| Ձեռագիր մատենագրության ցուցադրություն «Հովհ. Թումանյանի տուն» կենտրոնում |
Միջոցառումը նվիրված էր վրաց դասական Նիկոլոզ Բարաթաշվիլու ծննդյան 200-ամյակին: Այն համատեղ կազմակերպել էին «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա-մշակութային կենտրոնը և Վրաստանի գրողների միությունը: Բազմամարդ էր դահլիճը: Հայ և վրացի գրողներ, նկարիչներ, հասարակայնության ճանաչված դեմքեր, արվեստի երկրպագուներ: Բոլորը հետաքրքրությամբ և զարմանքով դիտում էին շնորհաշատ տիկնոջ ձեռագործ աշխատանքները, որոնք իրավամբ արվեստի նմուշներ են:
Վրաց ճանաչված գրող-թարգմանիչ Մաղվալա Գոնաշվիլին, մեկնաբանելով ցուցահանդեսի կազմակերպումը հատկապես այս կենտրոնում, արձանագրեց վրաց Գնահատանքի և երախտիքի խոսքով հանդես եկան «Ռուսթավելի» ընկերակցության նախագահ Դավիթ Շեմոքմեդելին, գրողներ Վաժա էգրիսելի-Դուրբաիան, Մզիա Չխետիանին, ճանաչված մտավորականներ Նուգզար Ծերեթելին, Թեյմուրազ Շաշիաշվիլին և ուրիշներ: Բանախոսները ընդգծեցին Բիետա Աբշիլավայի ստեղծագործական հարուստ աշխարհը, որը արտահայտվում է ոչ միայն բանաստեղծական խոսքով, այլև արվեստի նմուշների արարմամբ: Բոլոր ելույթ ունեցողները արժևորեցին Թումանյանի տան հյուրընկալ մթնոլորտը, որտեղ իր ժամանակին հավաքվել և տարբեր հարցեր են քննարկել ինչպես հայ, այնպես էլ վրացի ու այլ ազգի առաջադեմ մտավորականները, ընդգծվեց, որ Թումանյանի նախկին բնակարանում ստեղծված այս կենտրոնը, հիրավի սիրո և եղբայրության նոր էջեր կբացի հայ – վրացական բարեկամական հարաբերությունների տարեգրությունում: Բիետա Աբշիլավայի ձեռագործ եզակի աշխատանքները Հովհաննես Թումանյանի տուն-կենտրոնում կցուցադրվեն մինչև նոյեմբերի 18-ը: |
2017 թվականի նոյեմբերի 11-ին, Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական և մշակութային կենտրոնում հյուրընկալվեց Բիետա Աբշիլավան՝ իր յուրահատուկ ստեղծագործական աշխարհով:Մատենագրության տաղանդով օժտված բանաստեղծուհին իր սերը պոեզիայի, վրաց գրականության նկատմամբ տարիների ընթացքում արտահայտել է վրաց գրականության և արվեստի տարբեր հեղինակների ձեռագրերի վերարտադրությունը

| “House of Hovhannes Tumanyan” Center Hosted the Manuscript Exhibition |
The event was dedicated to the 200th anniversary of the birth of Georgian poet Nikoloz Baratashvili. It was jointly organized by the “House of Hovhannes Tumanyan” Center for Science and Culture of the Armenian Diocese in Georgia and the Georgian Writers Creative Union. The hall was crowded. In attendance were Armenian and Georgian writers, renowned public figures and art lovers. Everyone watched the manuscripts of artist and poet Bieta Abshilava, which are real works of art, with great interest and excitement. Director of the “Home of Hovhannes Tumanyan” Center Gisane Hovsepyan gave opening remarks. She welcomed the people present, and appreciated similar events, which are in harmony with the mission of the “Home of Hovhannes Tumanyan” to modernize Armenian-Georgian Famous Georgian poet and translator Makvala Gonashvili commented on the fact that the exhibition is organized at this Center, stressed the important role of Hovhannes Tumanyan together with Ilia Chanchavadze and Akaki Tsereteli in Baratashvili's reinterment to Tbilisi. President of Shota Rustaveli Association David Shemokmedeli, writers Vazha Egriseli-Durbaia, Mzia Chkhetiani, famous intellectuals Nugzar Tsereteli, Teimuraz Shashiashvili and others expressed their gratitude and appreciation. The speakers highlighted Bieta Abshilava’s creativity, which is not only expressed through poetry, but through paintings. The speakers appreciated great atmosphere and hospitality of the house of Hovhannes Tumanyan, which once gladly hosted Armenian, Georgian and other progressive intellectuals, hosted different conversations, they emphasized that this Center, founded in Hovhannes Tumanyan’s last home, will turn new pages of love and friendship over in the history of Georgian-Armenian cultural ties. The exhibition will run until November 18. |
On November 11, 2017, the “House of Hovhannes Tumanyan” Center for Science and Culture of the Armenian Diocese in Georgia hosted Bieta Abshilava and her unique creativity. The poet, who has a talent for writing manuscripts, expressed her love for poetry and Georgia literature through paintings, handwriting samples of public figures, poets and writers as well as aphorisms and sayings printed and embroidered on the canvas. Bieta Abshilava opened her manuscript exhibition at the Center.