Վրաստանի կրոնական քարտեզների շնորհանդես PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի մայիսի 24-ին Թբիլիսիի «Քորթիարդ Մարիոտ» հյուրանոցում կայացավ  կրոնական քարտեզների շնորհանդես: Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի, կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ,   կրոնական համայնքների առաջնորդներ, հյուրեր:
Վիրահայոց թեմից շնորհանդեսին մասնակցում էին թեմի իրավական հարցերի և համագործակցության բաժնի տնօրեն Միքայել Ավագյանը և Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը:
Միջոցառումը բացեց Կրոնի հարցերով պետական գործակալության տնօրեն Զազա Վաշախմաձեն: Քարտեզները մշակվել են Կրոնի հարցերով պետական գործակալության կողմից: Ընդհանուր առմամբ կազմվել է երեք քարտեզ՝ տարածաշրջանային, շրջանային և պաշտամունքային: Այդ քարտեզները մատչելի են կրոնի հարցերով գործակալության կայքում: Այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանային և շրջանային քարտեզները իրազեկում են Վրաստանի բնակչության կրոնական պատկանելության մասին, ապա «Պաշտամունքային կառույցներ» քարտեզներում ներկայացված են երկրի տարածքում գտնվող մենաստանները, եկեղեցիներն ու մզկիթները:
Այն կազմել է գործակալությանն առընթեր կրոնական քաղաքականության հետազոտման կենտրոնը, ելնելով Վրաստանի  վիճակագրական ծառայության 2014 թվականի տվյալներից: Այդ տվյալների համաձայն, Վրաստանի 3,7 միլիոն բնակիչներից 83,4 տոկոսը հետևում է  ուղղափառության դավանանքին: Նրանց հաջորդում են մահմեդականները 10,74 տոկոս: Երրորդ տեղում 2,94 տոկոսով Հայկական Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներն են: Վրաստանում Կաթոլիկ եկեղեցու հավատացյալները կազմում են բնակչության 0,52 տոկոսը, Եհովայի վկաները՝ 0,33, եզդիները՝ 0,23, հրեաները՝ 0,04 տոկոս: «Այլնի» սանդղակում ընդգրկվել է  բնակչության 1,8 տոկոսը: Այդ թվում այն մարդիկ, ովքեր հրաժարվել են պատասխանել հարցին կամ հանդիսանում են առավել փոքր կոնֆեսիաների  ներկայացուցիչներ:

On May 24, 2017, the State Agency for Religious Issues held a presentation of the religious maps at the Courtyard Marriott which was attended by the representatives of the Parliament of Georgia, Government of Georgia, diplomatic corps, the leaders of different religious organizations and other guests.
The Armenian Diocese in Georgia was represented by Michael Avagyan, Head of Legal Affairs and Cooperation Department; and Deacon Gevork Antonyan.
Zaza Vashakmadze, the Head of the State Agency for Religious Issues, offered opening remarks. The religious map has been created by the State Agency for Religious Issues. Three options of the religious maps were presented – regional, district and a map of religious buildings. The agency created an electronic version that has already been uploaded on the site. While the regional and district maps contain data on religious affiliation for the country, monasteries, churches and mosques located on the territory of Georgia are depicted on the map of religious buildings.
The agency worked in coordination with the National Statistics Office for about a year and a half, accordingly the product was done. According to the data of the National Statistics Office of Georgia marked on the map, there are: Orthodox people (83,4 %), Muslims (10,74 %), Armenians (2,94 %),  Catholics (0,52%), Jehovah’s Witnesses (0,33 %), Yezidis (0,23 %) and Jews (0,04 %). In addition, there was a category “other” in the questionnaire which meant the following categories: confession is not specified, refusal to answer, none and any other small confessions.