Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված ցուցահանդես «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2014ն թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված վավերագրական նյութերի ցուցահանդես: Այն կազմակերպել էր «Հայարտուն» կենտրոնը՝ ՀՀ Ազգային արխիվի հետ համագործակցությամբ և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ ազգային արխիվի աշխատակիցները, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Այցելուների ուշադրությանն էին ներկայացված Անդրկովկասում առաջին միջնակարգ ուսումնական հաստատության մեկդարյա գործունեության մասին պատմող նամակներ, հրամանագրեր, արձանագրություններ, լուսանկարներ, որոնք այս ուսումնական հաստատության հիրավի մեծ լինելու և ազգի կրթության գործում ունեցած անկրկելի դերակատարության վկայություն են:
Բացելով ցուցահանդեսը, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը այցելուներին իրազեկեց Ներսիսյան դպրոցի պահպանված շենքում «Հայարտան» մի խումբ աշխատակիցների օրերս կատարած նկարահանումների մասին, և ափսոսանքով նշեց, որ շենքն այսօր կիսավերանորոգված մասնավոր սեփականություն է:
Այցելուները մեծ հետաքրքրությամբ ունկնդրեցին ՀՀ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի խոսքը այն ժամանակի Վիրահայոց թեմի առաջնորդ երջանկահիշատակ Ներսես Աշտարակեցու համառ ջանքերով հիմնադրված Ներսիսյան դպրոցի մասին:
Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը կարևորեց հայ ժողովրդի օրհասական պահերին այս կրթական հիմնարկի կատարած բարեգործությունները:
Հուզիչ էր բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի ելույթը, որը հեղինակն ավարտեց պատմական ուսումնարանին ձոնած իր բանաստեղծության ընթերցմամբ:
Իր օրհնության և գնահատանքի խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը արժևորեց ՀՀ ազգային արխիվի հետ կենտրոնի համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնեց ներկայացրած ցուցանմուշները «Հայարտուն» կենտրոնին նվիրելու համար: Թեմակալ առաջնորդը ընդգծեց, որ Սփյուռքում հայապահպանության գրավականներից մեկը ազգային բարձրարժեք դպրոց ունենալն է, որի ստեղծման գաղափարը պետք է դառնա իրականություն:
ՀՀ Ազգային արխիվի բաժնի վարիչ Գոհար Ավագյանը ներկաներին բացատրեց ցուցադրված վավերագրական նյութերի բովանդակությունն ու նշանակությունը:

The exhibition at Hayartun Center dedicated to the 190th anniversary of Nersisyan School PDF Print E-mail
nersesyan
On December 12, 2014 the exhibition of documentary materials dedicated to the 190th anniversary of Nersisyan School, was opened in Calouste Gulbenkian hall at Hayartun Center. It was organized by Hayartun Center in cooperation with the National Archives of Armenia and with the support of Calouste Gulbenkian Foundation. The opening was attended by the employees of the National Archives of Armenia and by the representatives of the Armenian community in Georgia.
The visitors were able to observe different letters, decrees, minutes and photos capturing a century old activity of the first secondary educational institution in Transcaucasia. The presented materials were showing the great and the unique role of this educational institution in providing Armenian education.
When opening the exhibition Levon Chidilyan, the head of Hayartun Center, informed the visitors about the recent photo session in Nersisyan School’s preserved building, taken by Hayartun’s several employees. He reported with regret that the building is now a partly renovated private property.
The visitors listened to the director of the National Archives of Armenia, Amatuni Virabyan’s speech with great interest. The speech was about Nersisyan school, founded by the leader of the Armenian Diocese in Georgia, greatly lamented, Nerses Ashtaraketsi.
The president of the Union of Armenian Intellectuals of Georgia, historian Enok Tadevosyan pointed out the importance of the good deeds done by this institution during the Armenian nation’s fatal moments.
Poet Anahit Bostanjyan concluded her touching appearance by reading her poem devoted to this historical institution.
In his speech of blessing and appreciation, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan acknowledged the cooperation with the National Archives of Armenia and expressed his gratitude for presenting the displayed exhibits to Hayartun center. The leader of the Diocese highlighted that having a national school is one of the keys to preserving the Armenian identity in the Diaspora.
Gohar Avagyan, the department head of the National Archives of Armenia, explained the content and the meaning of presented documentary materials.
The exhibition dedicated to the 190th anniversary of Nersisyan School will continue until December 27th.