| Ձեռագիր մատենագրության ցուցադրություն «Հովհ. Թումանյանի տուն» կենտրոնում |
Միջոցառումը նվիրված էր վրաց դասական Նիկոլոզ Բարաթաշվիլու ծննդյան 200-ամյակին: Այն համատեղ կազմակերպել էին «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա-մշակութային կենտրոնը և Վրաստանի գրողների միությունը: Բազմամարդ էր դահլիճը: Հայ և վրացի գրողներ, նկարիչներ, հասարակայնության ճանաչված դեմքեր, արվեստի երկրպագուներ: Բոլորը հետաքրքրությամբ և զարմանքով դիտում էին շնորհաշատ տիկնոջ ձեռագործ աշխատանքները, որոնք իրավամբ արվեստի նմուշներ են:
Վրաց ճանաչված գրող-թարգմանիչ Մաղվալա Գոնաշվիլին, մեկնաբանելով ցուցահանդեսի կազմակերպումը հատկապես այս կենտրոնում, արձանագրեց վրաց Գնահատանքի և երախտիքի խոսքով հանդես եկան «Ռուսթավելի» ընկերակցության նախագահ Դավիթ Շեմոքմեդելին, գրողներ Վաժա էգրիսելի-Դուրբաիան, Մզիա Չխետիանին, ճանաչված մտավորականներ Նուգզար Ծերեթելին, Թեյմուրազ Շաշիաշվիլին և ուրիշներ: Բանախոսները ընդգծեցին Բիետա Աբշիլավայի ստեղծագործական հարուստ աշխարհը, որը արտահայտվում է ոչ միայն բանաստեղծական խոսքով, այլև արվեստի նմուշների արարմամբ: Բոլոր ելույթ ունեցողները արժևորեցին Թումանյանի տան հյուրընկալ մթնոլորտը, որտեղ իր ժամանակին հավաքվել և տարբեր հարցեր են քննարկել ինչպես հայ, այնպես էլ վրացի ու այլ ազգի առաջադեմ մտավորականները, ընդգծվեց, որ Թումանյանի նախկին բնակարանում ստեղծված այս կենտրոնը, հիրավի սիրո և եղբայրության նոր էջեր կբացի հայ – վրացական բարեկամական հարաբերությունների տարեգրությունում: Բիետա Աբշիլավայի ձեռագործ եզակի աշխատանքները Հովհաննես Թումանյանի տուն-կենտրոնում կցուցադրվեն մինչև նոյեմբերի 18-ը: |
2017 թվականի նոյեմբերի 11-ին, Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական և մշակութային կենտրոնում հյուրընկալվեց Բիետա Աբշիլավան՝ իր յուրահատուկ ստեղծագործական աշխարհով:Մատենագրության տաղանդով օժտված բանաստեղծուհին իր սերը պոեզիայի, վրաց գրականության նկատմամբ տարիների ընթացքում արտահայտել է վրաց գրականության և արվեստի տարբեր հեղինակների ձեռագրերի վերարտադրությունը

11 ноября 2017 года, в Научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии гостили Биета Абшилава и ее своеобразный творческий мир. Наделенная даром написания рукописей поэтесса свою любовь к поэзии и грузинской литературе на протяжении лет выражала на холсте, где она вышила образцы почерка грузинских поэтов, писателей, деятелей искусства, создала истинные образцы вышитых рукописей. В центре открылась выставка рукописей - работ Биеты Абшилава.
Мероприятие было приурочено к 200-летию со дня рождения грузинского классика Николоза Бараташвили. Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии и Творческий союз писателей Грузии совместно выступили инициаторами мероприятия.
В зале было многолюдно. Здесь собрались армянские и грузинские писатели, художники, известные личности, ценители искусства. Все с интересом и удивлением рассматривали созданные вручную работы талантливой женщины, которые представляют собой настоящие произведения искусства.
Мероприятие открыла руководитель центра Гисанэ Овсепян. Поприветствовав присутствующих, она подчеркнула значение подобных мероприятий, которые созвучны миссии дома Ованеса Туманяна – развить и осовременить армяно-грузинские литературные и культурные дружественные отношения.
Известная грузинская писательница и переводчица Маквала Гонашвили, прокомментировала организацию выставки в частности в этом центре, подчеркнула роль, которую сыграл Ованес Туманян вместе с Ильей Чавчаваде и Акакием Церетели в перенесении праха грузинского классика Николоза Бараташвили в Тбилиси.
Руководитель Общества Шота Руставели Давид Шемокмедели, писатели Важа Эгрисели-Дурбаия, Мзия Чхетиани, известные представители интеллигенции Нугзар Церетели, Теймураз Шашиашвили, и другие выразили благодарность и дали свою оценку. Докладчики отметили богатый творческий мир Биеты Абшилава, который нашел свое выражение не только в поэзии, но и в создании этих образцов искусства. Все выступающие подчеркнули тот факт, что в доме Ованеса Туманяна царит гостеприимная атмосфера, и здесь в свое время собирались и обсуждали разные вопросы представители прогрессивной интеллигенции армянской, грузинской и другой национальности. Они в том числе отметили, что центр, созданный в старой квартире Ованеса Туманяна, действительно откроет новые страницы любви и братства в летописи армяно-грузинской дружбы.