2017 թվականի մայիսի 28-ին տոնական տրամադրություն էր տիրում թբիլիսահայության շրջանում: Մարդիկ շտապում էին Թբիլիսիի հինավուրց Մեյդան թաղամաս՝ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի՝ մասնակցելու տոնական օրվան նվիրված Սուրբ և անմահ Պատարագին:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ձեռամբ մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ, որին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, համայնքային գործիչներ, մտավորականներ, հասարակայնության անդամներ, հավատացյալներ: Հընթացս Սուրբ Պատարագի, Պատարագիչ Սրբազան հայրը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց օրվա խորհրդի մասին, արժևորելով օրվա եռակի տոն լինելու հանգամանքը: Անդրադարձ կատարելով օրվա հոգևոր, պետական և ժողովրդական խորհուրդներին, սրբազան հայրը մեկնաբանեց Երկրորդ Ծաղկազարդի՝ արդեն համբարձյալ Քրիստոսի Վերին Երուսաղեմ մտնելը և հրեշտակների կողմից նրան ընդունելը: Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը արժևորեց Հայոց առաջին Հանրապետության 99-րդ տարեդարձը, Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի հերոսական ճակատամարտերից հետո Թիֆլիսում առաջին Հայաստանի Հանրապետության հռչակումը: Պատարագիչ սրբազանը խոսեց նաև արդեն 103-րդ անգամ Թբիլիսիում նշվող սայաթնովյան Վարդատոնի մասին, որը ավանդաբար Մեյդանի հրապարակում հավաքում է ոչ միայն հայերի, այլև այլազգիների և հյուրերի Վրաստանի տարբեր տարածաշրջաններից ու Հայաստանի Հանրապետությունից: Թեմակալ առաջնորդի և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց Հանրապետական մաղթանք մայր հայրենիքի անսասանության, հայոց պետականության կայունության և ժողովրդի բարեկեցության աղոթքով: Սուրբ Պատարագին միացան նաև Վրաստանի գրողների միության պատվիրակությունը՝ նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլիի, Հայաստանի գրողների միության պատվիրակությունը՝ նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանի, և Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Սայաթ-նովա» աշուղական համույթը՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Թովմաս Պողոսյանի գլխավորությամբ: Հավարտ Սուրբ Պատարագի Վիրահայոց թեմի առաջնորդի նախագահությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ եկեղեցու բակում հանգչող Սայաթ Նովայի շիրիմի մոտ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և կարմիր վարդեր խոնարհվեցին անմահ աշուղի գերեզմանաքարին: Հայաստանից ժամանած հյուրերը Սայաթ-Նովայի հիշատակին մոմեր վառեցին Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում:

Праздничная Божественная Литургия в Кафедральном соборе Сурб Геворк PDF Печать E-mail
28 мая 2017 года среди тбилисских армян царило праздничное настроение. Люди спешили в исторический район Тбилиси, Мейдан, - в Кафедральный собор Сурб Геворк, чтобы принять участие в праздничной Божественной Литургии.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян совершил Божественную Литургию, на которой присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общины, представители интеллигенции, представители общественности и верующие.
В ходе Божественной Литургии, служивший литургию Владыка произнес проповедь на тему праздника, подчеркнув, что этот день трижды праздничный. Затронув духовное, государственное и народное значение праздника, Владыка рассказал о Втором Вербном Воскресении – о воспоминании входа вознесшегося Христа в Небесный Иерусалим, где с ликованием Его встретили ангелы.
Владыка Вазген подчеркнул, что в Армении отмечают 99-ую годовщину провозглашения Первой Республики, рассказал о провозглашении в Тбилиси первой Армянской Республики после сражений под Сардарапатом и Баш-Апараном.
Служивший литургию Владыка также поведал о 103-м по счету празднике «Вардатон» в честь Саят-Новы в Тбилиси, который традиционно собирает на тбилисской площади Мейдан не только армян, но и представителей других национальностей, гостей из Армении и разных регионов Грузии.
При участии предводителя Епархии и духовных лиц был совершен Патриарший молебен, в ходе которого присутствующие вознесли молитвы о незыблемости родины, стабильности армянской государственности и благосостоянии народа.
Делегация Союза писателей Грузии во главе с председателем Маквалой Гонашвили, делегация Союза писателей Армении во главе с председателем Эдуардом Милитоняном, и  государственный ансамбль ашугской песни Республики Армения «Саят-Нова», под руководством профессора Товмаса Погосяна, присоединились к Божественной Литургии.
По завершении Божественной Литургии в предводительстве главы Епархии ААЦ в Грузии и при участии духовных лиц в церковном дворе на могиле Саят-Новы была отслужена панихида, на гробницу бессмертного ашуга были возложены цветы – красные розы.