) և «Տարոն» (պարուսույց Սուրեն Աբրամյան) համույթների պարերը, ներկայացնելով ժողովրդական երգաքառյակներով հարսանեկան տեսարաններ: Հայրենասիրական և ազգագրական երգերի կատարմամբ հանդես եկան մենակատարներ Աննա Բադալյանը, Նինա Կարապետյանը, Աիդա Բազոյանը, Անի Հովհաննիսյանը, «Ներսես Շնորհալի» պատանեկան երգչախմբի մենակատարները: Ժողովրդական մեղեդիներ հնչեցին «Հայարտուն» կենտրոնի դհոլի և դուդուկի խմբերի կատարմամբ:
Քաղաքի Հավլաբար և Մեյդան թաղամասերում՝ գտնվող Հայոց Եկեղեցիներում ուրախ երգն ու պարն ավարտվեց գեղեցիկ հրավառությամբ:
Սուրբ Գևորգ և Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիների հոգևոր սպասավորների նախաձեռնությամբ և խաչքավորներ Յուրի Երեմյանի և Կարեն Սարգսյանի աջակցությամբ կազմակերպվեց նորապսակների հյուրասիրություն:
Տոնը հանդիսավորապես նշելուն պատրաստվել էին թեմի հայաբնակ գրեթե բոլոր տարածաշրջաններում:  Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում ծիսական արարողությունները կատարվեցին Վիրահայոց Թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հգշ. Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի հանդիսապետությամբ: Առաջնորդական փոխանորդության «Զարթոնք» և «Վաչիան» ազգագրական երգի-պարի համույթների (գեղ.ղեկավար Նասլեթ Քեյան) մասնակցությամբ տրվեց ուրախ համերգ, որից հետո եկեղեցու խաչի քավոր Աղասի Կարաբեկյանը նորապսակներին բաժանեց նվերներ: Տյառնընդառաջի տոնը հավուր պատշաճի նշվեց նաև շրջանի Կուլիկամի Սուրբ Երրորդություն և Դիլիսկայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցիներում:
Ժողովրդի կողմից սիրված տոնը նախատոնակով, խարույկի շուրջ ուրախ երգ ու պարի ուղեկցությամբ ընթացավ նաև Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս և մերձակա Մամզարայի Սբ.Մեսրոպ Մաշտոց, Ջիգրաշենի Սուրբ Հրեշտակապետաց, Մեծ Արագյալի Սուրբ Խաչ և Սաթխայի Ներսես Մեծ եկեղեցիներում:
Ուրախ ընթացավ տոնը նաև Ախալցիխեի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Ծուղրութի Սուրբ Սիոն ու Ծիրայի Սրբոց Հրեշտակապետաց եկեղեցիներում:
Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում նախատոնակի ժամերգությունից և նորապսակների օրհնությունից հետո Վիրահայոց թեմի Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնի (տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյան) գեղարվեստական խմբերի մասնակցությամբ ավանդական խարույկի շուրջ տեղի ունեցավ գեղեցիկ համերգ:
Փետրվարի 14-ին Վիրահայոց թեմի գործող եկեղեցիներում Տեառնընդառաջի տոնի կապակցությամբ մատուցվեց տոնական Սուրբ և Անմահ Պատարագ:

Feast of the Lord’s Presentation to the Temple (Tiarn’ndaraj) in the Armenian Diocese in Georgia PDF Print E-mail
trndez
The Feast of the Lord’s Presentation to the Temple (Tiarn’ndaraj) is one of the most joyful and favorite feasts of the Armenian people. In the Armenian Diocese in Georgia it was celebrated according to the church rites and folk traditions.
The celebration started on February 13, 2017, Evening Services (Nakhatonak) were conducted on the night preceding the Feast Day in the Diocesan churches.
The feast was solemnly celebrated at both the Saint Gevorg Cathedral and Avlabari’s Saint Etchmiadzin Church in Tbilisi.
Under the leadership of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, on the eve of the feast, the Evening Services were conducted in the Saint Etchmiadzin Church in Tbilisi. Georgian MP David Chichinadze honored the service with his presence. In attendance of the Evening Services were community officials, Armenian intellectuals, and many faithful.
