Սուրբ վարդապետ-թարգմանիչների և նրանց աշակերտների հիշատակի օրը Վիրահայոց թեմում նշվեց տարբեր միջոցառումներով |
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու 2014 թվականի տոնացույցով, հոկտեմբերի 11-ը Սուրբ վարդապետ-թարգմանիչների և նրանց աշակերտների հիշատակին օրն է: Ազգային-եկեղեցական այս տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց տարբեր միջոցառումներով: Դեռևս առավոտյան Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ՝ նվիրված Թարգմանչաց տոնին: Հավատացյալները ունկնդիրը դարձան Պատարագիչ քահանայի՝ Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ ավագ քահանա Տեր Եղիշե Հարությունյանի՝ օրվա խորհրդի մասին ասված քարոզին, որի ժամանակ արժևորվեց Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի, Սահակ Պարթևի և նրանց աշակերտների դերը հայոց գրերի ստեղծման, ազգի պահպանության և հավատքի խորացման գործում: Հավարտ Սուրբ Պատարագի բոլոր հավատացյալները և Սրբազնագույն Պատարագին ներկա Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու երգչախմբի անդամները, հոգևոր դասի առաջնորդությամբ, այցելեցին հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն, որտեղ հանգչող արժանավոր հայորդիների հոգու խաղաղության համար կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ: Հոգևոր սպասավոր Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը խոսք ասաց հայ ժողովրդի կյանքում Սուրբ Թարգմանիչների ունեցած դերակատարության մասին: Այնուհետև տոնակատարություն Մենահամերգին ներկա էին երգչախմբի ստեղծման նախաձեռնողները, կազմակերպիչները, նախկին և ներկայի անդամները, նրանց ծնողները, հյուրեր: Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց երգչախմբի խմբավար Մարիա Աբուլյանին, կենտրոնի նախկին գեղարվեստական ղեկավար՝Պավել Օգանեզովին, դաշնակահար Կարեն Միրզոյանին, ում ջանքերով կայացավ այսօր արդեն բավականին շնորհալի երգչախումբն իր 50 տղաներով ու աղջիկներով: Երգչախմբի կատարմամբ հնչեցին դասական, ժողովրդական և էստրադային երաժշտության նմուշներ, հայ և վրացի երաժիշտների ստեղծագործությու Թարգմանչաց տոնը հանդիսավորությամ

В День памяти Свв. Переводчиков-Учителей и их учеников в Епархии ААЦ в Грузии провели различные мероприятия |
По календарю Армянской Апостольской Святой Церкви на 2014 год 11 октября отмечают День памяти Свв. Переводчиков-Учи По завершении Святой Литургии все прихожане и члены хора храма Григория Просветителя г. Ахалцихе, присутствовавшие на Божественной Литургии, под предводительство После этого торжество продолжилось в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. Юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали, существующий с первых дней создания центра, выступил с сольным концертом, который был посвящен Дню Свв. Переводчиков и третьей годовщине образования хора. На сольном концерте присутствовали инициаторы создания хора, организаторы, бывшие и нынешние его члены, их родители и гости. Левон Чидилян, глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель центра «Айартун», поблагодарил хормейстера Марию Абулян, бывшего художественного руководителя хора – Павла Оганезова, пианиста Карена Мирзояна, благодаря усилиям которых на сегодня сформировался талантливый хор из 50 юношей и девушек. В исполнении хора прозвучали образцы классической, народной и эстрадной музыки, произведения армянских и грузинских композиторов. Хор радовал своим прекрасным исполнением и неоднократно выступал как в Тбилиси, так и принимал участие в организованных в Армении фестивалях «Моя Армения» и «Вардапет Комитас», был удостоен почетных грамот и медалей. После концерта выступающие докладчики поздравили присутствующих с Днем Свв. Переводчиков, а ребят с 3-ей годовщиной. День Свв. Переводчиков торжественно отметили и провели разные мероприятия во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии. В армянских церквях Ахалкалаки, Ниноцминда, Ахалцихе, Цалка, Тетрицкаро, Марнеули и Батуми отслужили Божественную Литургию. Данный национально-церк