Վրաստանի Կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահը և աշխատակիցները հանդիպեցին Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հետ |
2014 թվականի հոկտեմբերի 14-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում տեղի ունեցավ հանդիպում Վրաստանի Կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեի և նրա ղեկավարած գործակալության աշխատակազմի անդամների հետ: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը գոհունակություն հայտնեց նրանց այցելության կապակցությամբ: Առաջնորդը շնորհավորեց հյուրերին տոնական օրվա՝ Սվետիցխովլոբա տոնի կապակցությամբ և մաղթեց աստվածահաճո և արդյունավետ գործունեություն: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց երկու հիմնական հարց.առաջինը առնչված էր Վրաստանում գործող ավանդական կրոնական համայնքների ֆինանսավորման խնդրի հետ, իսկ երկրորդը վերաբերում էր խորհրդային տարիներին Վիրահայոց թեմից բռնագրավված եկեղեցիների պահպանության և Թեմին վերադարձնելու հարցին: Թեմի առաջնորդը իր պատրաստակամությո Իր հերթին Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալության ղեկավար Զազա Վաշախմաձեն Թեմակալ առաջնորդին հայտնեց, որ բարձրացված հարցերը մշտապես գտնվում են գործակալության ուշադրության կենտրոնում և արվում է ամեն ինչ Վրաստանում պատմա-մշակութայի

| Председатель и сотрудники Государственного агентства по вопросам религии в Грузии встретились с главой Епархии ААЦ в Грузии |
14 октября 2014 года, в резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча с председателем Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Зазой Вашакмадзе и с сотрудниками данного агентства. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, выразил удовлетворение в связи с данным визитом. Глава Епархии поздравил гостей с праздником Светицховлоба и пожелал угодной Богу и плодотворной деятельности. На встрече обсудили два основных вопроса: первый был связан с финансированием действующих в Грузии традиционных религиозных общин, а второй относился к сохранению и возвращению Епархии конфискованных у Епархии ААЦ в Грузии в советские годы церквей. Предводитель Епархии выразил свою готовность сотрудничать с агентством во благо мирной и единой деятельности религиозных общин в Грузии. В свою очередь руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе сообщил главе Епархии, что поднятые вопросы постоянно находятся в центре внимания агентства, делается все для сохранения историко-культур