| Վիրահայոց թեմի առաջնորդը Պատարագ մատուցեց Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում |
Օրը տոնական էր, եկեղեցին՝ լեփ-լեցուն հավատացյալներով: Թեմակալ առաջնորդին դիմավորելու և նրա օրհնությունը ստանալու էին եկել Բաթումի հայ հավատացյալները, մերձակա շրջանների բնակիչները, ծնողներն իրենց երեխաների հետ: Սուրբ Պատարագին ներկա էին նաև եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամները: Իր պատվաբեր ներկայությունն էր բերել Աջարիայում, Գուրիայում և Իմերեթիում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը:Հոգեհարազատ և հուզիչ էր Պատարագի արարողությունը, որն ուղեկցվում էր Ռուզաննա Օվանիսյանի խմբավարությամբ եկեղեցու երգչախմբի կատարումներով: Հընթացս Սուրբ Պատարագի՝ Վազգեն Սրբազանի քարոզն ընթացավ "Խոսիր հայերեն տանը և դրսում» բնաբանով: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց երեխաների մոտ մայրենի լեզուն սովորելու, նախնիների պատմությունը գիտենալու, ավանդույթներն ու սովորությունները պահպանելու ձգտումը, հորդորեց նրանց ցանկացած լեզվով կրթություն ստանալիս՝ անպայման սովորել հայերենը, որն ավելի մոտ և հարազատ է և անպայման Հավարտ Սուրբ Պատարագի, Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի գործունեությունը, վերջինիս դրսևորած ակտիվությունը տեղի հայությանը Հայոց եկեղեցու շուրջ համախմբելու գործում: Վազգեն Սրբազանը օրհնության և գնահատանքի խոսքեր ուղղեց նաև Սուրբ Պատարագին ներկա Եկեղեցու Ծխական խորհրդի անդամներին, քաջալերեց նրանց կողմից Սուրբ Փրկիչ Եկեղեցու և Աջարիայի հայության նկատմամբ ցուցաբերվող աջակցությունը,նվիրեց նրանց սրբապատկերներ, մաղթելով արևշատ օրեր ու հաջողություններ: Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում բարի ավանդույթ է դարձել կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագից հետո, Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնում մեկ ժամ տրամադրել հավատացյալներին հետաքրքրող այլևայլ թեմաներով հոգևոր հոր և նրանց միջև ազատ զրույցին, որն ընթանում է թեյի սեղանի շուրջ: Սուրբ Պատարագից հետո նման թեյախմության մասնակից դարձան Վիրահայոց թեմի առաջնորդը և նրան ընկերակցող Աշխատանքային այցով Բաթումի ժամանելու ճանապարհին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները հանդիպում ունեցան Չաքվիի հայ համայնքի անդամների հետ: Ազգային տարազով, ավանդական աղ ու հացով տեղի հայությունը |
2018 թվականի փետրվարի 4-ին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Աջարիա կատարած աշխատանքային այցելության շրջանակներում, Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց Վիրահայոց թեմի Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում: Պատարագին մասնակցում էին առաջնորդի օգնական բարեշնորհ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը և Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու դպրաց դասը:

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии отслужил Литургию в церкви Сурб Пркич |
День был праздничным, церковь была переполнена верующими. Встретить предводителя Епархии и получить Его благословение пришли армянские верующие г. Батуми, жители прилегающих районов, родители вместе со своими детьми. На Божественной Литургии также присутствовали члены приходского совета церкви. Церемония была трогательной и душевной, которая сопровождалась песнопениями церковного хора под руководством Рузанны Ованисян. В ходе Божественной Литургии Владыка Вазген произнес проповедь, эпиграфом к которой было: «Говори на армянском дома и на улице». Предводитель Епархии высоко оценил стремление По завершении Божественной Литургии, предводитель Епархии высоко оценил деятельность духовного пастыря церкви Сурб Пркич г. Батуми Епархии ААЦ в Грузии и армян Аджарии, Гурии и Имеретии, о. Арарата Гумбаляна, активность, которую он проявляет в консолидации местных армян вокруг Армянской церкви. Владыка Вазген преподал благословение и поблагодарил присутствующих на Божественной Литургии членов Приходского совета, поощрил их за поддержку, которую они оказывают церкви В церкви Сурб Пркич г. Батуми уже стало доброй традицией после воскресной Божественной Литургии, в центре Александра Манташева уделять один час свободной беседе между верующими и духовным пастырем на разные интересные им темы, которая протекает за круглым столом во время чаепития. После Божественной Литургии участниками подобного чаепития стали предводитель Епархии ААЦ в Грузии и сопровождающие его должностные лица Епархии. По пути в Батуми, предводитель Епархии ААЦ в Грузии и члены сопровождающей его В национальном костюме, с традиционным хлебом и солью армяне встретили Епископа Вазгена Мирзаханяна и членов делегации. Состоялась беседа, в ходе которой обсудили вопросы общины. По итогам встречи, предводитель Епархии ААЦ в Грузии покроет транспортные расходы, чтобы армяне Чакви получили возможность поехать в Батуми и присутствовать на Божественной Литургии в церкви Сурб Пркич. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии угостил сладостями детей, присутствующих в ходе встречи в Чакви. |
4 февраля 2018 года, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отслужил Божественную Литургию в церкви Сурб Пркич г. Батуми при Епархии ААЦ в Грузии. В литургии приняли участие помощник предводителя диакон Геворк Антонян, диаконы и чтецы церкви Сурб Пркич.