Երկրորդային նյութերից պատրաստված տոնածառերի մրցույթ Ազգային գրադարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
Բնության պահպանության յուրատեսակ կոչ էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի գեղագիտական դաստիարակության ուսուցչուհի Թամարա Սուլխանիշվիլու նախաձեռնությամբ և «Հայարտուն» (տնօրեն՝ Լևոն Չիդիլյան) կենտրոնի ու մանկական արվեստի ստուդիայի (ղեկավար՝ Թամարա Սուլխանիշվիլի) համագործակցությամբ կազմակերպված երկրորդական նյութերից պատրաստված տոնածառերի մրցույթ-ցուցահանդեսը: Նպատակը՝ ցույց տալ, որ ամանորյա տոնը կարելի է գեղեցկացնել ոչ թե հատված եղևնիներով, այլ երկրորդական նյութերից պատրաստված անկրկնելի տոնածառերով:
Ցուցահանդես-մրցույթը 2014 թվականի դեկտեմբերի 13-ին բացվեց Վրաստանի խորհրդարանի Ազգային գրադարանի մեծ դահլիճում: Տոնական հանդիսությանը ներկա էին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները, մայրաքաղաքի տարբեր դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ, ծնողներ, երեխաներ: Ցուցադրվել էին գունավոր թղթից, տարբեր գույնի թելերից, մակարոնից ու լրագրային թերթերից, պլաստմասե գդալներից ու շշերից, կոներից ու կոճակներից պատրաստված ու զարդարված տոնածառեր, որոնք վկայում էին երեխայի երևակայության անսահմանության և գեղեցիկը ստեղծելու ունակության մասին:
Մրցույթ-ցուցահանդեսին ներկայացվել էր 60-ից ավելի աշխատանք: Մասնակցում էին քաղաքի հանրային դպրոցների, երկու մանկական ստուդիաների և Սահմանափակ կարողություններով ստուդիայի երեխաները. ընդհանուր առմամբ 49 մասնակից: Աշխատանքները գնահատում էր հարգարժան մրցատյանը ճանաչված նկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեի նախագահությամբ:
Մարդաշատ դահլիճում, ուրախ երաժշտության ներքո այցելուները հիացմունքով և զարմանքով դիտեցին տոնածառերը, իսկ մինչ այդ մրցատյանը կայացրեց իր որոշումը: Բարձր գնահատելով բոլոր ներկայացրած աշխատանքները, այնուամենայնիվ առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերին արժանացան համապատասխանաբար Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոցի աշակերտ Թելման Մխիթարյանի սովորական մակորոնից, մանկական արվեստի ստուդիայի սան Նիկիտա Բեժանովի՝ ջինսից և «Իա» սահմանափակ կարողություններով երեխաների միությունից Թինա Մամուլաշվիլու թղթից և կոներից պատրաստած տոնածառերը: Բոլոր մասնակիցները ստացան մրցույթին մասնակցության վկայականներ և նվերներ:

Конкурс новогодних елок, изготовленных из вторичных материалов, в Национальной библиотеке PDF Печать E-mail
elka
Своеобразным призывом к охране природы стала выставка-конкурс новогодних ёлок, изготовленных из вторичных материалов. Мероприятие было организовано по инициативе Тамары Сулханишвили, педагога кружка эстетического воспитания центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, в сотрудничестве с центром «Айартун» (директор – Левон Чидилян) и детской студией искусств (руководитель – Тамара Сулханишвили). Цель выставки – показать, что новогодний праздник можно украсить не только срубленной ёлкой, но и неповторимыми ёлками, изготовленными из вторичных материалов.
Выставка-конкурс открылась 13 декабря 2014 года в большом зале Национальной библиотеки парламента Грузии. На торжестве присутствовали сотрудники центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, директора, педагоги, родители и ученики разных столичных школ. Были выставлены ёлки, изготовленные из цветной бумаги, разноцветных ниток, макарон, газетной бумаги, пластиковых ложек и бутылок, шишек и пуговиц, которые демонстрировали безграничный полет детской фантазии и навыки создания прекрасного.
Более 60 работ украсили выставку-конкурс. Всего 49 участников представляли городские публичные школы, две детские студии и студию детей с ограниченными возможностями. Многоуважаемое жюри под председательством известного художника Джованни Вепхвадзе оценивало работы.
В многолюдном зале под веселую музыку посетители с удовольствием и удивлением рассматривали ёлки, а тем временем жюри вынесло свое решение. Все работы удостоились высокой оценки, однако первое место досталось ученику 104-ой школы г. Тбилиси Тельману Мхитаряну (макаронная ёлка), а второе и третье поделили воспитанник детской студии искусств Никита Бежанов (джинсовая ёлка) и Тина Мамулашвили из сообщества детей с ограниченными возможностями «Ия» (ёлка из шишек и бумаги). Все участники получили сертификаты об участии и подарки.