| Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու և ռեստիտուցիայի օրենքի հարցերով կլոր սեղան |
Միջոցառումը կազմակերպել էին TDI Հանդուրժողականության և բազմազանության ինստիտուտը և EMC Մարդու իրավունքների հետազոտության և մոնիտորինգի կենտրոնը: Հանդիպմանը հրավիրված էին դիվանագիտական կորպուսի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրոնական միավորումների առաջնորդներ, մարդու իրավունքների հարցերով հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքաշինության ոլորտին առնչվող մասնագետներ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդականներ Արտակ Գրաբսկին և Հարություն Հայրապետյանը: Կլոր սեղանի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերին ծանոթացնել «Թանդոյանց» հայոց եկեղեցու կապակցությամբ իրավական Բացելով կլոր սեղանը, Հանդուրժողականության և բազմազանության ինստիտուտի վարչության անդամ Մակո Ղավթաձեն արձանագրեց Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարցի բովանդակությունը, այն Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանին փոխանցելու որոշումը և այդ որոշման ապացույցներից և փաստարկներից զուրկ լինելը: Կլոր սեղանին ընդարձակ, հիմնավորված և փաստացի տվյալներով ելույթ ունեցան վերոնշյալ կազմակերպությունների Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր խոսքում կարևորեց եկեղեցիները և պաշտամունքային շինությունները իրենց իրավական և պատմական սեփականատերերին վերադարձնելու կրոնական միավորումների պահանջը, ընդգղծելով, որ Վրաստանում գտնվող հայկական բազում եկեղեցիներից Թեմի պահանջը վեց Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Թաթուլի Թոդուան իր խոսքում ընդգծեց, որ Թանդոյանց եկեղեցին և բռնագրավված պաշտամունքային շինությունները վերադարձնելու հարցը գտնվում է Ժողովրդական պաշտպանի ուշադրության ներքո: Գրասենյակի կողմից հանգամանալից ուսումնասիրվել է Թանդոյանցի եկեղեցու հարցը և արդարացի լուծման նպատակով ներկայացվել են հանձնարարականներ: Կլոր սեղանին բարձրացվեցին նաև Վրաստանում Ռեստիտուցիայի օրենքի բացակայության, ընտրովի ժողովրդավարության և խտրականության հարցերը: Այդ հարցերի շուրջ կոնկրետ օրինակներով ելույթ ունեցան Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Ջուզեպպե եպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-լութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մարկուս եպիսկոպոս Շոխը, Վրաստանում Ավետարանական-մկրտական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին, Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից գործող Կրոնական կազմակերպությունների խորհրդի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին: Խոսվեց նաև խորհրդային տարիներին բռնագրավված պաշտամունքային շինությունների մասնակի փոխհատուցում մյուս կրոնական համայնքներին նույնպես հատկացնելու, Կրոնի Հարց ու պատասխանի ձևաչափով մտքերի փոխանակությունից հետո, կլոր սեղանը հանրագումարեց իր աշխատանքը: Միջոցառումն իրականացվեց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Վրաստանում Օրենքի գերակայության աջակցություն» (PROLoG) նախագծի աջակցությամբ, որն իրականացվում է Արևելք-Արևմուտք կառավարման ինստիտուտի (EWMI)կողմից: |
2018 թվականի մարտի 27-ին, Թբիլիսիի «Betsys» հյուրանոցի կոնֆերանսների դահլիճում տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ նվիրված «Թանդոյանց» եկեղեցու հարցին և կրոնական միավորումների պաշտամունքային շինությունների ռեստիտուցիայի հիմնախնդրին:

| Круглый стол по вопросам церкви Тандоянц Сурб Аствацацин и закону реституции |
Мероприятие организовали центр изучения прав человека и мониторинга (ЕМС) и институт толерантности и многообразия (TDI). На встречу были приглашены представители дипломатического корпуса, международных организаций, лидеры религиозных объединений, общественных организаций по правам человека, специалисты в сфере градостроения. На встрече присутствовали также советники посольства РА в Грузии, Артак Грабский и Арутюн Айрапетян. Целью круглого стола было ознакомить заинтересованные стороны с делом по вопросу армянской церкви Тандоянц и с результатами исторических и архитектурных исследований, а также, Открывая встречу за круглым столом, член администрации института толерантности и многообразия, Мако Гавтадзе, поведала присутствующим суть вопроса церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, а также о решении передачи церкви Грузинской Православной Церкви, и об отсутствии доказательств и аргументов в пользу этого решения. На встрече с подробным описанием документально аргументированных данных выступили юристы вышеупомянутых организаций, Тамта Микеладзе, Гванца Ломая и Это Гвритишвили, которые представились адвокатами по судебному делу церкви Тандоянц. Последние, ссылаясь на архивные данные и детальные исследования, ознакомили присутствующих с армянской Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в своем слове отметил необходимость того, чтобы религиозным общинам, как правовым и историческим владельцам, возвращались церкви и культовые сооружения, подчеркнув, что из множества армянских церквей в Грузии, требование Епархии в Представитель офиса народного защитника Грузии, Татули Тодуа, в своем слове отметила, что вопрос возвращения церкви Тандоянц и конфискованных культовых сооружений, находится во внимании народного защитника. Офис народного защитника Грузии детально изучил вопрос церкви Тандоянц, и с целью справедливого решения были даны определенные поручения. Круглый стол также затронул вопрос об отсутствии в Грузии Закона о реституции, избирательной демократии и дискриминации. По этим вопросам с конкретными примерами выступили лидер Апостольской Администратуры Кавказа, Его Преосвященство Епископ Джузеппе Пазотто, лидер Евангелическо-лютеранской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Маркус Шох, глава Евангелическо-баптистской Церкви, Его Преосвященство Епископ Мераб Гаприндашвили, руководитель совета по религиям при аппарате Народного защитника Грузии, Бека Миндиашвили. Было упомянуто, что частичная компенсация религиозных сооружений, изъятых в советское время, была выдана другим религиозным общинам, а также обсудили вопрос После обмена идеями, в формате вопросов-ответов, круглый стол подвел итоги работы. Мероприятие было проведено при поддержке Агентства США по Международному Развитию (USAID), проекта «Верховенство Закона в Грузии» (PROLoG), который осуществляется Институтом Восточно-Западного Управления. |
27 марта 2018 года в конференц-зале гостиницы «Betsys» состоялся круглый стол, посвященный вопросу церкви Тандоянц и проблемам реституции культовых строений религиозных объединений.