2014 թվականի հոկտեմբերի 21-23-ին, Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի 20 ակտիվ տղաների ու աղջիկների խումբը, բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի գլխավորությամբ, գտնվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Այցի նպատակն էր Վիրահայոց թեմի շուրջը համախմբված Թբիլիսիի և Վրաստանի հայաբնակ տարածաշրջանների երիտասարդներին ծանոթացնել պատմական Հայաստանի և Արցախի հոգևոր և մշակութային կոթողների հետ, մերձեցնել Արցախի հերոսական բնակիչներին: Այցն իրականացվեց ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության բարձր հովանու ներքո, որի համար Վիրահայոց թեմը և նրա երիտասարդական բաժինը հայտնում են իրենց շնորհակալությունն ու երախտագիտությունը:
Երիտասարդական խմբի ճանաչողական այցը սկսվեց Տաթև գյուղի հեքիաթային բնության և Գինեսի ռեկորդների գրքում հայտնված աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու հմայքով, որտեղից երիտասարդների առջև ամբողջ տասներկու րոպեների ընթացքում փռվեց աշնանային չքնաղ տեսարանը. ոսկեզօծ բնություն, ճգնավորների մենաստան, քարաժայռեր, ստորոտում աղմկարար հոսող Որոտան գետ...
Բնության գեղեցկությունն ամբողջացավ Տաթևի վանական համալիրում եկեղեցիների մասին ստացած տեղեկություններով, ազգի հերոս զավակ Գարեգին Նժդեհի սենյակի տպավորությամբ և համալիրի արդյունաբերական մասի կատարելությամբ՝ Ձիթհանն իր տեխնիկական հագեցվածությամբ:
Հեռավոր Թբիլիսիից ժամանած երիտասարդական պատվիրակության անդամներին և բաժնի տնօրենին Ստփանակերտում, ԼՂՀ Մշակույթի նախարարությունում ընդունեց նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Նախարարը ողջունելովերիտասարդներին,նշեց վերջին ժամանակներս վիրահայ երիտասարդության հետ հարաբերությունների աշխուժացումը, դրանում արժևորելով Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և «Հայարտուն» կենտրոնի դերը:-Համագործակցությունը շատկարևորէ,որովհետևյուրաքանչյուրհայգոնեմեկանգամպետքէգաևտեսնիԱրցախը, զգաայսհողիուժը, շփվիայստեղապրողմարդկանցհետ։Նմանհամագործակցություննուկապերընախևառաջմերազգայինինքնությանպահպանմանևընդհանուրհայապահպանությանհամարկարևորգործոնենհանդիսանում, հավելեց տիկին նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում եղան համագործակցությունը շարունակելու և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու առաջարկներ, ինչը երկուստեք ընդունվեց պատրաստակամությամբ: Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժինը սիրով ընդունեց Ղարաբաղում կայանալիք ազգագրական պարի օլիմպիադային մասնակցելու հրավերը: Հանդիպման ավարտին հյուրերին հյուրասիրեցին ղարաբաղյան ավանդական ժենգյալով հացով...
Երիտասարդների խումբը այցելեց Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցի: Տերունական աղոթքից հետո երիտասարդները կատարեցին Կոմիտասի Տեր Ողորմյան..., երգեցին շարականներ, եղան եկեղեցու խորհրդավոր ներքնահարկում...
Այցի երկօրյա ծրագիրն անչափ հագեցած էր, հոգևոր կոթողներ և աշխարհիկ շինություններ այցելությունից ստացած տպավորությունները անջնջելի: Հետաքրքիր էր գորգերի թանգարանն՝ իր ղարաբաղյան գորգագործական առանձնահատկություններով, Ջդրդյուզ (Հունոտի) կիրճը՝ դրախտային տեսարանով, Տիգրանակերտի թանգարանը, Գանձասարի եկեղեցին, Ամարասի վանական համալիրը: Երիտասարդների խումբը սուրբ զգացումով եղավ Ստեփանակերտի ԼՂՀ զոհված ազատամարտիկների պատկերասրահում, հուզմունքով, բայց և հպարտությամբ գլուխ խոնարհեց հայրենիքի և ազգի համար ընկած հերոս մարտիկների հիշատակի առջև:
Արցախի հերոսական և ստեղծարար ժողովրդի հերոսական կամքով ոգեշնչված վիրահայ երիտասարդները վերադարձան Թբիլիսի՝ իրենց հետ բերելով նորանոր ընկերների բարեմաղթանքներն ու վերստին հանդիպելու սպասումը...

