| Թբիլիսիում Մեծ Լոռեցու ծննդյան օրը նշվեց տիկնիկային թատրոնի բացմամբ |
Մեծն Թումանյանի գերեզմանի մոտ,Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի Մեծ Լոռեցու ծննդյան օրվա տոնակատարությունը շարունակվեց Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնում, որտեղ սպասում էր գեղեցիկ անակնկալ: Թումանյանի տան հյուրընկալ սրահում տեղեր էին զբաղեցրել օրվա առիթով Երևանից ժամանած հյուրերը, Վրաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչները, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, թբիլիսահայ մտավորականներ, համայնքային կառույցների ղեկավարներ և անդամներ: Թեմի ծխական խորհրդի անդամ Ալեքսանդր Ութմազյանի ընտանիքի նվիրած փափուկ բարձերին հարմար տեղավորվել էին Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի Ու բացվեց նորաստեղծ տիկնիկային թատրոնի գեղեցիկ և շքեղ ձևավորված բեմի վարագույրը որպես նվեր Թումանյանին՝ իր ծննդյան օրը, իր իսկ տանը:
Բանախոսները՝ Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի տնօրեն, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռուբեն Բաբայանը, Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի փոխտնօրեն Անի Եղիազարյանը, Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավար Դավիթ Գրիգորյանը,Վրաստանում ՀՀ դեսպանության Տիկնիկային թատրոնը դառնալու է ոչ միայն հայ, այլև վրացի և մյուս ազգերի երեխաների սիրելի վայրը, որտեղ նրանք ծանոթանալու են Հովհաննես Թումանյանի և Երախտագիտություն հայտնելով Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին իր առաջարկությանը ցուցաբերած աջակցության համար, Արմեն Հովհաննիսյանը տիկնիկային թատրոն ստեղծելու տարիների երազանքը իրականացած անվանեց: Շնորհաշատ ստեղծագործողը շնորհակալություն հայտնեց Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի կոլեկտիվին, Նոդար Դումբաձեի անվան պատանի հանդիսատեսի թատրոնին, Դավթյան մշակույթի տանը՝ տիկնիկային թատրոնի ստեղծմանը ցուցաբերած օգնության համար, խոստանալով նորանոր Միջոցառումն ամփոփեց և իր օրհնությունը ներկաներին հղեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Ընդգծելով մշակույթի զարգացմանը հատկացվող ուշադրության կարևորությունը, թեմակալ առաջնորդը արժևորեց մանուկ հասակից երեխային մշակույթով դաստիարակությունը: Վիրահայոց թեմի հովանու ներքո գործող Թումանյանի տունը, որը գրականությամբ, արվեստով ու ժողովուրդների բարեկամությամբ հագեցած կենտրոն է, այսուհետ կընդունի նաև մանուկների՝ անխտիր նրանց ազգային պատկանելության: Տիկնիկային թատրոնի ներկայացումները կնպաստեն երեխաների մերձեցմանը արվեստին, թատրոնի սիրով ապրելուն, մշակույթին նվիրվելուն, կդաստիարակեն նրանց բարության և սիրո ոգով: Սրբազան հայրը ընդգծեց ՀՀ նախագահի և նրա տիկնոջ, Սփյուռքի, Մշակույթի, Կրթության և գիտության, Սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարությունների կողմից Հովհաննես Թումանյանի տանը և նրա գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Թեմակալ առաջնորդը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց թատրոնի հիմնադիր Արմեն Հովհաննիսյանին, կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանին, տիկնիկային թատրոնի ձևավորման գործի մասնակիցներին և բոլոր կազմակերպիչներին: Տիկնիկային թատրոնը մանուկներին պարբերաբար կներկայացնի նորանոր բեմադրություններ նորանոր տիկնիկների խաղով և գեղեցիկ խոսքով: |
Փետրվարի 19-ը Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է: 2018 թվականի փետրվարի 19-ին, ավանդույթի համաձայն, թբիլիսահայերը այցելեցին հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն, որտեղ ամփոփված է Մեծ Լոռեցու աճյունը:

| В Тбилиси в день рождения великого лорийца состоялось открытие кукольного театра |
Празднование дня рождения великого лорийца продолжилось в Центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ Грузии, где всех ждал приятный сюрприз. В гостеприимном зале дома Туманяна расположились гости, приехавшие по этому случаю из Еревана, представители властей Грузии, дипломаты посольства РА в Грузии, представители тбилисской армянской интеллигенции, руководители и члены общинных организаций. В ожидании хорошо им знакомой легенды «Собака и кошка» и игры кукол на армянском И открылся красивый, со вкусом оформленный роскошный Актёры театра Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна : Ашот Симонян, Арен Мкртчян, Эдита Зограбян - и основатель Армен Ованисян, мастерской игрой кукол, правильными актёрскими движениями, звонкой речью представили вечно актуальную сказку «Собака и кошка», оставив Докладчики – директор Ереванского государственного кукольного театра им. Ованеса Туманяна, Заслуженный деятель искусств РА Рубен Бабаян, замдиректора Дома-музея Ованеса Туманяна Ани Егиазарян, руководитель административного района Эребуни Давид Григорян, дипломат посольства РА в Грузии Арутюн Айрапетян, художественный руководитель Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна Армен Баяндурян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян в своем слове назвали открытие кукольного театра в Тбилиси особенным явлением, который должен Кукольный театр станет излюбленным местом не только армянских, грузинских, но и детей других национальностей, где они познакомятся с героями-куклами замечательных сказок, поэм и легенд Ованеса Туманяна и других детских писателей. Это красивый шаг в преддверии 150-летия Ованеса Туманяна, великого поборника армяно-грузинской дружбы, проведшего плодотворные творческие годы в Грузии, который несомненно получит свое развитие в грузинском обществе, - в своем слове подчеркнули присутствующие на премьере представитель Министерства культуры и охраны памятников Грузии Александр Григалашвили, сопредседатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, председатель районной управы Исани города Тбилиси Каха Лабучидзе. Выразив благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну за поддержку, оказанную его предложению, Армен Ованисян отметил, что его многолетняя мечта создать кукольный театр осуществилась. Талантливый представитель творчества поблагодарил творческий коллектив Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, Театр юного зрителя им. Нодара Думбадзе, Дом культуры Давтян за помощь, оказанную в создании кукольного театра, дал обещание превратить театр в излюбленное место для детей. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии подвел итоги мероприятия и преподал свое благословение. Подчеркнув, как важно уделять внимание развитию культуры, предводитель епархии отметил необходимость с детства прививать ребенку понятие культуры. Действующий при Епархии ААЦ в Грузии Дом Ованеса Туманяна, центр, В кукольном театре будут регулярно проходить новые спектакли для детей с новой игрой кукол и красивой речью. |
19-го февраля родился выдающийся армянский поэт Ованес Туманян. 19 февраля 2018 года, согласно традиции, тбилисские армяне посетили Пантеон армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где покоится прах великого лорийца. Представители интеллигенции, деятели культуры и литературы, общественные деятели, гости,