| Վիրահայոց թեմի առաջնորդը Պատարագ մատուցեց Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում |
Օրը տոնական էր, եկեղեցին՝ լեփ-լեցուն հավատացյալներով: Թեմակալ առաջնորդին դիմավորելու և նրա օրհնությունը ստանալու էին եկել Բաթումի հայ հավատացյալները, մերձակա շրջանների բնակիչները, ծնողներն իրենց երեխաների հետ: Սուրբ Պատարագին ներկա էին նաև եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամները: Իր պատվաբեր ներկայությունն էր բերել Աջարիայում, Գուրիայում և Իմերեթիում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը:Հոգեհարազատ և հուզիչ էր Պատարագի արարողությունը, որն ուղեկցվում էր Ռուզաննա Օվանիսյանի խմբավարությամբ եկեղեցու երգչախմբի կատարումներով: Հընթացս Սուրբ Պատարագի՝ Վազգեն Սրբազանի քարոզն ընթացավ "Խոսիր հայերեն տանը և դրսում» բնաբանով: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց երեխաների մոտ մայրենի լեզուն սովորելու, նախնիների պատմությունը գիտենալու, ավանդույթներն ու սովորությունները պահպանելու ձգտումը, հորդորեց նրանց ցանկացած լեզվով կրթություն ստանալիս՝ անպայման սովորել հայերենը, որն ավելի մոտ և հարազատ է և անպայման Հավարտ Սուրբ Պատարագի, Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի գործունեությունը, վերջինիս դրսևորած ակտիվությունը տեղի հայությանը Հայոց եկեղեցու շուրջ համախմբելու գործում: Վազգեն Սրբազանը օրհնության և գնահատանքի խոսքեր ուղղեց նաև Սուրբ Պատարագին ներկա Եկեղեցու Ծխական խորհրդի անդամներին, քաջալերեց նրանց կողմից Սուրբ Փրկիչ Եկեղեցու և Աջարիայի հայության նկատմամբ ցուցաբերվող աջակցությունը,նվիրեց նրանց սրբապատկերներ, մաղթելով արևշատ օրեր ու հաջողություններ: Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում բարի ավանդույթ է դարձել կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագից հետո, Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնում մեկ ժամ տրամադրել հավատացյալներին հետաքրքրող այլևայլ թեմաներով հոգևոր հոր և նրանց միջև ազատ զրույցին, որն ընթանում է թեյի սեղանի շուրջ: Սուրբ Պատարագից հետո նման թեյախմության մասնակից դարձան Վիրահայոց թեմի առաջնորդը և նրան ընկերակցող Աշխատանքային այցով Բաթումի ժամանելու ճանապարհին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները հանդիպում ունեցան Չաքվիի հայ համայնքի անդամների հետ: Ազգային տարազով, ավանդական աղ ու հացով տեղի հայությունը |
2018 թվականի փետրվարի 4-ին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Աջարիա կատարած աշխատանքային այցելության շրջանակներում, Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց Վիրահայոց թեմի Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում: Պատարագին մասնակցում էին առաջնորդի օգնական բարեշնորհ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը և Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու դպրաց դասը:

| Primate of Armenian Diocese in Georgia Celebrated Liturgy at Surb Prkich (Saint Savior) Church |
It was a festive day; the church was crowded with faithful. Armenian faithful of Batumi, the residents of nearby regions, parents and children came to welcome the Diocesan Primate and to receive his blessings. In attendance were parish council members. It was an emotional and close to one’s heart ceremony, the church choir led by Ruzanna Ovanisyan sang religious hymns. During the Divine Liturgy, the Primate preached on the mystery of the day, with the sermon’s epigraph: “Speak Armenian at home and outside”. The Diocesan Primate highly appreciated the children’s aspiration to learn the Armenian language, to know their ancestors’ history, to preserve their custom and traditions, exhorted them, while receiving education in any other Following the Divine Liturgy, the Diocesan Primate expressed his appreciation to Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of Armenians in Ajara, Guria, Imereti, and the Surb Prkich Church (Saint Savior) of the Armenian Diocese in Georgia; for his service and action taken The Bishop offered his blessings and appreciation to the Parish Council members, who attended the Divine Liturgy, encouraged them to continue to support the Surb Prkich (Saint Savior) Church and the Armenians of Ajara, presented them with icons, wishing them long life and success. It has already become a beautiful tradition in the Surb Prkich (Saint Savior) Church, following the Divine Liturgy on Sunday, to offer one hour to random conversations On the road to Batumi, the Primate of the Armenian The local Armenians dressed in national costumes welcomed the Bishop and his delegation with traditional bread and salt. During the conversation, problems and challenges of the community were discussed. As a result of the meeting, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia promised to provide reimbursement of travel expenses, so that the Armenians of Chakvi would have the opportunity to travel to Batumi and attend the Divine Liturgy at the Surb Prkich (Saint Savior) Church. The Primate of the Armenian Diocese in Georgia treated to the children attending the meeting sweets. |
On February 4, 2018, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan; celebrated the Divine Liturgy at the Surb Prkich (Saint Savior) Church of the Armenian Diocese in Georgia. Assistant to the Primate, Deacon Gevork Antonyan; and the deacons and acolytes of the Surb Prkich (Saint Savior) Church participated in the Liturgy.