ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԱՄԵՐԻԿԱՀԱՅ ԱՆՎԱՆԻ ԳՐԱԿԱՆԱԳԵՏ ՀՈՎՍԵՓ ՆԱԼԲԱՆԴՅԱՆԻ ՀԵՏ PDF Տպել Էլ.փոստ
«Կամուրջ» գրական-մշակութային, հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ, ՀԿ նախագահ, բանաստեղծուհի Անահիտ Բոստանջյանի հրավերով մի քանի օր Թբիլիսիում էր գտնվում ամերիկահայ ճանաչված գրականագետ, մատենագետ, թարգմանիչ (թարգմանում է անգլերենից և արաբերենից հայերեն և հակառակը), հրապարակախոս, ազգային-մշակութային-հասարակական եռանդուն գործիչ Հոգսեփ Նալբանդյանը:
Նրա առաջին հանդիպումը թբիլիսահայ հասարակայնության հետ տեղի ունեցավ Վիրահայոց թեմին կից գործող «Հայարտուն» Կրթա-մշակութային և Երիտասարդական Կենտրոնում, մի քանի օր առաջ՝ հոկտեմբերի 6-ին: Օրը խորհրդանշական էր, մանավանդ այն առումով, որ քաղաքը նշում էր իր ավանդական տոնը՝ Թբիլիսոբան, և հեռավոր ԱՄՆ-ից ժամանած մեծարգո հյուրի այցը Վրաստանի մայրաքաղաք՝ թե՛ հյուրի, թե՛ հյուրենկալների համար, ասես ավելի ընդգծելի դարձրեց Թբիլիսիի՝ դարեր շարունակ ջերմ ու հյուրընկալ դիմագիծը:
Երեկոն, որը կայացավ «Հայարտան» Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում, բացեց Կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը՝ ներկայացնելով օրվա խորհուրդը: Դահլիճը մեկ րոպե լռությամբ հարգեց նախորդ օրը հողին հանձնած թբիլիսահայ արխիվագետ, մշակութային գործիչ Սարգիս Դարչինյանի հիշատակը:
Այնուհետև խոսքը փոխանցվեց տիկին Բոստանջյանին, որը և վարեց միջոցառումը: Նա ներկայացրեց Հովսեփ Նալբանդյանի կենսագրության և գործունեության ընդհանուր պատկերը, կարևորեց Նալբանդյանի դերը ամերիկահայ (կալիֆոռնիահայ) գրականության, գերազանցապես գրահրատարակչության բնագավառում, ընդգծեց 2005թ. Նալբանդյանի կողմից հիմնադրված «Հովսեփ և Կարոլին Նալբանդյաններ» մատենաշարի նշանակալի դերը վերջին 10 տարիների ընթացքում շուրջ 15, թե՛ Ամերիկայում, թե՛ Հայաստանում հրատարակված մեծածավալ ու արժեքավոր գրքերի գոյության մեջ՝ հատկապես շեշտելով 2012 թ. Հ. Նալբանդյանի կողմից կազմված, խմբագրված և հրատարակված «Հայոց լեզու» և, երեկոյի ժամանակ ներկայացված, Մեսրոպ Մաշտոցի ծննդյան 1650-ամյակին նվիրված «Մեսրոպ Մաշտոց մեծասքանչը» (2013թ.) 688 էջանոց բարձրաճաշակ ժողովածուները:
«Նալբանդյանը ծնվել է 1958թ. Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Բարձրագույն բանասիրական կրթություն ստացել է ԵՊՀ-ում, մագիստրոսի կոչումով: Որպես մանկավարժ, շուրջ 30 տարի աշխատել է Հալեպի, Ալեքսանդրիայի (Եգիպտոս), Լոս-Անջելեսի հայկական ամենօրյա և կիրակնօրյա դպրոցներում: Այնուհետև իրեն նվիրել է գրքին ու գրահրատարակչական գործին, այս ոլորտը համարում է իր կյանքի բաղկացուցիչ մասը, իր էության ու գործելակերպի հիմքը, իր կյանքի նպատակը և պատրաստ է իր վերջին լուման անգամ ներդնել գրքի ծննդյան և տարածման համար, իսկ իրեն՝ Մեսրոպ Մաշտոցի նվիրյալ ժառանգորդը, որը պարտավոր է ծառայել հայոց դպրությանը և գրչությանը, հայոց Ոսկեղենիկին», - իր խոսքում ասաց տիկին Բոստանջյանը՝ այս ամենին հավելելով, որ այս ամենի հավատչյան «Հովսեփ և Կարոլին Նալբանդյաններ» մատենաշարով՝ իր