Under the singing of hymns and psalms, the faithful piously listened to the sermon about the presentation of the 40 day-old Christ Child to the Temple in Jerusalem by Holy Virgin Mary. Following the Evening Services (Nakhatonak), under the presidency of the Diocesan Primate and with the participation of the clergy, the Andastan ceremony was held - the blessing of the four corners of the world. Candles representing the symbol of the Light of Christ were lit from the Holy Altar.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia offered his blessing remarks to the congregation. He wished peace to the people in Georgia, Armenia and Artsakh, and urged the attendees to remain faithful to traditional and church feasts, to unite around the Armenian Apostolic Church, to retain national and spiritual values and transfer them to younger generations.
By the order of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the Feast of the Lord’s Presentation to the Temple (Tiarn’ndaraj) was proclaimed as a day of blessing of newly married couples. The couples, who got married during the last year, came to receive God's benevolence and blessing.
On the occasion of the feast the traditional Trndez fire was lighted in the church courtyards and the concerts were organized by the Hayartun Center of the Armenian Diocese in Georgia (Director, Levon Chidilyan). Choreographer Suren Abramyan (the Saint Gevorg Cathedral) and journalist Liza Torosyan (the Saint Etchmiadzin Church) were presenting the concerts. The performances of the Vanq Dance Ensemble (Choreographer, Liana Kashavanidze), the Ani Dance Ensemble (Choreographer, Angelina Nazarian-Kochian), the Taron Dance Ensemble (Choreographer, Suren Abramyan) followed one another, presenting the Armenian wedding celebration episodes. Singers Anna Badalyan, Nina Karapetyan, Aida Bazoyan, Ani Hovhannisyan, solo performers of Saint Nerses Shnorhali Youth Choir presented musical performances of patriotic and national songs. The Hayartun Center’s dhol and duduk classes performed heartwarming national melodies.
Joyful song and dance performances in the Saint George Cathedral and Surb Etchmiadzin Church, located in Meydan and Avlabari respectively, culminated in a spectacular fireworks display.
At the initiative of the Saint George Cathedral and the Saint Etchmiadzin Church clergymen and with the help of the churches’ godfathers, Yuri Yeremyan and Karen Sargsyan, a holiday buffet was organized for the newlywed couples.
The feast was celebrated with great enthusiasm in all Armenian-inhabited regions of the Diocese. In the Surb Khach (Holy Cross) Church in Akhalkalaki the church rites were conducted under the presidency of the Very Rev. Fr. Babken Salbiyan, the Prelate of Samtskhe-Javakheti and Tsalka's General Prelacy of the Armenian Diocese in Georgia. The General Prelacy’s “Zartonk” and “Vachian” song and dance ensembles (Artistic Director, Naslet Keyan) performed a concert program. Following the performances, the church’s godfather Aghasi Karabekyan granted gifts to the newlywed couples. The celebration of Tiarn’ndaraj was held with solemnity at the Holy Trinity Church in the village of Kulikam and the Surb Sarkis Church in the village of Diliska.
One of the favorite feasts of the Armenian people was celebrated with Evening Services (Nakhatonak), joyful songs and dances by a bonfire in Ninotsminda’s Surb Sarkis Church and the St. Mesrop Mashtots Church in nearby Mamzara village, in the Surb Hreshtakapetats (Holy Archangels) Church in Jigrashen, in the Surb Khach (Holy Cross) Church in Big Aragyal and in the St. Nerses the Great Church in the village of Satkha.
A joyful celebration of the feast was held in the Church of St. Gregory the Illuminator in Akhaltsikhe, the Surb Sion Church in Tsughrut village, and Srbots Hreshtakapetats Church (Holy Archangels) in the village of Tsira.
Following the Evening Services (Nakhatonak) and a ceremony of blessing of newly married couples in the Surb Prkich Church (Saint Savior) in Batumi, a beautiful concert featuring the Alexander Mantashyanc Center’s (of the Armenian Diocese in Georgia) creative groups (Director, Sona Hovhannisyan) was held by the traditional Trndez fire.
On February 14, the Holly Mass for the Feast of the Lord’s Presentation to the Temple (Tiarn’ndaraj) was celebrated in all the operating churches of the Armenian Diocese in Georgia.