Աջակցություն Ջավախքի ծնողազուրկ երեխաներին PDF Տպել Էլ.փոստ
ՀՕՖ-ը կազմավորվել է 1988 թվականին՝ ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանի օրհնությամբ և անմիջական աջակցությամբ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից հետո կարիքի մեջ հայտնված ժողովրդին անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ներկայումս ՀՕՖ-ը զբաղվում է մարդասիրական օգնությամբ, սոցիալական և տնտեսական օգնության զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի աջակցությամբ:
Հայ Օգնության Ֆոնդի CASP ծրագիրն ուղղված է ծնողազուրկ երեխաներին սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելուն: Այն գործնեություն է ծավալում ինչպես Հայաստանում և Արցախում, այնպես էլ Ջավախք լեռնաշխարհում: Ծրագիրն սկսվեց Ախալքալաքով և տարածվեց տարածաշրջանի գյուղերով մեկ, ծրագրում ներառված են թվով 76 երեխաներ, որոնք այս նպաստի շնորհիվ կարողանում են լուծել որոշ սոցիալական և կենցաղային խնդիրներ:
Մոտ 10 տարի է, ինչ բարեխնամ այս կազմակերպությունը իր շրջանակները լայնացնելով օգնության ձեռք է մեկնել Ջավախք աշխարհում ծնված և որբության դառնությունը զգացած երեխաներին:
Այսօր երեխաներն իրենց աղոթքներում հիշեցին բարերարներին, ծրագրի կազմակերպիչներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնք,ապրելով հեռավոր Միացյալ Նահանգներում, չեն մոռանում իրենց արդար քրտինքի վաստակից մասնաբաժին հանել որբության դառնությունը ճաշակած երեխաներին:
Առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ. Սալբիյանը եկեղեցում հավաքվածներին իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանին, Ամերիկայի ՀՕՖ-ի գրասենյակի վարիչ-տնօրեն Պարոն Գառնիկ Նանագուլյանին, ՀՕՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի համակարգող Էդիկ Կարապետյանին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում այս հայրենանվեր ու ազգանվեր գործին:

Помощь сиротам Самцхе-Джавахети PDF Печать E-mail
Армянский фонд помощи (АФО) был создан в 1988 году с благословения и при непосредственной поддержке главы Восточной Епархии ААЦ в США архиепископа Хажака Парсамяна для оказания срочной гуманитарной помощи людям, пострадавшим во время землятрясения в Спитаке.
На сегодняшний день АФО занимается гуманитарной помощью, развитием социальной и экономической помощи, а также поддерживает образовательные программы. Программа CASP Армянского фонда помощи направлена на оказание социальной помощи сиротам. Она осуществляется как в Армении и Арцахе, так и в горном Джавахети. Программа стартовала в Ахалкалаки и распространилась по всем деревням региона, в программу были включены 76 детей, которые благодаря этой помощи могут решить некоторые социальные и бытовые проблемы.
Почти 10 лет данная благотворительная организация, расширив сферу своей деятельности, протягивает руку помощи детям, испытавшим горе сиротства, которые родились в Джавахети.
Сегодня в своих молитвах дети вспомнили благодетелей, организаторов программы и всех людей, которые, проживая в далеких Соединенных Штатах, не забывают выделить долю из своего праведного заработка для детей, вкусивших горе сиротства.
Глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрит Бабкен Салбиян в своем слове, направленном к собравшимся в церкви, выразил благодарность главе Восточной Епархии ААЦ в США архиепископу Хажаку Парсамяну, исполнительному директору Армянского фонда помощи Гарнику Нанагуляну, координатору офиса Армянского фонда помощи в Армении Эдику Карапетяну, которые не жалеют сил и энергии для дела на благо нации.