Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի կենտրոններում սկսվեցին նախապատրաստական դասընթացները PDF Տպել Էլ.փոստ
A12019 թվականի մարտի 27-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճում կայացավ հանդիպում54515340 Թբիլիսիի բուհերում 1+4 ծրագրով սովորող նախապատրաստական կուրսի ուսանողների հետ:
Հանդիպումը նախաձեռնել էր Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժինը: Բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանը ողջունեց ներկաներին, փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և բարեմաղթանքը և արձանագրեց այն ուշադրությունը և աջակցությունը, որ 55576306ցուցաբերում է թեմը Թբիլիսիի տարբեր բուհերում սովորողների նկատմամբ: Բաժնի տնօրենը արժևորեց Թբիլիսիի Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան համալսարանի սոցիալական քաղաքականության և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի ուսանողներ Հարություն Մալխասյանի և Ստեփան Էվաջյանի նախաձեռնությամբ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող կամավորական հավելյալ դասընթացները:   Ելնելով դասընթացների դրական նպատակից և ուսանողների դրսևորած  56306676ակտիվությունից, բանախոսը նշեց, որ դասընթացներն ընդարձակվելով  ընթանալու են ինչպես «Հայարտուն», այնպես էլ Վազգեն Ա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի անվան կենտրոնում:
Դասընթացի ծրագրում նախատեսված են   մաթեմատիկայից պարապմունքներ, որոնք կօգնեն ապագա ծրագրավորողներին և տնտեսագետներին: 55853667Ամեն շաբաթ կանցկացվեն մասնագիտական տեղեկատվական հանդիպումներ, ինչի արդյունքում 1+4 ծրագրով ընդունված ուսանողները պատրաստ կլինեն առաջին կուրս փոխադրվելուն և մասնագիտական առարկաները վրացերեն հանձնելուն: Շարունակվելու են աշխատանքների համակարգող Նինա Սերոպովայի դասերը քաղաքացիական դաստիարակությունից և ընդհանուր ունակություններից:
Հաջորդ օրը, մարտի 28-ին, Թեմի «Վազգեն Ա Ամենայն հայոց կաթողիկոս» կենտրոնում կայացավ առաջին պարապմունքը: Դասընթացներից բացի նախատեսվում են տարբեր հանդիպումներ, ֆիլմի դիտում, թեմաների  քննարկումներ, խաղ-մրցույթներ, վիկտորինաներ և այլն:

В центрах г. Тбилиси Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии начались подготовительные курсы PDF Печать E-mail
A127 марта 2019 года, в зале имени Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» 54515340Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча со студентами подготовительных курсов, которые учатся в высших учебных заведениях г. Тбилиси в рамках программы «4+1».
Встречу организовал отдел молодежи Епархии ААЦ в Грузии. Директор отдела, Валерий Бадалян, поприветствовал присутствующих и передал благословение и пожелания Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его 55576306Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и отметил то внимание и поддержку, которую Епархия оказывает студентам, учащимся в разных высших учебных заведениях г. Тбилиси,
Директор отдела молодежи отметил важность инициативы студентов факультета социальной политики и информатики Университета им. Иване Джавахишвили г. Тбилиси, Арутюна Малхасяна и Степана Эваджяна, которые вот уже 3 года беспрерывно проводят добровольные дополнительные курсы.
Основываясь на положительных результатах и целях данных курсов и активности студентов, докладчик 56306676отметил, что такие подготовительные курсы примут более обширный характер и будут проводиться не только в центре «Айартун», но и в центре молодежи имени Католикоса Всех Армян Вазгена I.  В рамках подготовительных работ 55853667будут проводиться занятия по математике, которые помогут будущим программистам и экономистам в учебе.
Каждую неделю будут проводиться информационные встречи по специальностям, в результате чего студенты, поступающие на программу «4+1» будут подготовлены для перехода на 1-ый курс, и смогут сдавать предметы по специальности на грузинском языке. Будут также продолжаться курсы по гражданскому воспитанию и общим навыкам, которые будет проводить координатор работ с молодежью, Нина Серопова.
На следующий день, 28 марта, в центре имени Католикоса Всех Армян Вазгена I, состоялось первое занятие. Помимо занятий предусматривается провести разные встречи, просмотры фильмов, обсуждение разных тем, конкурсы, игры, викторины и другие мероприятия.