Проживающая в Грузии армянская молодежь ознакомилась с историческими и культурными ценностями Армении и Арцаха PDF Печать E-mail
Amaras
21-23 октября 2014 года группа, состоящая из 20 активных ребят молодежного отдела Епархии ААЦ в Грузии, под руководством главы отдела Валеры Бадаляна посетила Нагорно-Карабахскую Республику. Целью визита было ознакомить молодежь из Тбилиси и других армянонаселенных регионов Грузии, которая тесно сплочена вокруг Епархии ААЦ в Грузии, с духовными и культурными памятниками исторической Армении и Арцаха, и сблизить их с героическим населением Арцаха. Визит осуществился под эгидой Министерства спорта и по делам молодежи Республики Армения, за что Епархия ААЦ в Грузии и ее молодежный отдел выражают благодарность.
Ознакомительный визит группы молодых людей начался со сказочно прекрасной деревни Татев и незабываемого путешествия по самой длинной, согласно Книге рекордов Гиннесса, канатной дороге в мире, откуда перед ребятами в течение 12 минут открывался чарующий вид на красоты осени: покрытая золотом природа, монастырь отшельников, скалы и утесы, где в предгорье шумливо течет река Воротан.
Информация, полученная о церквах монастырского комплекса Татев, впечатления после посещения комнаты национального героя Гарегина Нжде, совершенство промышленной части комплекса, по переработке масла и техническое оснащение - дополнили прелесть природы.
В Степанакерте, в Министерстве культуры НКР, членов молодежной делегации и руководителя отдела из далекого Тбилиси приняла министр культуры Нарине Агабалян. Министр приветствовала молодых людей и отметила в последнее время заметное оживление отношений с проживающей в Грузии армянской молодежью, подчеркнув в этом роль Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, предводителя Епархии ААЦ в Грузии и центра «Айартун». «Очень важно сотрудничать, так как каждый армянин хотя бы раз должен посетить Арцах, ощутить силу этой земли, пообщаться с местными жителями. Подобное сотрудничество и связи в первую очередь важны для сохранения нашей национальной самобытности и являются важным фактором в сохранении армянской национальной идентичности», - добавила министр.
В ходе встречи были высказаны предложения о дальнейшем сотрудничестве и совместных проектах, в чем обе стороны подтвердили свою готовность. Молодежный отдел Епархии ААЦ Грузии с радостью принял приглашение принять участие в предстоящей олимпиаде народных танцев в Карабахе. По завершении встречи гостей угостили традиционным карабахским хлебом с зеленью.
Группа молодежи посетила Собор Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собор Святого Христа Всеспасителя) в г. Шуши. После молитвы «Отче Наш» ребята исполнили «Тер вохормя» («Господи, помилуй») Комитаса и религиозные гимны, а также посетили таинственный подвальный этаж церкви.
График двухдневного визита был очень насыщенным, а впечатления от посещения духовных памятников и светских зданий неизгладимы. Не менее интересными были музей ковров и особенности карабахского ковроткачества, ошеломляющая красота каньона Унот (Дждрдюз), музей в Тигранакерте, церковь Гандзасар, монастырский комплекс Амарас. Группа молодых людей испытала священное чувство, когда побывала в картинной галерее погибших борцов за свободу НКР в Степанакерте, с гордостью и волнением поклонилась памяти героев, павших за Родину и нацию.
Армянская молодежь Грузии, вдохновленная героическим примером созидающего и героического народа Арцаха, вернулась в Тбилиси, унося с собой добрые пожелания новых друзей и ожидание новой встречи.