| Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու և ռեստիտուցիայի օրենքի հարցերով կլոր սեղան |
Միջոցառումը կազմակերպել էին TDI Հանդուրժողականության և բազմազանության ինստիտուտը և EMC Մարդու իրավունքների հետազոտության և մոնիտորինգի կենտրոնը: Հանդիպմանը հրավիրված էին դիվանագիտական կորպուսի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրոնական միավորումների առաջնորդներ, մարդու իրավունքների հարցերով հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքաշինության ոլորտին առնչվող մասնագետներ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդականներ Արտակ Գրաբսկին և Հարություն Հայրապետյանը: Կլոր սեղանի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերին ծանոթացնել «Թանդոյանց» հայոց եկեղեցու կապակցությամբ իրավական Բացելով կլոր սեղանը, Հանդուրժողականության և բազմազանության ինստիտուտի վարչության անդամ Մակո Ղավթաձեն արձանագրեց Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարցի բովանդակությունը, այն Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանին փոխանցելու որոշումը և այդ որոշման ապացույցներից և փաստարկներից զուրկ լինելը: Կլոր սեղանին ընդարձակ, հիմնավորված և փաստացի տվյալներով ելույթ ունեցան վերոնշյալ կազմակերպությունների Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր խոսքում կարևորեց եկեղեցիները և պաշտամունքային շինությունները իրենց իրավական և պատմական սեփականատերերին վերադարձնելու կրոնական միավորումների պահանջը, ընդգղծելով, որ Վրաստանում գտնվող հայկական բազում եկեղեցիներից Թեմի պահանջը վեց Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Թաթուլի Թոդուան իր խոսքում ընդգծեց, որ Թանդոյանց եկեղեցին և բռնագրավված պաշտամունքային շինությունները վերադարձնելու հարցը գտնվում է Ժողովրդական պաշտպանի ուշադրության ներքո: Գրասենյակի կողմից հանգամանալից ուսումնասիրվել է Թանդոյանցի եկեղեցու հարցը և արդարացի լուծման նպատակով ներկայացվել են հանձնարարականներ: Կլոր սեղանին բարձրացվեցին նաև Վրաստանում Ռեստիտուցիայի օրենքի բացակայության, ընտրովի ժողովրդավարության և խտրականության հարցերը: Այդ հարցերի շուրջ կոնկրետ օրինակներով ելույթ ունեցան Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Ջուզեպպե եպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-լութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մարկուս եպիսկոպոս Շոխը, Վրաստանում Ավետարանական-մկրտական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին, Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից գործող Կրոնական կազմակերպությունների խորհրդի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին: Խոսվեց նաև խորհրդային տարիներին բռնագրավված պաշտամունքային շինությունների մասնակի փոխհատուցում մյուս կրոնական համայնքներին նույնպես հատկացնելու, Կրոնի Հարց ու պատասխանի ձևաչափով մտքերի փոխանակությունից հետո, կլոր սեղանը հանրագումարեց իր աշխատանքը: Միջոցառումն իրականացվեց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Վրաստանում Օրենքի գերակայության աջակցություն» (PROLoG) նախագծի աջակցությամբ, որն իրականացվում է Արևելք-Արևմուտք կառավարման ինստիտուտի (EWMI)կողմից: |
2018 թվականի մարտի 27-ին, Թբիլիսիի «Betsys» հյուրանոցի կոնֆերանսների դահլիճում տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ նվիրված «Թանդոյանց» եկեղեցու հարցին և կրոնական միավորումների պաշտամունքային շինությունների ռեստիտուցիայի հիմնախնդրին:

| A round table discussion on issues of the Tandoyants St. Astvatsatsin Church and the Law of Restitution |
The event was organized by the Tolerance and Diversity Institute (TDI) and Human rights Education and Monitoring Center (EMC). Representatives of Diplomatic corps and international organizations, leaders of religious communities, specialists from human rights NGOs, urban development experts were invited to the meeting. Consultants of the Embassy of the Republic of Armenia to Georgia Artak Grabski and Harutyun Hayrapetyan were also present at the meeting. The purpose of the round table discussion was to introduce the legal process of the Tandoyants church issue, results of the historical and architectural researches, as well as to discuss the problem of Opening the round table discussion, Mako Ghavtadze, member of the Board of the Tolerance and Diversity Institute, recorded the content of the issue of the Tandoyants St. Astvatsatsin church, the decision to transfer it to the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church and lack of evidence and arguments for that decision. Tamta Mikeladze, Gvantsa Lomaia and Eto Gvritishvili, the lawyers of the abovementioned companies, were presented as lawyers of the court case of Tandoyants church. During the round table discussion they made speeches on issue, using broad, substantiated and factual data. The lawyers based on archival materials and the results of detailed researches, introduced to the attendees the Armenian origin of the Tandoyants church, presented the falsification of the legal part of the transferring of the church to the Georgian Patriarchate. The artist Natalia Chitishvili presented the historical and architectural appearance of the church through the slides as well as showed the actual location of the Georgian Holy Cross Seen church, presented by the Georgian The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan in his speech highlighted the necessity of requirement of religious communities to return their churches and religious buildings to their legal and historical owners. He also emphasized that requirement of the Armenian Diocese for six temples in Georgia (where numerous Armenian churches located) has been frozen for decades. The Candidate of Historical Sciences Arusyak Terchanyan presented the factual materials kept Tatuli Todua, representative of the Office of the Public Defender (Ombudsman) of Georgia, in his speech underlined that the issue of the return of the Tandoyants church and the confiscated religious buildings are under the attention of the Public Defender. The Office of the Public Defender has thoroughly studied the issue of the Tandoyants church and has been instructed to provide appropriate recommendations for fair solutions. During the round table discussion the issues of the absence of Restitution Law in Georgia, selective democracy and discrimination also were raised. Leader of the Administration of the Latin Catholic Apostolic Church of the Transcaucasia, His Grace Bishop Giuseppe Pasotto, leader of the Evangelical-Lutheran Church in Georgia, His Grace Bishop Markus Shokh, leader of the Evangelical-Baptist Church in Georgia, His Grace Bishop Merab Gaprindashvili, head of the Religious Organizations Council under the Office of the Public Defender (Ombudsman) of Georgia, Beka Mindiashvili made After an exchange of opinions in the question and answer format, the round table discussion summed up its work. The event was organized by the U. S. Agency for International Development (USAID) with the support of the Project “Promotion Rule of Law in Georgia” (PROLoG), implemented by the East-West Management Institute (EWMI). |
On March 27, 2018, a round table discussion dedicated to the issues of the Tandoyats St. Astvatsatsin church and the restitution of religious buildings of religious communities, held in the Conference Hall of the “Betsy’s” Hotel in Tbilisi.