Ավանդական համերգ Արամ Խաչատրյանի հիշատակին PDF Տպել Էլ.փոստ
Թբիլիսիի Արամ Խաչատրյանի անունը կրող թիվ 10 երաժշտական դպրոցում  բարի ավանդույթ է դարձել աշխարհահռչակ կոմպոզիտորի  ծննդյան օրը նշանավորել բաց  համերգով, որը նաև  երգահանի անունը արժանապատվորեն կրելու հաշվետվություն է: Ավանդույթը  պահպանվեց նաև այս տարի:
2017 թվականի  հունիսի 3-ին  Թբիլիսիի հինավուրց  և բազմազգ  Հավլաբար թաղամասում գտնվող թիվ 10 երաժշտական դպրոցում իսկական տոնական տրամադրություն էր: Դպրոցի տարբեր նվագարաններին տիրապետել  սովորող աշակերտները  իրենց ձեռբերումները  ցուցադրելու էին ոչ միայն ծնողների և ուսուցիչների առջև, այլև ելույթ էին ունենալու  բազում ճանաչված կոմպոզիտորների և պատվավոր հյուրերի ներկայությամբ:
Համերգին ներկա էին վրաց հայտնի երաժիշտ, Վրաստանի ժողովրդական արտիստ  Վաժա Ազարաշվիլին, Վրաստանի արվեստի  վաստակավոր գործիչներ Մերաբ  Մերաբիշվիլին, Էլիզբար Լոմդարիձեն, երաժշտության տարբեր ազգի նվիրյալներ:
Միջոցառմանը իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Պատանի  երաժշտասերների կողմից կատարված 32 ստեղծագործությունների շրջանում  հնչեցին համերգին ներկա  երաժիշտների ստեղծագործությունները, նաև Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Դիմիտրի Արաղիշվիլու, Կախա Ցաբաձեի, Ռևազ Լաղիձեի, Ալեքսանդրե Մաճավարիանիի,  ինչպես նաև այլ դասականների  գործերը:
Դպրոցի տնօրեն, ՀՀ Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի ասպետ Տարիել Բերաձեն իր ելույթում արժևորեց հայ-վրացական  մշակութային կապերը, այս դպրոցում հաստատված ավանդույթները: Ծննդով թբիլիսեցի, տաղանդավոր  կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունը դպրոցի համար  պատվաբեր է, նաև պարտավորեցնող: Ուստի  երգահանի ծննդյան օրը ամենամյա համերգ-հաշվետությունը երգահանի  անունը հպարտորեն կրելու, նաև  դարավոր բարեկամական  ոգով  սերունդներին դաստիարակելու  հավաստումն է, ընդգծեց իր խոսքում դպրոցի տնօրենը:
Արամ Խաչատրյանի հիշատակի ոգեկոչումը  մատաղ սերնդի երաժշտական կրթության  ուղղությամբ այս հիրավի մշակութային օջախի բարին գնահատելու, մերձավորին սիրելու,  հավատքով ապրելու  համամարդկային մոտեցումն է:

Традиционный концерт в память об Араме Хачатуряне PDF Печать E-mail
В Музыкальной школе № 10 им. Арама Хачатуряна в Тбилиси сложилась добрая традиция отмечать день рождения композитора открытым концертом, который также является отчетом о том, что школа достойно носит имя композитора. Традиция не была нарушена и в этом году.
3 июня 2017 года, в Музыкальной школе № 10, расположенной на Авлабаре, в старом и многонациональном районе города, царило поистине праздничное настроение. Ученики школы, которые обучаются игре на различных музыкальных инструментах, собрались продемонстрировать свои достижения не только родителям и учителям, но и должны были выступить в присутствии многих известных композиторов и почетных гостей.
На концерте присутствовали известный грузинский музыкант, Народный артист Грузии Важа Азарашвили, Заслуженные деятели искусств Грузии Мераб Мерабишвили, Элизбар Ломдаридзе, музыканты разной национальности.
Мероприятие почтил своим присутствием предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
В числе 32 произведений, которые исполнили юные музыканты, прозвучали произведения присутствующих на концерте музыкантов, а также Комитаса, Арама Хачатуряна, Арно Бабаджаняна, Дмитрия Аракишвили, Кахи Цабадзе, Реваза Лагидзе, Александра Мачавариани, работы других классиков.
Директор школы, обладатель золотой медали Министерства культуры Республики Армения Тариэл Берадзе, в своем выступлении подчеркнул значимость армяно-грузинских культурных связей, и утвердившиеся в школе традиции. Он подчеркнул гордость и ответственность школы называться в честь  уроженца Тбилиси, талантливого композитора Арама Хачатуряна. А ежегодный отчетный концерт в день рождения композитора подтверждает, что школа с гордостью носит его имя и воспитывает новое поколение в духе многовековой дружбы, подчеркнул в своем слове директор школы.
Чествование памяти Арама Хачатуряна – это универсальный подход  истинного очага культуры в обучении нового поколения музыкантов ценить добро, любить ближнего, жить верой.