Վրաստանի Կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահը և աշխատակիցները հանդիպեցին Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հետ |
2014 թվականի հոկտեմբերի 14-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում տեղի ունեցավ հանդիպում Վրաստանի Կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշախմաձեի և նրա ղեկավարած գործակալության աշխատակազմի անդամների հետ: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը գոհունակություն հայտնեց նրանց այցելության կապակցությամբ: Առաջնորդը շնորհավորեց հյուրերին տոնական օրվա՝ Սվետիցխովլոբա տոնի կապակցությամբ և մաղթեց աստվածահաճո և արդյունավետ գործունեություն: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց երկու հիմնական հարց.առաջինը առնչված էր Վրաստանում գործող ավանդական կրոնական համայնքների ֆինանսավորման խնդրի հետ, իսկ երկրորդը վերաբերում էր խորհրդային տարիներին Վիրահայոց թեմից բռնագրավված եկեղեցիների պահպանության և Թեմին վերադարձնելու հարցին: Թեմի առաջնորդը իր պատրաստակամությո Իր հերթին Վրաստանի կրոնական հարցերով պետական գործակալության ղեկավար Զազա Վաշախմաձեն Թեմակալ առաջնորդին հայտնեց, որ բարձրացված հարցերը մշտապես գտնվում են գործակալության ուշադրության կենտրոնում և արվում է ամեն ինչ Վրաստանում պատմա-մշակութայի

The President of the Agency of Religious Affairs of Georgia and his staff had a meeting with the Primate of the Armenian Diocese in Georgia |
On October 14, 2014 the President of the Agency of Religious Affairs of Georgia Zaza Vashakhmadze and members of his staff had a meeting with the Primate of the Armenian Diocese in Georgia Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop St. Vazgen Mirzakhanyan expressed his contentment on their visit. The Primate congratulated the guests on the day of Svetitskhovloba, and wished them Godly and profitable work. Two main questions were discussed during the meeting. The first question referred to financing of national religious communities functioning in Georgia, and the second question referred to the preservation of churches, confiscated from the Armenian Diocese in Georgia during the Soviet era, and the question of returning them to the Diocese. The Primate expressed his readiness to cooperate with the Agency for the sake of peaceful and united activities of religious communities in Georgia. In his turn, the head of the State Agency of Religious Affairs of Georgia Zaza Vashakhmadze informed the Primate that questions raised are always considered by the Agency, and they make every effort to preserve cultural and historical heritage and to provide material support to religious communities in Georgia.