հովանավորությամբ կազմած և հրատարակած 15 ստվարածավալ հոգեզավակներն են՝ մեկը մյուսից բարձրաճաշակ, բովանդակալից ու արժեքավոր թե՛ իրենց ուսուցողական ու ճանաչողական, թե՛ գաղափարական նշանակությամբ: Եվ ամենակարևորը՝ դրանցից 5500-ից ավելին նվիրվել են Հայաստանի Սփյուռքի և Արցախի 1762 ամենօրյա դպրոցներին: Եվ մենք այսօր շատ ուրախ ենք ու հպարտ՝ նման հայապահպան գործի նվիրյալ նման հայորդու մեր քաղաքում, մեր շուրջը տեսսնելու, նրա հետ զրուցելու, նրանից դաասեր առնելու համար»:
Մեսրոպ Մաշտոցին նվիրված Հովսեփ Նալբանդյանի բանաստեղծությունը ներկայացված գրքից ընթերցեց 104-րդ դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանը, որից հետո դահլիճում հավաքվածներից շատերը հարցեր ուղղեցին Նալբանդյանին՝ ամերիկահայ գրքին ու դպրոցներին, տարաբնույթ մարտահրավերներով լի արդի դարաշրջանում ազգային ու ազգապահպան չափորոշիչներին, բարեգործական խնդիրներին, Ամերիկա-Հայաստան փոխշփումներին, լեզվին ու մշակույթին, արտագաղթին ու ներգաղթին և արդիական մի շարք այլ կարևոր խնդիրներին վերաբերող:
Հովեսփ Նալբանդյանը սպառիչ ու հանգամանալից, համոզիչ պատասխաներ տվեց բոլոր հարցերին, հնարավորինը որոշակի ներկայացնելով լոսանջելեսահայ գաղութի նկարագիրը՝ տարբեր դիտանկյուններից: Նա ընդգծեց իր խմբագրած և հրատարակած «Լույս» հանրագիտարանային 6 հատորների դերակատարումը մեր հոգևոր կյանքում, կարևորեց ազգային բարերարների մասնակցությունը գրքերի հրատարակման և, հատկապես, տարածման գործընթացում՝ խրախուսելով նրանց ավելի գործուն մասնակցություն ցուցաբերել գրքի պահպանման գործում՝ Սփյուռքի տարբեր հատվածներում: «Գիրքն է մեր հոգու լույսը, գիրքն է իմացության բանալին, գիրքն է կյանքի դպրոցը, մեր հացը հանապազորյա, մեր հոգու սնունդը», - ընդգծեց նա: Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Վիրահայոց թեմին՝ ի դեմս Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, ինչպես նաև «Հայարտանը» և տիկին Բոստանջյանին, այս հետաքրքիր հանդիպումը կազմակերպելու համար: Նա «Հայարտանը» նվիրեց «Մեսրոպ Մաշտոց մեծասքանչը» ժողովածուն:
Հավելենք, որ «Մեսրոպ մաշտոց մեծասքանչը» գրքի շնորհանդեսը Երևանյան մշակութային հեղինակավոր հաստատություններում (ԵՊՀ, ԵՄՀ, Սփյուռքի նախարարություն...) նշելու առիթով Մայր հայրենիք իր այցի շրջանակներում, նաև Թբիլիսի այցելած մեր ամերիկացի հայրենակցի հետ «Հայարտանը» հանդիպելու համար հավաքվել էին հասարակության տարբեր խավերի ներկայացուցիչներ:
Երեկոն անցավ հարց ու պատասխանի հետաքրքիր, մտերմիկ ու ջերմ, փոխշփման, փոխճանաչողության առումով փոխշահավետ մթնոլորտում ՝ թե՛ հյուրի, թե՛ հյուրընկալների համար:

At the initiative of Kamurj Public, Literary and Cultural Organization and at the invitation of the poet and Chairman of "Kamurj" Public Organization Anahit Bostanjian, American Armenian, famous literary critic, bibliographer, translator (translates from Arabic into English and Armenian - and vice versa), publicist, energetic public, cultural, social figure - Hovsep Nalbandian for a few days was on a visit in Tbilisi.
