Վիրահայոց թեմի «Սբ.Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի ավարտական հանդեսը PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի հունիսի 30-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ թեմի «Սբ.Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի 2017-18 ուս.տարվա եզրափակիչ միջոցառումը, որը նաև ավագ խմբի հրաժեշտի տոնահանդես էր:
Գեղեցիկ զարդարված  դահլիճի տեսքը խորհրդանշական էր,իսկ օրվա խորհուրդը՝ հայաշունչ: Տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանի նկարած  Մասիս սարը և հայոց եկեղեցու պատկերը, 1խաղաղության աղավնիներով ասես պատգամ էր հայ լինելու ներշնչանքով:  Դահլիճի տեսքին համահունչ հպարտորեն բազմել էին ազգային տարազով զուգված ավագ խմբի սաները, իսկ նրանց կողքին՝ կրտսեր խմբի երեխաները:
Դահլիճը բազմամարդ էր. ծնողներ, ուսուցիչներ, նախակրթարանի նախկին սաներ, հոգևոր դաս, թեմի պաշտոնեություն:
Իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը՝ ՌԴ Նովոսիբիրսկ քաղաքից ժամանած «Հայարտուն» կենտրոնի հիմնադիր բարերար Բորիս Սաակովի 2ընկերակցությամբ:
Տոնահանդեսը մեկնարկեց  նախակրթարանի սաների Տերունական աղոթքով և Թեմակալ առաջնորդի օրհնությամբ: Միջոցառումը բացեց թեմի կրթական բաժնի տնօրեն, «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանը: Վերջինս  երախտագիտություն հայտնեց Վիրահայոց Թեմի առաջնորդին՝ մանկական հաստատությունը միշտ իր ուշադրության ներքո պահելու և աջակցելու համար, խոսեց այն 21 շրջանավարտների մասին, որոնցից շատերի հայեցի կրթությունը, ցավոք,  3սահմանափակվելու է նախակրթարանով, քանզի հայ մանուկներից շատերը ուսումնառությունը  շարունակելու են  օտարալեզու դպրոցում:
Ու տարածվեց փոքրիկների գեղեցիկ և ճիշտ հայերենով ասված խոսքը, սահուն արտասանությունը, տղաների խրոխտ պարը, աղջիկների նազելի գեղգեղանք, շնորհալի երգեցողությունը, արժանանալով ներկաների հիացմունքին, հիրավի դառնալով կատարված աշխատանքի վկայություն, որը նաև ուղեգիր է դեպի մեծ կյանք՝ ազգային մտածելակերպով: Երեխաները ցուցադրեցին հայոց եկեղեցու, ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ մեծ սիրով տոգորված այն ամենը, ինչը նախակրթարան հաճախելու տարիներին նրանց սովորեցրել էին ուսուցիչներ Մետաքսյա Ղազարյանը, Անի Զեյնալյանը, Իվանե Մկրտչյանը, երգուսույց Մարի 4Աբուլյանը,պարուսույց Սուրեն Աբրամյանը՝ Եվգենյա Մարկոսյանի ղեկավարությամբ: Միջոցառման հենքը Հայաստանն էր ու նրա մայրաքաղաքի փառավոր հոբելյանը: Գեղեցիկ հրավառությամբ ավարտվեց տոնահանդեսը:
Երեխաներին մանկության նոր, առավել պատասխանատու շրջան ոտք դնելու կապակցությամբ շնորհավորեց Բորիս Սաակովը, ով տարիներ շարունակ իր ժամանումը Թբիլիսի հարմարեցնում է նախակրթարանի  հրաժեշտի տոնահանդեսի հետ, մեկ անգամ կրկին տեսնելու «Հայարտուն» կենտրոնի արգասաբեր գործունեությունը՝ Նովոսիբիրսկում նման հաստատութուն հիմնելու ակնկալիքով: Բարի երթի ջերմ խոսքեր ասացին «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, Թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը, ծնող Էռնեստ Հովակիմովը, նաև գնահատանքի խոսքեր ուղղելով ուսուցչական կազմին, դայակ Լուսինե 6Պողոսյանին, ովքեր  մայրական հոգատարությամբ կրթում և դաստիարակում են իրենց երեխաներին, սերմանելով ընկերասիրություն, բարություն, հոգատարություն և քրիստոնեական սեր:
Ամփոփելով տոնահանդեսը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը երախտագիտություն հայտնեց բարերարին՝ իր նախաձեռնությանը վստահելու և կենտրոնի շինարարությունը  հովանավորելու համար: Թեմակալ առաջնորդը նախակրթարանն անվանեց նաև մշակութային միջավայր, որտեղ տարբեր առարկաներից նախնական գիտելիքների հետ միասին երգի, պարի, խաղերի միջոցով երեխան ստանում է իրեն հարազատ մշակույթը, սովորում իր մայրենին: Թեմակալ առաջնորդը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց ուսուցիչներին և շնորհակալություն հայտնեց ծնողներին իրենց երեխաներին այստեղ բերելու համար, 7ափսոսալով, որ նրանք հայոց դպրոց չեն հաճախելու:
Վերջում  Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հայրական օրհնությամբ և բարերարի ձեռամբ շրջանավարտները ստացան  նախակրթարանն ավարտելու վկայականներ և  հուշալբոմներ: Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում փուչիկներ օդ բաց թողնելուց հետո  երեխաները  հյուրասիրվեցին  տոնական  տորթի անվանական կտորներով:
7-ամյա պատմություն ունեցող Վիրահայոց թեմի Սուրբ Մովսես Խորենացի նախակրթարանում երեխաների օրը սկսվում է աղոթքով և հոգևոր հայրերի օրհնությամբ, ուսուցիչների դասերով և խաղերով: Նախակրթարանում երեխաների դաստիարակությունն ընթանում է ընդհանուր ունակությունների, հայերենի, վրացերենի, անգլերենի գրաճանաչության, տարրական թվաբանության, գեղարվեստական խոսքի և հոգևոր տեղեկությունների հաղորդման ուղղությամբ: Նախակրթարանում երեխաների օրը սկսվում է առավոտյան ժամը 9-ն անց 30 րոպեին և տևում մինչև 4-ն անց 30 րոպե: Օրվա ընթացքում ապահովվում է երեխաների մեկ անգամվա սնունդը:

Выпускной праздник подготовительной группы «Сурб Мовсеса Хоренаци» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
A130 июня 2018 года, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялось заключительное мероприятие 2017-2018 учебного года подготовительной группы «Сурб Мовсеса Хоренаци» при Епархии, которое также являлось выпускным праздником старшей группы.
