Ապրիլի 19-ին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացած Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաների հերթական միջոցառումը նվիրված էր գարնանը: Տոնահանդեսին ներկա էին ք.Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը, ռուսաստանաբնակ բարերար Արթուր Սաակովը՝ դստեր հետ, եկեղեցու հոգևոր հայրերը, Թբիլիսիի հայկական դպրոցների ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր:
Բացելով միջոցառումը՝ կենտրոնի կրթական բաժնի պատասխանատու, Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը շնորհավորեց ներկաներին Տեր Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ, մաղթելով ներկաներին գարնանային տրամադրություն և զարթոնքի բերկրանք: Նա երախտագիտությամբ հիշատակեց մշտական բարերարներ Նելսոն Պետրոսյանի և Արամ Սիմոնյանի անունները, ում աջակցությամբ գործում է նախակրթարանը, միջոցառման հովանավոր Ասյա Ուսոևային, ում շնորհիվ զարդարվել և գեղեցիկ տեսք է ստացել դահլիճը: Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ծնողներին նախակրթարանի աշխատանքներին սատարելու համար: Փոքրահասակները, որ գույնզգույն հագուստով իսկական ծաղիկներ էին դարձել, իրենց արտասանությամբ, երգով, պարով և գեղեցիկ շարժումներով առաջացրեցին ներկաների հիացմունքը: Շնորհավորելով կազմակերպիչներին և երեխաներին գարնանը նվիրված գեղեցիկ միջոցառման կապակցությամբ, Արթուր Սաակովը ուրախությամբ նշեց, որ փոքրիկների ուրախ ելույթները դարձան կենտրոնում տարվող դաստիարակչական մեծ աշխատանքի վկայություն: Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս պարոն Արամ Գրիգորյանը արժևորեց նախակրթարանում երիտասարդ մանկավարժների ջանքերով իրականացվող հայ երեխային հայկական շնչով մեծացնելու ազգանվեր աշխատանքը: Բոլոր ելույթ ունեցողները՝ «Արևիկ» հիմնադրամի ղեկավար Էմմա Ախտյանը, թիվ 103 դպրոցի ուսմասվար Հասմիկ Պապիկյանը, կիրակնօրյա դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյանը նշեցին, որ վերջապես թբիլիսաբնակ հայը ունեցավ մայրենի լեզվով նախակրթարան, որտեղ դրվում է հայ երեխաներին հայկական դպրոց ուղորդելու և մայրենի լեզվով կրթությունը պահպանելու հիմքը: Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր օրհնությունը բաշխելով բոլոր ներկա գտնվողներին, գնահատանքի խոսքեր ուղղեց նախակրթարանի ուսուցիչներ Լալա Գևորգյանին, Նարինե Ղուշչյանին, հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանին, Հովհաննես Շահնազարյանին, ովքեր կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանի գլխավորությամբ երեխաներին սովորեցնում են ոչ միայն տառաճանաչություն, երգ, պար,այլև մշակում վարքը, սովորեցնում վարվեցողության ճիշտ կանոնները և դաստիարակում ապագայի լավ մարդուն: Տարվա այս եղանակին նվիրված գեղեցիկ և ճաշակով միջոցառումը գարնանային շունչ և տրամադրություն բերեց բոլոր ներկաներին:

Праздник, посвященный весне, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
19 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное мероприятие учеников детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци, посвященное весне. На празднике присутствовали генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян, проживающий в России меценат Артур Сааков вместе с дочерью, духовные отцы церкви, учителя армянских школ города Тбилиси, родители и гости.
Мероприятие открыла ответственная за образовательный отдел центра, директор детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци Евгения Маркосян, она поздравила собравшихся со Светлым Христовым Воскресением и пожелала присутствующим радостного пробуждения и прекрасного весеннего настроения. Она поблагодарила благодетелей центра Нельсона Петросяна, Арама Симоняна, благодаря которым работает детский сад, и спонсора мероприятия Асю Усоеву, благодаря которой был замечательно украшен зал. Директор выразила свою благодарность всем родителям за их поддержку. Дети в разноцветных костюмах были действительно похожи на цветы, они стихами, песнями, танцами и красивыми движениями привели в восторг аудиторию.
Поздравив организаторов и детей с замечательным мероприятием в честь весны, Артур Сааков радостно отметил, что прекрасные выступления детей стали свидетельством большой воспитательной работы центра. Генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян похвалил ту работу, которая осуществляется благодаря усилиям молодых педагогов в этом образовательном центре, содействуя воспитанию армянских детей в армянском духе.
Председатель фонда «Аревик» Эмма Ахтян, завуч школы № 103 Асмик Папикян, педагог армянского языка в воскресной школе Роза Зограбян отметили, что у армян проживающих в Тбилиси появился детский сад на родном языке, где закладывается основа направления армянских детей в армянские школы и сохранения образования на родном языке.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил всех собравшихся и высоко оценил педагогов детского сада Лалу Геворкян, Нарине Кущян, духовного смотрителя дьякона Геворга Антоняна, Ованеса Шахназаряна, которые во главе с ответственной за образовательный отдел Евгенией Маркосян учат детей не только буквам, песням, танцам, но и правилам и нормам поведения и воспитывают хороших людей для будущего.