A few days ago – on October 6, his first meeting with the Armenian community of Tbilisi took place at the Educational Cultural Youth Center "Hayartun" of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia. It was a symbolic day, the more so as the city celebrated its traditional festival – Tbilisoba, and the visit of a distinguished guest from the United States of America to the Georgian capital as if even better showed both to the guest and the hosts the centuries-old cordiality and hospitality f Tbilisi.
The evening that took place at Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center was opened by the coordinator of the center Levon Chidilian. The audience held a moment of silence in honor of Tbilisi Armenian archivist and cultural figure Sargis Darchinian, who was buried the previous day.
Then the floor was give to Mrs. Bostanjian, who was the host of the event. She presented the biography of Hovsep Nalbandian and the overall picture of his activities, stressed the role of Nalbandian in the American Armenian (Californian Armenian) literature, mainly in the field of book publishing, emphasized the significant role of founded by Nalbandian in 2005 "Hovsep and Carolina and Nalbandian" book series, during the past 10 years 15 in total, in existence of voluminous and significant books published both in America and in Armenia, particularly marking collected, edited and published by Nalbandian in 2012 "The Armenian Language" collection and presented during the evening, dedicated to 1650th birth anniversary of Mesrop Mashtots, highly artistic "Amazing Mesrop Mashtots" collection (2013), consisting of 688 pages.
Nalbandian was born in 1958, in Aleppo, Syria. He graduated from Yerevan State University, holds a Master’s degree in Philology. Almost 30 years he worked as a teacher in the Armenian public and Sunday schools of Aleppo, Alexandria (Egypt) and Los Angeles. Later he has devoted himself to the book and publishing industry, this area he considers an integral part of his life, the basis of his nature and work, the purpose of his life, and he is ready to make even his last contribution for the creation and distribution of the book, he considers himself a faithful successor of Mesrop Mashtots, who is obliged to serve to the Armenian writing and literature - the Armenian Treasure ", - Mrs. Bostanjian said, adding that the series of books "Hovsep and Carolina Nalbandian " are 15 voluminous adopted children, collected and published with his support, , surpassing each other in artistry, content and value, both in the educational, cognitive and ideological terms. And most importantly: 5500 copies of which were donated to 1762 public schools in Armenia, Diaspora and Artsakh. And today we are happy and proud to host in our city a true and devoted son of the Armenian nation, to see him among us, talk to him and learn a lot from him. "
The poem by Hovsep Nalbandian, dedicated to Mesrop Mashtots, from the aforementioned book was recited by the student of School # 104 Liza Torosian, after that the audience asked Nalbandian question regarding the Armenian books and schools in America, criteria that contribute to the national identity preservation in the modern era, full of different challenges, problems of charitable activities, relations between America and Armenia, language and culture, emigration and immigration, Armenian-Georgian relations and a number of important contemporary issues.
Hovsep Nalbandian gave comprehensive, detailed and convincing answers to all the questions,   presenting from different angles a description of the Armenian population of Los Angeles. He emphasized the role of edited and published by him six volumes of the Encyclopedia entitled "Luys" in our spiritual life, mentioning the importance of the national benefactors participation in the books’ publication and their distribution in particular, encouraging them to take more active part in the preservation of books in different parts of the Diaspora. "The book is the light of our soul, the book is the key to knowledge, the book is a school of life, and it is our daily bread and food for our souls," - he said. Nalbandian on behalf of Bishop Vazgen Mirzakhanian thanked the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, as well as the “Hayartun” Center and Mrs. Bostanjian for the organization of such an interesting meeting. He donated to the “Hayartun” Center his “Amazing Mesrop Mashtots" collection.
It should be added that many representatives from various sectors of society attended the meeting with our American compatriot at the “Hayartun” Center. Within the framework of his visit to Armenia in connection with the presentation of the book entitled Amazing Mesrop Mashtots" at Yerevan prestigious cultural institutions (Yerevan State University, Eurasia International University, Ministry of Diaspora, etc.) he also visited Tbilisi.
Advisor to the President of Georgia, the editor of "Vrastan" ("Georgia") Van Baiburtian, the clergy of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia – Priest Manuk Zeynalian and Deacon Gevorg Antonian, poet and translator Givi Shakhanzari, famous businessmen Samvel Agekian, writers, artists, musicians, teachers attended the event.
The evening passed in the form of question and answer, in a fun, friendly and warm atmosphere, during which the guest and the hosts shared their knowledge.