Վիրահայոց Թեմում հանդիսավորապես նշանավորվեց Թարգմանչաց տոնը PDF Տպել Էլ.փոստ
Հունիսի 20-ին Վիրահայոց Թեմի Հավլաբարի «Սուրբ Էջմիածին» եկեղեցում նշանավորվեց Հայոց Եկեղեցու օրացույցով սահմանված Թարգմանչաց տոնը՝ Սբ. Սահակ Պարթևի և Սբ. Մեսրոպ Մաշտոցի հիշատակը: Տոնական Սուրբ Պատարագին ներկա էին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն»
կենտրոնի հայերենի ուսուցման «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա և »Սուրբ Եղիա Մարգարե» կիրակնօրյա վարժարանների սաները, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար-գործարար Ալեքսանդր Ութմազյանը, հոգևոր դասը, ծնողներ, մտավորականներ:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ մատուցվեց տոնական Սուրբ Պատարագ: Պատարագիչ քահանան՝ Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու լուսարարապետ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը քարոզ ասաց Սահակ Պարթևի և Մեսրոպ Մաշտոցի, հայ դպրության ու եկեղեցական մատենագրության հիմնադիրների սուրբ լույսով լուսավորվելու և նրանց օրինակով ապրելու մասին:
Հավարտ Պատարագի՝ Թեմակալ Առաջնորդը հավատացյալներին շնորհավորեց Հայոց Եկեղեցու Գեղեցիկ տոնի՝ Թարգմանչաց օրվա կապակցությամբ: Անդրադարձ կատարելով Սփյուռքում հայերենի պահպանության և հայեցի դաստիարակության ազգանվեր գործին, Սրբազան Հայրը բարձր գնահատեց Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա և «Սուրբ Եղիա Մարգարե» կիրակնօրյա վարժանների գործունեությունը, որը հնարավորություն է ընձեռում հայերենից կտրված տարբեր տարիքի հայորդիներին սովորելու մայրենին, վերադառնալու իրենց արմատներին:
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանը՝ հայերենով ապրելու, Հայոց Եկեղեցուն կապված մնալու պատգամով այս վարժարանների երկրորդ դասարանն ավարտած սաներին բաժանեց վարժարանն ավարտելու վկայական:
Շրջանավարտներին շնորհավորեցին և մայրենին սրբությամբ պահպանելու կոչ արեցին բարերար Ալեքսանդր Ութմազյանը, վարժարանների սաները, ծնողները: Վերջում «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում Վրաստանում ՀՀ հյուպատոս Անահիտ Բարսեղյանի նորերս վախճանված հոր հիշատակին կազմակերպվեց երեխաների հյուրասիրություն:

В Епархии ААЦ в Грузии торжественно отметили День Святых Армянских Переводчиков PDF Печать E-mail
20 июня, в Тбилисской церкви Сурб Эчмиадзин Епархии ААЦ в Грузии отметили установленный календарем Армянской Церкви Праздник Армянских Переводчиков Св. Саака Партева и Св.Месропа Маштоца. На праздничной Святой Литургии присутствовали ученики субботней школы имени Св. Григор Нарекаци и воскресной школы имени Св. Пророка Егия, обучающиеся армянскому языку при центре «Айартун»
Епархии ААЦ в Грузии, член Совета попечителей центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, благодетель и бизнесмен Александр Утмазян, духовные лица, родители, представители интеллигенции.
Под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна была проведена праздничная Святая Литургия. Богослужение провел ключарь церкви Сурб Эчмиадзин священник Манук Зейналян, он прочел проповедь об основателях армянской письменности и церковной библиографии - Сааке Партеве и Месропе Маштоце.
По окончании Литургии глава Епархии поздравил верующих с прекрасным праздником Армянской Церкви - Днем Святых Переводчиков. Напомнив о сохранении армянского языка и армянском воспитании в диаспоре, Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил деятельность субботней школы имени Св. Григора Нарекаци и воскресной школы имени Св. Пророка Егия при центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, которые предоставляют возможность нескольким десяткам армян различного возраста, оторванным от армянского языка, изучить родной язык и приблизиться к своим корням.
Ответственная за образовательный отдел центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян вручила выпускникам второго класса этих школ сертификаты о завершении обучения, она призвала оставаться преданными Армянской Церкви и армянскому языку.
Благодетель Александр Утмазян, ученики школ и родители поздравили выпускников и призвали их свято хранить родной язык. В конце, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун», консул РА в Грузии Анаит Барсегян в память о недавно ушедшем из жизни отце организовала угощение для детей.