Ապրիլի 19-ին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացած Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաների հերթական միջոցառումը նվիրված էր գարնանը: Տոնահանդեսին ներկա էին ք.Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը, ռուսաստանաբնակ բարերար Արթուր Սաակովը՝ դստեր հետ, եկեղեցու հոգևոր հայրերը, Թբիլիսիի հայկական դպրոցների ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր:
Բացելով միջոցառումը՝ կենտրոնի կրթական բաժնի պատասխանատու, Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը շնորհավորեց ներկաներին Տեր Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ, մաղթելով ներկաներին գարնանային տրամադրություն և զարթոնքի բերկրանք: Նա երախտագիտությամբ հիշատակեց մշտական բարերարներ Նելսոն Պետրոսյանի և Արամ Սիմոնյանի անունները, ում աջակցությամբ գործում է նախակրթարանը, միջոցառման հովանավոր Ասյա Ուսոևային, ում շնորհիվ զարդարվել և գեղեցիկ տեսք է ստացել դահլիճը: Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ծնողներին նախակրթարանի աշխատանքներին սատարելու համար: Փոքրահասակները, որ գույնզգույն հագուստով իսկական ծաղիկներ էին դարձել, իրենց արտասանությամբ, երգով, պարով և գեղեցիկ շարժումներով առաջացրեցին ներկաների հիացմունքը: Շնորհավորելով կազմակերպիչներին և երեխաներին գարնանը նվիրված գեղեցիկ միջոցառման կապակցությամբ, Արթուր Սաակովը ուրախությամբ նշեց, որ փոքրիկների ուրախ ելույթները դարձան կենտրոնում տարվող դաստիարակչական մեծ աշխատանքի վկայություն: Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս պարոն Արամ Գրիգորյանը արժևորեց նախակրթարանում երիտասարդ մանկավարժների ջանքերով իրականացվող հայ երեխային հայկական շնչով մեծացնելու ազգանվեր աշխատանքը: Բոլոր ելույթ ունեցողները՝ «Արևիկ» հիմնադրամի ղեկավար Էմմա Ախտյանը, թիվ 103 դպրոցի ուսմասվար Հասմիկ Պապիկյանը, կիրակնօրյա դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյանը նշեցին, որ վերջապես թբիլիսաբնակ հայը ունեցավ մայրենի լեզվով նախակրթարան, որտեղ դրվում է հայ երեխաներին հայկական դպրոց ուղորդելու և մայրենի լեզվով կրթությունը պահպանելու հիմքը: Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր օրհնությունը բաշխելով բոլոր ներկա գտնվողներին, գնահատանքի խոսքեր ուղղեց նախակրթարանի ուսուցիչներ Լալա Գևորգյանին, Նարինե Ղուշչյանին, հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանին, Հովհաննես Շահնազարյանին, ովքեր կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանի գլխավորությամբ երեխաներին սովորեցնում են ոչ միայն տառաճանաչություն, երգ, պար,այլև մշակում վարքը, սովորեցնում վարվեցողության ճիշտ կանոնները և դաստիարակում ապագայի լավ մարդուն: Տարվա այս եղանակին նվիրված գեղեցիկ և ճաշակով միջոցառումը գարնանային շունչ և տրամադրություն բերեց բոլոր ներկաներին:

Spring Holiday at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia PDF Print E-mail
12002 364443503672468 1975743744 n
On 19 April, 2013 the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia in Calouste Gulbenkian Hall hosted another event of St. Movses Khorenatsi Kindergarten’s students, dedicated to spring. RA Consul General in Batumi Aram Grigoryan, living in Russia benefactor Artur Saakov with his daughter, spiritual fathers of the church, the teachers of Armenian schools in Tbilisi, parents and guest attended the event.
Responsible for the education department of the “Hayartun” Cultural Center and St. Movses Khorenatsi Kindergarten Principal Eugenia Markosian congratulated the audience with the Easter and wished them a wonderful and joyous mood of awakening spring. She thanked the benefactors of the center-
Nelson Petrosyan and Aram Simonyan, due financial aid of which the kindergarten operates, and the event sponsor Asya Usoeva, who helped to wonderfully decorate the hall. The Principal expressed her gratitude to all the parents for their support. The children in colorful costumes were like flowers, their poems, songs, dances and beautiful movements enthralled the audience.
Congratulating the organizers and the children with a wonderful spring event, Arthur Saakov happily noted that the excellent performance of the children was the evidence of great educational work conducted at the center. RA Consul General in Batumi Aram Grigoryan praised the work that is carried out through the efforts of young teachers in the educational center, promoting upbringing of the Armenian children in the Armenian spirit.
The President of foundation "Arevik" Emma Akhtyan, the Director of Studies at school № 103 Hasmik Papikyan, Armenian language teacher in the Sunday school Roza Zograbyan noted that at last the Armenians living in Tbilisi have a kindergarten in their native language, which provides the basis for direction of Armenian children to Armenian schools and the preservation of education in native language.
The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Mirzakhanyan blessed the audience and highly praised the teachers of the kindergarten Lala Gevorgyan, Narine Gushyan, spiritual supervisor Deacon Gevorg Antonyan, Hovhannes Shakhnazaryan, headed by responsible for the education department Eugenia Markosian, who teach children not only letters, songs, dances, but the rules of behavior and social norms and are upbringing good people for the future.