Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Վրաստանի վարչապետի՝ կրոնական համայնքների ղեկավարների հետ հանդիպմանը |
Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 24-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդիպեց Վրաստանում գործող չորս կրոնական համայնքների՝ հայ առաքելական և կաթոլիկական Եկեղեցիների և մուսուլմանական ու հրեական թեմերի ղեկավարների հետ: Վիրահայոց թեմը ներկայացնում էր թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Ողջունելով ներկաներին, վարչապետ Ղարիբաշվիլին նշեց, որ Խորհրդային Միության իշխանության ժամանակաշրջանում կրոնական համայնքներին հասցված վնասի մասնակի հատուցման նպատակով կառավարության որոշումը կատարված է: Կառավարության ղեկավարը հետաքրքրվեց կրոնական համայնքների ֆինանսավորման ընթացակարգով: Հանդիպմանը ներկա կրոնական հարցերով պետական գործակալության ղեկավար Զազա Վաշախմաձեն ներկայացրեց համառոտ հաշվետվություն, ըստ որի պետության կողմից բոլոր չորս կրոնական համայնքների հետ ձևակերպված է պայմանագիր և բաշխված գումարները փոխանցված են նրանց հաշվեհամարներին: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հայ հավատացյալների կողմից ողջունեց վարչապետին և գոհունակություն հայտնեց Վրաստանի իշխանությունների Սրբազան Հայրը վարչապետի ուշադրությանը ներկայացրեց Վրաստանի խորհրդայնացումից առաջ երկրում գործող հայկական եկեղեցիները Թեմին վերադարձնելու հարցը, որոնց ամբողջական ցուցակը առաջնորդարանը ներկայացրել է կառավարությանը: Թեմակալ առաջնորդը բարձրացրեց նաև Վրաստանի հայ համայնքին և հավատացյալներին հուզող այլ հարցեր: Վազգեն եպիսկոպոսը շնորհավորեց վարչապետ Ղարիբաշվիլուն գալիք նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով և հրավիրեց հունվարի 6-ին մասնակցելու Սուրբ Ծննդյան և ջրօրհնեքի արարողությանը:

Armenian Diocese Leader Participates in the Meeting of Religious Communities with Georgian Prime Minister |
On December 24, 2014, Georgian Prime Minister Irakli Gharibashvili met with the representatives of four religious communities of Georgia: Armenian Apostolic, Catholic, Muslim and Jewish Diocese leaders. Armenian Diocese in Georgia was represented by its leader, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. Prime Minister Irakli Gharibashvili welcomed all and pointed out that the government decree on granting partial compensations for damages suffered by four religious communities during the Soviet Union period has been issued. The head of the government inquired about the funding process of religious communities. According to State Religious Affairs Agency President Zaza Vashakmadze’s brief report, the state has executed agreements with all four religious communities, and relevant sums are allotted and transferred to their bank accounts. His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan welcomed Prime Minister on behalf of Armenian believers and expressed his appreciation to Georgian government for its attentive attitude towards recent concerns of the religious communities, including the Armenian Diocese. His Grace drew Prime Minister’s attention to the restitution issue of Armenian churches functioning before the Sovietization of Georgia, according to the complete list presented to the government by the primacy. Also, the leader of the Diocese raised other concerns of the Armenian community and believers. His Grace Bishop Vazgen congratulated Prime Minister Gharibashvili on coming Christmas and New Year and invited him to participate in the ceremony of Christmas celebration and consecration of water on January 6.