| Թբիլիսիում Մեծ Լոռեցու ծննդյան օրը նշվեց տիկնիկային թատրոնի բացմամբ |
Մեծն Թումանյանի գերեզմանի մոտ,Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի Մեծ Լոռեցու ծննդյան օրվա տոնակատարությունը շարունակվեց Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնում, որտեղ սպասում էր գեղեցիկ անակնկալ: Թումանյանի տան հյուրընկալ սրահում տեղեր էին զբաղեցրել օրվա առիթով Երևանից ժամանած հյուրերը, Վրաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչները, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, թբիլիսահայ մտավորականներ, համայնքային կառույցների ղեկավարներ և անդամներ: Թեմի ծխական խորհրդի անդամ Ալեքսանդր Ութմազյանի ընտանիքի նվիրած փափուկ բարձերին հարմար տեղավորվել էին Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի Ու բացվեց նորաստեղծ տիկնիկային թատրոնի գեղեցիկ և շքեղ ձևավորված բեմի վարագույրը որպես նվեր Թումանյանին՝ իր ծննդյան օրը, իր իսկ տանը:
Բանախոսները՝ Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի տնօրեն, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռուբեն Բաբայանը, Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի փոխտնօրեն Անի Եղիազարյանը, Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավար Դավիթ Գրիգորյանը,Վրաստանում ՀՀ դեսպանության Տիկնիկային թատրոնը դառնալու է ոչ միայն հայ, այլև վրացի և մյուս ազգերի երեխաների սիրելի վայրը, որտեղ նրանք ծանոթանալու են Հովհաննես Թումանյանի և Երախտագիտություն հայտնելով Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին իր առաջարկությանը ցուցաբերած աջակցության համար, Արմեն Հովհաննիսյանը տիկնիկային թատրոն ստեղծելու տարիների երազանքը իրականացած անվանեց: Շնորհաշատ ստեղծագործողը շնորհակալություն հայտնեց Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի կոլեկտիվին, Նոդար Դումբաձեի անվան պատանի հանդիսատեսի թատրոնին, Դավթյան մշակույթի տանը՝ տիկնիկային թատրոնի ստեղծմանը ցուցաբերած օգնության համար, խոստանալով նորանոր Միջոցառումն ամփոփեց և իր օրհնությունը ներկաներին հղեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Ընդգծելով մշակույթի զարգացմանը հատկացվող ուշադրության կարևորությունը, թեմակալ առաջնորդը արժևորեց մանուկ հասակից երեխային մշակույթով դաստիարակությունը: Վիրահայոց թեմի հովանու ներքո գործող Թումանյանի տունը, որը գրականությամբ, արվեստով ու ժողովուրդների բարեկամությամբ հագեցած կենտրոն է, այսուհետ կընդունի նաև մանուկների՝ անխտիր նրանց ազգային պատկանելության: Տիկնիկային թատրոնի ներկայացումները կնպաստեն երեխաների մերձեցմանը արվեստին, թատրոնի սիրով ապրելուն, մշակույթին նվիրվելուն, կդաստիարակեն նրանց բարության և սիրո ոգով: Սրբազան հայրը ընդգծեց ՀՀ նախագահի և նրա տիկնոջ, Սփյուռքի, Մշակույթի, Կրթության և գիտության, Սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարությունների կողմից Հովհաննես Թումանյանի տանը և նրա գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Թեմակալ առաջնորդը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց թատրոնի հիմնադիր Արմեն Հովհաննիսյանին, կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանին, տիկնիկային թատրոնի ձևավորման գործի մասնակիցներին և բոլոր կազմակերպիչներին: Տիկնիկային թատրոնը մանուկներին պարբերաբար կներկայացնի նորանոր բեմադրություններ նորանոր տիկնիկների խաղով և գեղեցիկ խոսքով: |
Փետրվարի 19-ը Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է: 2018 թվականի փետրվարի 19-ին, ավանդույթի համաձայն, թբիլիսահայերը այցելեցին հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն, որտեղ ամփոփված է Մեծ Լոռեցու աճյունը:

| Opening Ceremony of the Puppet Theater Was Held on the Occasion of Hovhannes Tumanyan’s Birthday |
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan presided over a Requiem Service near the tomb of the great poet.
The events continued at the “House of Hovhannes Tumanyan” Center for Science and Culture of the Armenian Diocese in Georgia, there was Guests from Yerevan, representatives of Georgian authorities, the diplomats of the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia, Tbilisi-Armenian intellectuals, leaders and members of community organizations took their seats in the hospitable hall of the “House of Hovhannes Tumanyan”. The students of the “Saint Movses Khorenatsi” Primary School of the Armenian Diocese in Georgia took their seats on the plump cushions donated by the family of Alexander Utmazyan, a parish council member, waiting for a puppet show based on Hovhannes Tumanyan’s work “The Dog and the Cat”.
The crew of Tbilisi’s Petros Adamian State Armenian Drama Theater , including actors Ashot Simonyan, Aren Mkrtchyan, Edita Zohrabyan, and the founder Armen The speakers, Director of the Yerevan State Puppet Theatre named after Hovhannes Tumanyan, RA Merited Art Figure Ruben Babayan; Deputy Director of the House-Museum of Hovhannes Tumanyan Ani Yeghiazaryan; Head of Erebouni Administrative District of Yerevan Davit Grigoryan; diplomat of the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia, Harutyun Hayrapetyan; Artistic Director of Petros Adamian Tbilisi State Armenian Drama Theater Armen Baianduryan; The puppet theatre will soon become favorite place for Armenian, Georgian and other children, where they will meet puppets - the heroes of the legends, ballads, fairy tales of Hovhannes Tumanyan and other children’s writers. This is a wonderful initiative ahead of the 150th anniversary of Hovhannes Tumanyan, a great apologist for the strengthening of friendship between Georgians and Armenians, who spent his fruitful years in Georgia, and Georgian civil society will welcome the initiative, - stressed in their remarks representative of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, Alexander Grigalashvili; Co-Chair of the Union of Writers of Georgia Maghvala Gonashvili; Chairperson of the District Council of Isani District of Tbilisi Kakha Labuchidze. Armen Hovhannisyan expressed his gratitude to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, Hi Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan for supporting his proposal, and noted that his big dream of creating a doll theater turned into a reality. The talented artist expressed his gratitude to crew of Tbilisi’s Petros Adamian State Armenian Drama Theater, the State Central Children Theatre named after In his closing remarks, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia conveyed his blessings. The Bishop stressed the importance of paying attention to the development of culture, he highlighted the impact of cultural values on children’s education. The “House of Hovhannes Tumanyan” Center adjunct to the Armenian Diocese in Georgia, which is the Center for literature, arts and friendship between nations; from now on will also accept children, regardless of their nationality. The performances of the puppet theater will contribute to familiarizing children with art, teaching them to love theater and culture, will teach them how to love and be kind. The Bishop extended his words of appreciation to the founder of the theater Armen Hovhannisyan, the Center’s director Gisane Hovsepyan, the participants of the establishment of the puppet theater and all of the organizers. The puppet theater will regularly present puppet shows. |
February 19th marked the birthday of Poet of All Armenians Hovhannes Tumanyan. On February 19, 2018, like every year, the Armenians of Tbilisi paid tribute to the great poet by visiting the Khojivank Pantheon where the tombs of Armenian writers and public figures are located. Intellectuals, writers, cultural and public figures, guests from Armenia laid flowers in front of the tombstone of Hovhannes Tumanyan and the tombs of Armenian writers and public figures.