Սրբոց Ղևոնդյանց քահանաների տոնը Ջավախքում PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականիփետրվարի 21-ին Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում, հանդիսապետությամբ Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի, տեղի ունեցավ տոնական Սուրբ և Անմահ Պատարագ։ Օրվա պատարագիչն էր Ախալքալաքի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Եղիշե ավագ քահանա Հարությունյանը։ Պատարագին ներկա էին Ախալցխայի տարածաշրջանի հոգևոր տեսուչ Հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղա Սահակյանը, Դամալայի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Եղիա ավագ քահանա Թազայանը, Ախալքալաքի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը, Նինոծմինդայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանը, Դիլիսկայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը, Արագովայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Թադեոս քահանա Տեր-Մկրտչյանը, Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու լուսարար Բարեշնորհ Աթանաս սարկավագ Կիրակոսյանը։
Հընթացս Սուրբ Պատարագի ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության ամբողջ հոգևոր դասին շնորհավորեց տոնի կապակցությամբ և փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և բարեմաղթանքները: Այնուհետև Հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղա Սահակյանը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց։
Հավարտ Սուրբ Պատարագի Հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը շնորհավորեց հոգևոր դասին տոնի առիթով, մաղթելով անսասան ծառայություն ի փառս Աստծո և ի շինություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու:
Ղևոնդյան քահանաներն Ավարայրի ճակատամարտում սրբացած քաջորդիներն են: Նրանք քայլում էին հայոց բանակի առջևից և իրենց բոցաշունչ խոսքերով քաջալերում, ոգի ու ուժ հաղորդում Քրիստոսի եկեղեցու և հայոց ինքնության համար պարսից զորքերի դեմ ոտքի ելած հայ մարտիկներին: Տոնը կոչվում է Ղևոնդյանց՝ ի պատիվ Ղևոնդ Երեցի, ով տարիքով ամենամեծն էր։ Վարդանանց հերոսամարտից հետո պարսից Հազկերտ արքան վրեժխնդիր եղավ հայոց քաջերից: Նրա հրամանով նահատակվեցին հայոց քաջարի հոգևորականները: Հազկերտ թագավորը համոզվում է, որ անհնար է հայ մարդուն կտրել իր Եկեղեցուց և քրիստոնեական հավատից:

День памяти Свв. священников Гевондянов в Джавахети PDF Печать E-mail
21-го февраля 2017 года, в церкви Сурб Хач (Святого Креста) в Ахалкалаки, под председательством главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке архимандрита Бабкена Салбияна, была совершена праздничная Божественная Литургия. Богослужение провел старший священник Егише Арутюнян, духовный пастырь Ахалкалаки и близлежащих деревень. На Литургии присутствовали: духовный смотритель Ахалцихского района, иеромонах Акоп Саакян; духовный пастырь деревни Дамала, старший священник Егия Тазаян; духовный пастырь Ахалкалаки и близлежащих деревень, о. Татев Марукян; духовный пастырь Ниноцминда и близлежащих деревень, о. Армаш Погосян; духовный пастырь Дилиски и близлежащих деревень, о. Тигран Мхитарян; о. Тадеос Тер-Мкртчян, духовный пастырь села Аракова и прилегающих деревень; помощник ключаря церкви Сурб Саркис в Ниноцминда, диакон Атанас Киракосян.
В ходе Божественной Литургии с приветственным словом выступил о. Татев Марукян, он поздравил с праздником всех духовных лиц викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, и передал благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Затем иеромонах Акоп Саакян произнес проповедь по случаю праздника.
По завершении Божественной Литургии, архимандрит Бабкен Салбиян поздравил духовных лиц с праздником, пожелал им непоколебимости в служении во славу Господа и процветания Армянской Апостольской Святой Церкви.
Во время Аварайрской битвы священники Гевондяны шли во главе армянской армии и своими пламенными словами  воодушевляли воинов, передавали силу и дух героям, вставшим на борьбу с персидской армией за независимость своей родины и Церкви Христа. Старшим по возрасту был священник Гевонд. После битвы Вардананц персидский царь Иездигерд отомстил героям: отважные священнослужители по его приказу были убиты. Персидский царь Иездигерд убеждается, что армян нельзя принудить отречься от своей Церкви и христианской веры.