Մայիսյան եռատոնին նվիրված հանդիսություն Թբիլիսիում PDF Տպել Էլ.փոստ
Մայիսյան եռատոնի գագաթնակետ դարձավ մայիսի 10-ին Թբիլիսիի «Արտհալ» համերգային դահլիճում տրված համերգը, որը ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպել էր Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային կենտրոնը: Համերգին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի տեղակալ Վահագն Աֆյանը, դեսպանի խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասը, պաշտոնեության, մտավորականության, գործարար շրջանների ներկայացուցիչներ, հյուրեր Երևանից, Ջավախքից, վիրահայ համայնքի անդամներ:
Հայրենական պատերազմի մեծ Հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը նվիրված համերգը նաև խոնարհում է այդ հաղթանակներին հասնելու ճանապարհին ընկած մեր հայրենակիցների հիշատակի առջև: Իսկ այդ հիշատակը բեմից պատից անդրադարձող տեսանյութի միջոցով Մեծ Հայրենականի, Արցախյան հերոսամարտի և Շուշիի ազատագրության դրվագներն էին:
Մոնթե Մելքոնյան, Լեոնիդ Ազգալդյան, Վազգեն Սարգսյան, Արկադի Տեր-Թադևոսյան, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյան – ահավասիկ դեմքեր, որ հերոսաբար հարթել են ճանապարհը դեպի հաղթանակ, դեպի ազատ ու անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն – ներկայացնում է համերգի վարող՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող և մշակույթի բաժնի պատասխանատու Լևոն Չիդիլյանը: Նա հպարտությամբ բարձրաձայնեց կոմանդոսի՝ թբիլիսեցի մեր հայրենակից Արկադի Տեր-Թադևոսյանի քրոջ՝ տիկին Մարգարիտի ներկայությունը տոնական համերգին:
Շուշիի ազատագրման օրվան նվիրվեց Վիրահայոց թեմի կայք-էջի շնորհանդեսը, որն այսուհետ սպասարկելու է չորս լեզուներով:
Համերգի վերջում Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը հղելով ներկաներին, շնորհավորեց մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ և երախտագիտության խոսքեր ուղղեց գեղեցիկ համերգի բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Նա փոխանցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանի շնորհավորանքը տոնի կապակցությամբ: Գնահատանքի իր խոսքում Սրբազան Հայրը խոսեց Շուշիի ազատագրման և Մեծ հաղթանակի կարեւորության մասին եւ հավելեց,, «Մեր ժողովուրդները միասին էին պայքարում նաև երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Ուստի այս երկու քրիստոնյա ժողովուրդների բարեկամությունն անմահ է, որը միշտ էլ ուղի է հարթում դեպի հաղթանակ, դեպի լուսավոր ապագա,-եզրափակեց Թեմակալ Առաջնորդը:
Տոնական համերգին ազգային, հայրենասիրական, ժողովրդական երգերի ու պարերի գեղեցիկ կատարումներով հանդես եկան «Հայարտուն« կրթա-մշակութային կենտրոնի հովանու ներքո գործող «Ներսես Շնորհալիի» անվան կրտսեր և ավագ երգչախմբերը, «Ջեյրան»,«Մուշ», «Անի» և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի «Վանք» պարային համույթները, անհատ երգիչ-երգչուհիները: Տոնական համերգը երկար ժամանակ կմնա հանդիսատեսի հիշողության մեջ:

Торжество по случаю тройного майского праздника в городе Тбилиси PDF Печать E-mail
Логическим завершением тройного майского праздника стал концерт, который состоялся 10 мая в концертном зале«Тбилиси Арт-Холл», организовал его образовательно-культурный центр «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, при поддержке Министерства культуры РА. На концерте присутствовали заместитель Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии Ваагн Афян, советник посла Левон Торгомян, духовные лица Епархии ААЦ, должностные лица, представители интеллигенции, бизнесмены, гости из Еревана и Джавахка, члены армянской общины Грузии.
Kонцерт, посвященный победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши, также был поклоном перед нашими соотечественниками, которые погибли на пути достижения победы. Напоминанием об этом служили видеофрагменты о Великой Отечественной войне, освобождении Шуши и героях Арцахской войны, которые мелькали на экране в глубине сцены.
Монте Мелконян, Леонид Азгалдян, Вазген Саркисян, Аркадий Тер-Тадевосян, предводитель Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви Арцаха Епископ Паргев Мартиросян – это те лица, которые героически проложили путь к победе, к свободной и независимой Нагорно-Карабахской Республике, - представлял ведущий концерта, координатор и ответственный за культурный отдел центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян. Он с гордостью сообщил о присутствии в концертном зале госпожи Маргариты, сестры нашего тбилисского соотечественника, коммандоса Аркадия Тер-Тадевосяна.
Презентация сайта Епархии ААЦ в Грузии была посвящена дню освобождения Шуши. Сайт представлен на четырех языках.
В конце концерта глава Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил свое благословение присутствующим, поздравил всех с тройным майским праздником и поблагодарил всех организаторов и участников прекрасного концерта. Он также передал поздравления в честь праздника Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии Ованеса Манукяна. Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул важность значения победы в Великой Отечественной войне и освобождения Шуши и добавил: «Все победы армянского войска также способствуют укреплению грузинской государственности. Наши народы вместе сражались во время Второй мировой войны. Следовательно дружба этих двух христианских народов бессмертна»- заключил предводитель Епархии.
На праздничном концерте с исполнением народных, патриотических, национальных песен и танцев выступили действующие под эгидой образовательно-культурного центра «Айартун» младший и старший хор имени Св. Нерсеса Шнорали, танцевальные ансамбли «Джейран», «Муш», «Ани», «Ванк» ( танцевальный ансамбль при публичной школе № 104 города Тбилиси), сольные исполнители. Праздничный концерт на долгое время запечатлится в памяти зрителей.