ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն 2013» ծրագրի երրորդ փուլին մասնակցում է Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի խումբը |
Հուլիսի 9-ին Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դալիճում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` Սփյուռքի երիտասարդների՝ Հայաստան ճանաչողական այցելությունների «Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:Այս փուլին մասնակցում է շուրջ 170 պատանի և աղջիկ Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, ԱՄՆ-ից, Վրաստանից, Իսրայելից և Բելառուսից: Հուլիսի 7-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայաարտուն» կենտրոնի երիտասարդական խումբը, թվով 23 պատանի և աղջիկ, թեմի տեղեկատվական ծառայությունների բաժնի պատասխանատու Վալերի Բադալյանի ուղեկցությամբ, միացան Սփյուռքի երիտասարդներին և ընդգրկվեցին «Արի տուն» ծրագրին: Մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և շնորհակալական խոսքեր ուղղեց մասնակիցների ծնողներին, ովքեր լսել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության կանչը և վստահ իրենց զավակներին ուղարկել Հայաստան: «Մենք անսահման շնորհակալ ենք նաև մեր հյուրընկալ ընտանիքներին, ովքեր 10 օր շարունակ պահում և հոգ են տանում օտար ափերից Հայրենիք ժամանած պատանիներին և աղջիկներին», - ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով. «Շնորհակալ ենք հատկապես Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի մարզպետարաններին և Երևանի վարչական շրջաններին, որոնք սիրով իրենց դռներն են բացում մեր մասնակիցների առաջ»: Տիկին Հակոբյանը նշեց նաև, որ մասնակիցների համար կազմակերպվել են Մայրենիի դասընթացներ. «Հաջորդ ուրբաթ մենք կհանդիպենք և կտեսնենք, թե Ձեզանից ով՝ որքան է հայերեն սովորել»: Այնուհետև մասնակիցներին ողջունեց Պարոնյանի անվան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Ղազանչյանը: Ելույթներով հանդես եկան Վրաստանի, ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Գերմանիայի ներկայացուցիչներ |

В третьем этапе программы министерства Диаспоры Армении «Ари тун - 2013» участвует группа из центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. PDF Печать E-mail
ari tun
9 июля, в Ереванском государственном театре музыкальной комедии имени А.Пароняна состоялась торжественная церемония открытии третьего этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ознакомительные визиты в Армению молодежи Диаспоры «Ари тун».
В этом этапе примут участие всего 170 парней и девушек из России, Румынии, Франции, Германии, Украины, США, Грузии, Израиля и Белоруссии.
7 июля, группа молодежи центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, общее число 23 человека, в сопровождении ответственного за отдел технической службы Епархии Валеры Бадаляна, присоединилась к молодежи Диаспоры и была включена в программу «Ари тун».
К участникам обратилась со словом министр диаспоры РА Грануш Акобян и поблагодарила родителей участников, которые вняли призыву министерства диаспоры РА и уверенно отправили своих детей в Армению. «Мы также бесконечно признательны нашим гостеприимным семьям, которые в течение 10 дней ухаживают и присматривают за мальчиками и девочками, приехавшими в Армению из разных стран,»- подчеркнула министр диаспоры РА, добавив – «Мы в особенности благодарны региональным органам власти Арарата, Армавира, Котайка и административным районам Еревана, которые с удовольствием открывают свои двери перед нашими участниками.»
Госпожа Акобян также отметила, что для участников подготовлены уроки армянского языка. «В следующую пятницу мы встретимся и увидим, насколько вы смогли усвоить армянский язык.»
После этого участников поприветствовал художественный руководитель театра имени Пароняна, Ерванд Казанчян.
С речью выступили представители Грузии, США, Израиля, Германии, а желание некоторых участников принять крещение в Армении сразу же нашло положительный отклик. Министр диаспоры РА предложила всех желающих крестить в Хор Вирапе.