«Սբ. Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի սաների ավարտական հանդեսը PDF Տպել Էլ.փոստ
Հունիսի 29-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն« կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ Կենտրոնի Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի ավագ խմբի սաների ավարտական ցերեկույթը: Գեղեցիկ զարդարված դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել հոգևոր հայրերը, ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Վահագն և Լուսինե Աֆյանների բարերարությամբ ձեռք բերված գեղեցիկ համազգեստով զուգված փոքրիկները «Տերունական աղոթքի» փայլուն արտասանությամբ բացեցին հանդեսը և Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը ստանալուց հետո ցուցադրեցին իրենց գիտեցածը և սովորածը: Ի տարբերություն նախորդ միջոցառումներին, ներկաներին ողջունեցին և ողջ հանդեսը վարեցին իրենք՝ շրջանավարտները, ում շուրթերից հնչած Այբ-բեն-Գիմը, գեղեցիկ արտասանությունն ու երգը,խրոխտ պարը վեր էր սպասվածից:
Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի 16 շրջանավարտներից տասը նոր ուսումնական տարին սկսելու են հայկական դպրոցներում! Թիվ 104 հայկական դպրոցի տնօրեն տիկին Իրինա Ժամկոչյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանորդ պարոն Վահագն Աֆյանը արժևորեցին սաների պատրաստվածության մակարդակը և նախակրթարանի ուսուցիչների՝ տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի, երգի, պարի դաստիարակչուհիներ Լալա Գևորգյանի, Նարինե Ղուշչյանի, հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանի ներդրումը՝ լավ սովորելու, իսկական հայ մեծանալու ամուր հիմք և մեծ կարողություն ստեղծելու գործում:
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի բարերար, ռուսաստանաբնակ Բորիս Սաակովը, անթաքույց գոհունակությամբ ընդգծեց իր բարերարությամբ կառուցված «Հայարտուն» կենտրոնի ազգանվեր գործունեությունը, որտեղ մարդիկ ստանում են այն, ինչը իրենց հոգուն մոտ է ու հարազատ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնության խոսքում բարձր գնահատեց նախակրթարանի գործունեությունը, բարձրաճաշակ և շքեղ հանդեսները, որոնք վկայում են հայկական ոգով, հայ մշակույթի շնչով մանուկ սերնդի դաստիարակությանը նախակրթարանի ուսուցիչների նվիրվածության մասին:
«Հայարտուն» կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Նելսոն Պետրոսյանի տիկին Աննա Պետրոսյանը Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանն ավարտելու վկայագրեր բաժանեց շրջանավարտներին, որից հետո երեխաները հյուրասիրվեցին տորթով:
Հավլաբարի «Սուրբ Էջմիածին» եկեղեցում Վիրահայոց Թեմի առաջնոորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպիոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և լուսարարապետ Տեր Մանուկ Զեյնալյանի մասնակցությամբ կատարվեց նախակրթարանի սաների և նրանցից երկուսի ծնողների մկրտության արարողություն:

On 29 June 2003, in Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center of the Armenian Diocese in Georgia, a farewell matinee of St. Movses Khorenatsi Kindergarten senior group students was held. The clergy, teachers, parents, guests and representatives of Tbilisi Armenian community had gathered in the festively decorated hall.
Kids in festive attire, sewn on the Afyan family donations, opened the holiday with Our Father Prayer and, after receiving a blessing from the Head of the Diocese, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, demonstrated their knowledge and skills. Unlike previous events, the graduates themselves welcomed the audience and hosted the entire matinee, they recited alphabet and beautiful sayings, sang songs, their dances exceeded all expectations.
10 from St. Movses Khorenatsi kindergarten 16 graduates will start the new school year in the Armenian school. Principal of School №104 Irina Zhamkochyan, the representative of RA Embassy to Georgia Vahagn Afyan assessed the students’ preparation level and the kindergarten teachers’ contribution – the Headmistress Eugenia Markosyan, song and dance teachers Lala Gevorgyan, Narine Ghushchyan, the spiritual supervisor Deacon Gevorg Antonyan - in creation of more opportunities and a strong foundation in training and Armenian education of the students.
Residing in Russia benefactor of the "Hayartun" Center of the Armenian Diocese in Georgia Boris Saakov highly appreciated the Center’s activities, with undisguised satisfaction he underlined the activities of built on his donations "Hayartun" Center for the good of the nation, where people get what is near and dear to their hearts.
His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the audience and highly praised the kindergarten activities, artistic and rich in content holidays, which show the kindergarten teachers selflessness in the education of children in the Armenian spirit and the spirit of the Armenian culture.
Mrs. Anna Petrosyan, the wife of the “Hayartun” Center Board of Trustees member Nelson Petrosyan, handed over St. Movses Khorenatsi Kindergarten course completion certificates to the graduates, and then the children were regaled with cake.
After that at Surb Etchmiadzin Church in Avlabar under the leadership of the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan and with the participation of sacristan of the church Priest Manuk Zeynalyan a christening ceremony of the kindergarten students and the parents of two children took place.