Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված ցուցահանդես «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2014ն թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված վավերագրական նյութերի ցուցահանդես: Այն կազմակերպել էր «Հայարտուն» կենտրոնը՝ ՀՀ Ազգային արխիվի հետ համագործակցությամբ և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ ազգային արխիվի աշխատակիցները, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Այցելուների ուշադրությանն էին ներկայացված Անդրկովկասում առաջին միջնակարգ ուսումնական հաստատության մեկդարյա գործունեության մասին պատմող նամակներ, հրամանագրեր, արձանագրություններ, լուսանկարներ, որոնք այս ուսումնական հաստատության հիրավի մեծ լինելու և ազգի կրթության գործում ունեցած անկրկելի դերակատարության վկայություն են:
Բացելով ցուցահանդեսը, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը այցելուներին իրազեկեց Ներսիսյան դպրոցի պահպանված շենքում «Հայարտան» մի խումբ աշխատակիցների օրերս կատարած նկարահանումների մասին, և ափսոսանքով նշեց, որ շենքն այսօր կիսավերանորոգված մասնավոր սեփականություն է:
Այցելուները մեծ հետաքրքրությամբ ունկնդրեցին ՀՀ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի խոսքը այն ժամանակի Վիրահայոց թեմի առաջնորդ երջանկահիշատակ Ներսես Աշտարակեցու համառ ջանքերով հիմնադրված Ներսիսյան դպրոցի մասին:
Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը կարևորեց հայ ժողովրդի օրհասական պահերին այս կրթական հիմնարկի կատարած բարեգործությունները:
Հուզիչ էր բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի ելույթը, որը հեղինակն ավարտեց պատմական ուսումնարանին ձոնած իր բանաստեղծության ընթերցմամբ:
Իր օրհնության և գնահատանքի խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը արժևորեց ՀՀ ազգային արխիվի հետ կենտրոնի համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնեց ներկայացրած ցուցանմուշները «Հայարտուն» կենտրոնին նվիրելու համար: Թեմակալ առաջնորդը ընդգծեց, որ Սփյուռքում հայապահպանության գրավականներից մեկը ազգային բարձրարժեք դպրոց ունենալն է, որի ստեղծման գաղափարը պետք է դառնա իրականություն:
ՀՀ Ազգային արխիվի բաժնի վարիչ Գոհար Ավագյանը ներկաներին բացատրեց ցուցադրված վավերագրական նյութերի բովանդակությունն ու նշանակությունը:

Выставка, посвященная 190-летию со дня основания Нерсесяновской семинарии, в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
nersesyan
12 декабря 2014 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии открылась выставка документальных материалов, посвященная 190-летию со дня основания Нерсесяновской семинарии. Мероприятие организовал центр «Айартун» в сотрудничестве с Национальным архивом Армении и при поддержке Фонда Галуста Гюльбенкяна. На открытии выставки присутствовали сотрудники Национального архива Армении и представители армянской общественности г. Тбилиси.
Вниманию посетителей были представлены письма, указы, записи, фотографии, повествующие о вековой истории и деятельности первого общеобразовательного среднего учебного заведения в Закавказье, которые стали свидетельством значимости и неповторимой роли данной школы в просвещении нации.
Выставку открыл руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, он сообщил посетителям о недавних фотосъемках, которые группа сотрудников центра «Айартун» осуществила в сохранившемся здании Нерсесяновской семинарии, и высказал сожаление по поводу того, что оно перешло в частную собственность и наполовину восстановлено.
Посетители с большим интересом послушали рассказ директора Национального архива Армении Аматуни Вирабяна о Нерсесяновской семинарии, которая была основана благодаря неутомимым усилиям предводителя Епархии ААЦ в Грузии тех времен, покойного Нерсеса Аштаракеци.
Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии, историк Енок Тадевосян отметил благотворную роль данного учебного заведения в судьбоносные для армянского народа дни.
Выступление поэтессы и переводчицы Анаит Бостанджян, которое она завершила прочтением собственного стихотворения, посвященного этой исторической школе, было весьма эмоциональным.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил собравшихся и высказал свою оценку. Епископ подчеркнул сотрудничество Национального архива Армении с культурным центром и поблагодарил за передачу в дар центру «Айартун» представленных экспонатов. Предводитель Епархии отметил, что наличие высшей школы является одним из залогов сохранения армянской самобытности, идея создания которой должна воплотиться в жизнь.
Руководитель отдела Национального архива Армении Гоар Авакян комментировала присутствующим содержание и значение выставленных документальных материалов.
Выставка, посвященная 190-летию со дня основания Нерсесяновской семинарии, продлится до 27-го декабря.