«Ավետումից Համբարձում կամ Մեծ Պահք» ցուցահանդեսը հանգրվանեց Բաթումիում PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում  կիրակնօրյա Սուրբ և Անմահ Պատարագին ներկա էին Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը՝ տիկնոջ հետ, Ջինիշյան հիմնադրամի ներկայացուցիչները, թեմակալ առաջնորդին ուղեկցող պատվիրակության անդամները:
Հընթացս Սբ. Պատարագի Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց օրվա DSC 1071խորհրդի մասին, կարևորեց հավատացյալների մասնակցությունը Հայոց Եկեղեցու ծիսական արարողություններին: Սրբազանը օրհնեց եկեղեցուն նվիրած նկարները, որպես  սրբապատկերներ զարդարելու են Սուրբ Փրկիչ եկեղեցին:
Հավարտ Սբ. Պատարագի, հյուրերը  տեղափոխվեցին  Վիրահայոց թեմի Բաթումի Ալ. Մանթաշյանց կենտրոն՝ մասնակցելու ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր,գեղանկարիչ Սուսաննա Մկրտչյանի անհատական ցուցահանդեսի բացմանը:
Լայնահուն ներկապնակով ճանաչված նկարչուհին գործվածքի վրա կատարած մանրանկարչությամբ, ներկայացրել էր Աստծու որդու կյանքը՝ նրա ծննդյան ավետիսից  մինչև Երկինք համարձումը, ինչը եղել է նաև Սուսաննա Մկրտչյան քրիստոնյայի մեծ Պահքը: DSC 1086Թբիլիսիում, Ախալքալաքում, Նինոծմինդայում ցուցադրվելուց հետո սույն ցուցահանդեսի հանգրվանը այս անգամ  ծովափնյա այս քաղաքն էր:
Ցուցահանդեսը բացեց Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի հայության և Բաթումիի Սբ. Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քհն. Գումբալյանը, արժևորեց ճանաչված նկարչուհու արվեստին բաթումահայությանը նույնպես հաղորդակից դարձնելու նպատակը:
Յուրահատուկ մտահղացմամբ արվեստի այս գործերի մասին խոսք ասացին  հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը, Ջինիշյան հիմնադրամի Երևանի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանը:
Վերջում շնորհաշատ արվեստագետը երախտագիտություն հայտնեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդին՝ իր աշխատանքները թեմի տարբեր քաղաքներում ցուցադրելուն աջակցության համար:
Ցուցահանդեսը օրհնության և գնահատանքի խոսքով ամփոփեց թեմակալ առաջնորդը: DSC 1168Վազգեն Սրբազան արժևորեց  Սուսաննա Մկրտչյանի գործունեությունը ,ով ոչ միայն ստեղծում է արվեստի գործեր, այլև  արդեն 4 տասնամյակ կրթում և գեղագիտական դաստիարակություն է տալիս աճող սերնդին, սովորեցնում նրանց արվեստի և արհեստի տարբեր տեսակներ: Թեմակալ առաջնորդը հայտարարեց, որ  ցուցահանդեսը նվիրվում է Ամանորի և Սուրբ Ծննդի տոներին:
Այս ցուցահանդեսով ավարտվեցին Վազգեն Սրբազանի երկօրյա առաջնորդական այցը Աջարիա, հանդիպումները տեղի հայ համայնքների հետ:

Выставка «От Благовещения до Вознесения, или Великий Пост» в г. Батуми PDF Печать E-mail
A116 декабря 2018 года, во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Мирзаханяном, в церкви Сурб Пркич г. Батуми состоялась Божественная Литургия, на которой присутствовали Главный консул Республики Армения в Батуми, Егише Саргсян со своей супругой, представители фонда памяти Джинишян, сопровождающие Главу Епархии члены делегации.
Во время литургии Епископ Вазген Мирзаханян провел проповедь и рассказал о таинстве дня, отметил важность участия верующих в DSC 1071национальных церковных обрядах. Святой отец освятил картины, подаренные церкви, которые уже иконами будут украшать стены церкви Сурб Пркич.
В завершении Божественной Литургии гости посетили центр им. Александра Манташева Епархии ААЦ в Грузии в г. Батуми, чтобы принять участие в открытии персональной выставки заслуженного деятеля культуры Республики Армения, профессора, художницы Сусанны Мкртчян.
Многогранной палитрой художница представила на холсте созданные миниатюры, где была показана жизнь Сына Всевышнего начиная с благой вести о его рождении до вознесения на небеса, что является своего родом Великим постом самой художницы Сусанны Мкртчян. После выставок в г. Тбилиси, DSC 1086Ахалкалаки, Ниноцминда, картины художницы были представлены в г. Батуми.
Выставку картин открыл духовный пастырь армян в Аджарии, Гурии, Имерети и церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, который отметил цель выставки – ознакомить батумских армян с творчеством и мастерством известной художницы.
Прекрасные работы художницы в своей речи отметили консул Егише Саргсян, исполнительный директор Ереванского офиса фонда памяти Джинишян, Армен Акопян.
В конце мероприятия художница выразила свою признательность DSC 1168Главе Епархии ААЦ в Грузии за содействие в организации выставок ее работ в центрах разных городов Епархии.
Выставку резюмировал, благословил и высоко оценил Глава Епархии. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отметил важность деятельности Сусанны Мкртчян, которая создает не только произведения искусства, но вот уже четыре десятка лет обучает и дает эстетическое воспитание молодому поколению, обучает разным видам искусства и ремеслам. Предводитель Епархии отметил, что данная выставка посвящается Новому Году и Рождеству Христову.
Этой выставкой завершился двухдневный визит Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна в Аджарию, и встречи с местной армянской общиной.