Символичным был красиво украшенный зал, овеянный армянским духом и перекликающийся с таинством дня. В зале было большое полотно с изображением горы Арарат, армянской церковью и «голубями мира», которое нарисовал кукольный мастер Армен Ованнисян, что было своеобразным 1вдохновляющим заветом – быть армянином!
Созвучно с празднично украшенным залом, на стульях гордо сидели воспитанники старшей группы, одетые в национальные костюмы, а рядом с ними воспитанники младшей группы.
В зале было многолюдно – учителя, родители, бывшие воспитанники подготовительной группы, духовные лица, служащие Епархии. На мероприятии присутствовал Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, и благотворитель Борис Сааков, который основал центр 2«Айартун». Он прибыл из далекого города Новосибирска Российской Федерации.
Праздник начался с всеобщей молитвы воспитанников школы и с благословения Предводителя Епархии. Мероприятие открыла директор отдела образования при Епархии, руководитель подготовительной школы им. «Сурб Мовсеса Хоренаци» Евгения Маркосян, которая поблагодарила Главу Епархии ААЦ в Грузии за поддержку и высокое внимание к детскому учреждению. Она также рассказала о тех 21 выпускниках, чье армянское образование будет ограничено всего лишь подготовительной школой  «Сурб Мовсеса Хоренаци», поскольку очень многие армянские дети продолжат обучение в иноязычных школах города. 3
И праздник начался со звучания красивого армянского языка с уст детей, которые читали стихи, мальчики гордо исполняли танцы под нежное пение девочек, что привело в восторг присутствующего зрителя – всё это свидетельствовало об огромной проведенной учителями и центром работе, что будет для детей своеобразной путевкой в жизнь сопровождающейся национальным мышлением. Воспитанники подготовительной школы показали знания по истории армянской церкви, а также свою большую любовь к Родине и своей нации, всё то, чему их обучали в годы посещения подготовительной группы их учителя – Метаксия Казарян, Ани Зейналян, Иван Мкртчян, хормейстер Мари Абулян, хореограф Сурен Абрамян, во главе с Евгенией Маркосян. Основной темой 4мероприятия была Армения и славный юбилей ее столицы.
Праздник закончился ярким салютом. Воспитанников школы поздравил Борис Сааков, который свой приезд в Тбилиси всегда приурочивает ко дню выпускного праздника детей подготовительной школы, чтобы еще раз увидеть плодотворную деятельность центра «Айартун», с ожиданием и мыслями о том, что в Новосибирске тоже следует открыть такой же культурный и образовательный центр.
Доброго пути воспитанникам пожелали духовный инспектор центра «Айартун» отец Манук Зейналян, директор отдела культуры центра «Айартун» Левон Чидилян, отец одного из воспитанников Эрнест Овакимян, которые высоко оценили трудоемкую работу всех учителей и няни 6Лусине Погосян, и поблагодарили за то, что они с материнской любовью воспитывали и давали образование детям, прививая им любовь к друг другу, доброту и христианскую любовь.
С заключительным словом выступил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, он поблагодарил благотворителя центра «Айартун» за доверие к его инициативе и благотворительный вклад в строительстве такого важного центра. Предводитель Епархии назвал подготовительную школу культурным очагом, где получая первые начальные знания по разным предметам, дети также знакомятся с армянскими песнями, танцами, культурой, и изучают родной язык. Глава Епархии высоко оценил работу учителей и поблагодарил всех родителей за то, что они своих детей привели в подготовительную школу Епархии ААЦ, но выразил 7сожаление, что многие из них не пойдут в армянскую школу.
В конце мероприятия, с благословения Его Преосвященства и с помощью благотворителя, выпускники получили свидетельства об окончании  школы и памятные альбомы. Затем дети выпустили в небо воздушные шары во дворе церкви «Сурб Эчмиадзин», а после этого их угощали праздничным тортом, на котором красиво были написаны их имена.
Напомним, что уже 7 лет при Епархии ААЦ в Грузии действует подготовительная школа  «Сурб Мовсеса Хоренаци», где день воспитанников начинается с молитвы, с благословения духовными отцами, а в течение дня проводятся уроки и забавные игры. В подготовительной школе дети изучают армянский, грузинский и английский языки, общие навыки, элементарную математику, литературное слово и получают информацию о духовном мире. В подготовительной школе учебный день начинается в 9:30 и заканчивается в 16:30. Один раз в день детям предоставляется питание.