Աջակցություն Ջավախքի ծնողազուրկ երեխաներին PDF Տպել Էլ.փոստ
ՀՕՖ-ը կազմավորվել է 1988 թվականին՝ ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանի օրհնությամբ և անմիջական աջակցությամբ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից հետո կարիքի մեջ հայտնված ժողովրդին անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ներկայումս ՀՕՖ-ը զբաղվում է մարդասիրական օգնությամբ, սոցիալական և տնտեսական օգնության զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի աջակցությամբ:
Հայ Օգնության Ֆոնդի CASP ծրագիրն ուղղված է ծնողազուրկ երեխաներին սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելուն: Այն գործնեություն է ծավալում ինչպես Հայաստանում և Արցախում, այնպես էլ Ջավախք լեռնաշխարհում: Ծրագիրն սկսվեց Ախալքալաքով և տարածվեց տարածաշրջանի գյուղերով մեկ, ծրագրում ներառված են թվով 76 երեխաներ, որոնք այս նպաստի շնորհիվ կարողանում են լուծել որոշ սոցիալական և կենցաղային խնդիրներ:
Մոտ 10 տարի է, ինչ բարեխնամ այս կազմակերպությունը իր շրջանակները լայնացնելով օգնության ձեռք է մեկնել Ջավախք աշխարհում ծնված և որբության դառնությունը զգացած երեխաներին:
Այսօր երեխաներն իրենց աղոթքներում հիշեցին բարերարներին, ծրագրի կազմակերպիչներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնք,ապրելով հեռավոր Միացյալ Նահանգներում, չեն մոռանում իրենց արդար քրտինքի վաստակից մասնաբաժին հանել որբության դառնությունը ճաշակած երեխաներին:
Առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ. Սալբիյանը եկեղեցում հավաքվածներին իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանին, Ամերիկայի ՀՕՖ-ի գրասենյակի վարիչ-տնօրեն Պարոն Գառնիկ Նանագուլյանին, ՀՕՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի համակարգող Էդիկ Կարապետյանին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում այս հայրենանվեր ու ազգանվեր գործին:

The Fund for Armenian Relief was founded in 1988 with blessing and support of the prelate of the US Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Khazhak Parsamyan to provide urgent humanitarian relief for the victims of Spitak earthquake.
Today Fund for Armenian Relief is engaged in humanitarian aid, development of social and economic assistance, as well as shows support for educational programs. CASP project of Fund for Armenian Relief provides social aid to orphans. It is implemented in Armenia, Artsakh, and in highland region of Javakhk. The project has been launched in Akhalkalaki and spread through all the villages of the region, 76 children enrolled in the program with the help of this assistance can solve some social and household problems.
Almost for 10 years, this charitable organization, expanding the scope of its activities, has been helping children, who were born in Javakheti and have experienced orphanage.
Today the children prayed for the benefactors, program organizers and everyone, who residing in the USA doesn’t forget to allocate the portion of their earnings to help orphans.
The Vicar-General of Javakhk Supreme Archimandrite Babken Salbiyan delivered a speech, he expressed his gratitude towards the prelate of the US Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Khazhak Parsamyan, Executive Director of FAR Garnik Nanagulyan, Edik Karapetyan, Coordinator at Fund for Armenian Relief, Armenia Branch, who spare no effort to support the vulnerable.