Ավանդական համերգ Արամ Խաչատրյանի հիշատակին PDF Տպել Էլ.փոստ
Թբիլիսիի Արամ Խաչատրյանի անունը կրող թիվ 10 երաժշտական դպրոցում  բարի ավանդույթ է դարձել աշխարհահռչակ կոմպոզիտորի  ծննդյան օրը նշանավորել բաց  համերգով, որը նաև  երգահանի անունը արժանապատվորեն կրելու հաշվետվություն է: Ավանդույթը  պահպանվեց նաև այս տարի:
2017 թվականի  հունիսի 3-ին  Թբիլիսիի հինավուրց  և բազմազգ  Հավլաբար թաղամասում գտնվող թիվ 10 երաժշտական դպրոցում իսկական տոնական տրամադրություն էր: Դպրոցի տարբեր նվագարաններին տիրապետել  սովորող աշակերտները  իրենց ձեռբերումները  ցուցադրելու էին ոչ միայն ծնողների և ուսուցիչների առջև, այլև ելույթ էին ունենալու  բազում ճանաչված կոմպոզիտորների և պատվավոր հյուրերի ներկայությամբ:
Համերգին ներկա էին վրաց հայտնի երաժիշտ, Վրաստանի ժողովրդական արտիստ  Վաժա Ազարաշվիլին, Վրաստանի արվեստի  վաստակավոր գործիչներ Մերաբ  Մերաբիշվիլին, Էլիզբար Լոմդարիձեն, երաժշտության տարբեր ազգի նվիրյալներ:
Միջոցառմանը իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Պատանի  երաժշտասերների կողմից կատարված 32 ստեղծագործությունների շրջանում  հնչեցին համերգին ներկա  երաժիշտների ստեղծագործությունները, նաև Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Դիմիտրի Արաղիշվիլու, Կախա Ցաբաձեի, Ռևազ Լաղիձեի, Ալեքսանդրե Մաճավարիանիի,  ինչպես նաև այլ դասականների  գործերը:
Դպրոցի տնօրեն, ՀՀ Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի ասպետ Տարիել Բերաձեն իր ելույթում արժևորեց հայ-վրացական  մշակութային կապերը, այս դպրոցում հաստատված ավանդույթները: Ծննդով թբիլիսեցի, տաղանդավոր  կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունը դպրոցի համար  պատվաբեր է, նաև պարտավորեցնող: Ուստի  երգահանի ծննդյան օրը ամենամյա համերգ-հաշվետությունը երգահանի  անունը հպարտորեն կրելու, նաև  դարավոր բարեկամական  ոգով  սերունդներին դաստիարակելու  հավաստումն է, ընդգծեց իր խոսքում դպրոցի տնօրենը:
Արամ Խաչատրյանի հիշատակի ոգեկոչումը  մատաղ սերնդի երաժշտական կրթության  ուղղությամբ այս հիրավի մշակութային օջախի բարին գնահատելու, մերձավորին սիրելու,  հավատքով ապրելու  համամարդկային մոտեցումն է:

Traditional Concert in Memory of Aram Khachaturyan PDF Print E-mail
Every year an open concert is being held at Tbilisi Art School № 10 named after Aram Khachaturian to celebrate the composer’s birthday, and it has already turned into a nice tradition, highlighting the responsibility to be named after the great composer Aram Khachaturian. The tradition has not been broken this year.
On June 3, 2017, everyone was in a happy and festive mood at Art School № 10, which is located in Avlabari district, an old and multinational part of Tbilisi. Music school students mastering different musical instruments were going to demonstrate their achievements and share them with not only their parents and teachers, but with many celebrated composers and honored guest in attendance.
In attendance were famous Georgian musician, People’s artist of Georgia Vazha Azarashvili; Honored Artists of Georgia Merab Merabishvili and Elizbar Lomdaridze; musicians of various nationalities.
Students of music school performed 32 works, including the works by the musicians in attendance, as well as by Komitas, Aram Khachatryan, Arno Babajanyan, Dimitri Arakishvili, Kakha Tsabadze, Revaz Laghidze, Alexander Machavariani, and by other classical composers.
In his remarks, Principal of School № 10, Recipient of Gold Medal of the Ministry of Culture of Armenia, Tariel Beridze emphasized the importance of the Armenian-Georgian cultural ties, the traditions that have been established at this school. He mentioned that it is school’s pride and responsibility to be named after talented composer Aram Khachaturyan, who was born in Tbilisi. The School Principal also noted that annual concert to celebrate the composer’s birthday proves that the school bears its name with pride and educates the younger generation with the spirit of centuries-old friendship.
Commemorative event dedicated to Aram Khachaturyan is the universal approach of this true cultural hearth to educate the new generation of musicians to appreciate the good things, love one another and live with faith.