Երկրորդային նյութերից պատրաստված տոնածառերի մրցույթ Ազգային գրադարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
Բնության պահպանության յուրատեսակ կոչ էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի գեղագիտական դաստիարակության ուսուցչուհի Թամարա Սուլխանիշվիլու նախաձեռնությամբ և «Հայարտուն» (տնօրեն՝ Լևոն Չիդիլյան) կենտրոնի ու մանկական արվեստի ստուդիայի (ղեկավար՝ Թամարա Սուլխանիշվիլի) համագործակցությամբ կազմակերպված երկրորդական նյութերից պատրաստված տոնածառերի մրցույթ-ցուցահանդեսը: Նպատակը՝ ցույց տալ, որ ամանորյա տոնը կարելի է գեղեցկացնել ոչ թե հատված եղևնիներով, այլ երկրորդական նյութերից պատրաստված անկրկնելի տոնածառերով:
Ցուցահանդես-մրցույթը 2014 թվականի դեկտեմբերի 13-ին բացվեց Վրաստանի խորհրդարանի Ազգային գրադարանի մեծ դահլիճում: Տոնական հանդիսությանը ներկա էին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները, մայրաքաղաքի տարբեր դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ, ծնողներ, երեխաներ: Ցուցադրվել էին գունավոր թղթից, տարբեր գույնի թելերից, մակարոնից ու լրագրային թերթերից, պլաստմասե գդալներից ու շշերից, կոներից ու կոճակներից պատրաստված ու զարդարված տոնածառեր, որոնք վկայում էին երեխայի երևակայության անսահմանության և գեղեցիկը ստեղծելու ունակության մասին:
Մրցույթ-ցուցահանդեսին ներկայացվել էր 60-ից ավելի աշխատանք: Մասնակցում էին քաղաքի հանրային դպրոցների, երկու մանկական ստուդիաների և Սահմանափակ կարողություններով ստուդիայի երեխաները. ընդհանուր առմամբ 49 մասնակից: Աշխատանքները գնահատում էր հարգարժան մրցատյանը ճանաչված նկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեի նախագահությամբ:
Մարդաշատ դահլիճում, ուրախ երաժշտության ներքո այցելուները հիացմունքով և զարմանքով դիտեցին տոնածառերը, իսկ մինչ այդ մրցատյանը կայացրեց իր որոշումը: Բարձր գնահատելով բոլոր ներկայացրած աշխատանքները, այնուամենայնիվ առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերին արժանացան համապատասխանաբար Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոցի աշակերտ Թելման Մխիթարյանի սովորական մակորոնից, մանկական արվեստի ստուդիայի սան Նիկիտա Բեժանովի՝ ջինսից և «Իա» սահմանափակ կարողություններով երեխաների միությունից Թինա Մամուլաշվիլու թղթից և կոներից պատրաստած տոնածառերը: Բոլոր մասնակիցները ստացան մրցույթին մասնակցության վկայականներ և նվերներ:

The contest of Christmas trees made from recycled materials at the National Library PDF Print E-mail
elka
The exhibition-contest of Christmas trees made from recycled materials that was organized by esthetic education teacher, Tamar Sulkhanishvili, in cooperation with Hayartun Center (Director Levon Chidilyan) and with Children’s Art Studio (Teacher Tamar Sulkhanishvili), became an original message for environmental preservation. The goal was to show that the New Year can be decorated not with cut down Christmas trees but with the original ones made from recycled materials.
The exhibition-contest was lunched on December 13, 2014, in the Great Hall of Georgia’s General Assembly’s National Library. This festive occasion was attended by the employees of Hayartun Center, by directors and teachers from different schools of the capital, by parents and children. Christmas trees made from or decorated by colored paper, multicolor threads, pasta, newspapers, plastic spoons and bottles, cones and buttons; they were demonstrating the unlimited imagination of children and their ability to create beautiful things.
More than 60 works were presented at the exhibition-contest by 49 participants, including children form public schools, two art studios and from a studio for children with special needs. The respectable jury, chaired by famous artist Giovanni Vepkhvadze, was evaluating the presented works.
The visitors viewed the exhibited Christmas trees with admiration and amazement to the lively music; till then, the jury made its decision. While highly appreciating all the presented works, the first, the second and the third prizes were received by Tbilisi’s number 104 school’s student Telman Mkhitaryan for his Christmas tree made from ordinary pasta, student from children’s art studio Nikita Bezhanov for his Christmas tree made from jeans and a student from organization for children with special needs “Ia”, Tina Mamulashvili for her Christmas tree made from paper and cones, respectively. All the participants received certificates and presents.
Telman Mkhitaryan, who won the first prize, presented his Christmas tree as a gift to the National Library.