Հին Թիֆլիսը «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահը փոքր էր ցուցահանդեսի բոլոր այցելուներին ընդունելու համար, իսկ ցուցահանդեսը, իրավամբ հետաքրքիր էր, կարոտալի, ջերմ զգացմունքներ առաջացնող ...
Իմ Թիֆլիսը... այս խորագիրն էր կրում 2015 թվականի փետրվարի 6-ին այստեղ բացված վաստակաշատ գեղանկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեի յուղաներկ աշխատանքների անհատական ցուցահանդեսը:
Ցուցադրվել էր 30 կտավ՝ մեզանից հեռացող և գրեթե անհայտացող հին Թիֆլիսի Հավլաբարի, Մեյդանի, Շեյթան բազարի, Հանքային բաղնիքների, շքամուտքերի, իտալական բակերի, կինտոների և դուքաններում քեֆ անող թիֆլիսեցիների պատկերներով:
Գեղանկարչության երկրպագուները, Թիֆլիսը հիշող և չհիշող քաղաքի բնակիչները. հայեր, վրացիներ, ռուսներ... կարոտակեզ հայացքով և սրտառուչ ջերմությամբ դիտելով նկարները, վերապրում էին հին թիֆլիսյան շունչը:
Ցուցահանդեսը բացեց «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը, հպարտությամբ նշելով, որ անվանի նկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեի առաջին անհատական ցուցահանդեսը բացվեց հատկապես «Հայարտուն» կենտրոնում, որտեղ այսօր ստեղծվել է հին քաղաքին հատուկ շարժուն կոլորիտը:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ, մանրանկարիչ Մերուժան Շահումյանը, Վեփխվաձե ստեղծագործողին անվանեց գեղանկարչության էսսեիստ, որի վրձնած բոլոր կտավները ներկապնակի գույներով և նկարչի հմուտ շարժումներով դարձել են իրենց խորքից եկող լույսի անդրադարձում, հարազատ մնալով իրենց բովանդակությանը: Իսկ հայտնի արվեստագետ Ալեքսանդր Պիրադովը կարևորեց Ջիովաննի գեղանկարչության երկու ուղղությունները. հին Թիֆլիսի հետքը վերակենդանացնող աշխատանքները և նատյուրմորտները, որոնք ռեալիզմի անգնահատելի նմուշներ են:
Սրբապատկերների մեծավարպետ Միխեիլ Մճեդլիշվիլին Ջիովաննի Վեփխվաձեի աշխատանքները իրենց իրատեսությամբ անվանեց «Կյանքը արվեստում»:
Իսկական թիֆլիսեցի, հայ-վրացական բարեկամության ջատագով, իր քաղաքի նվիրյալ Ջիովաննի Վեփխվաձեն բազմակողմանի տաղանդավոր ստեղծագործող է. գեղարվեստական խոսքի մեծ վարպետ, գրական ստեղծագործությունների հեղինակ, ում գործերը թարգմանվում են տարբեր լեզուներով. այսպիսին էր «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանի, բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի, դերասան Ռոբերտ Հովհաննիսյանի, պատմաբան Ենոք Թադևոսյանի, երաժիշտ Արտեմ Կիրակոզովի և այլոց կողմից Ջիովաննի ստեղծագործողին տված գնահատականը:
Ջիովաննի Վեփխվաձեն իր խոսքում նշեց, որ իր հոգուն մոտ է եղել թիֆլիսյան թեման, նկարել է տարբեր ժամանակներում, տարբեր առիթներով, երբեմն գեղեցկությունը վերարտադրելու հիացմունքով , երբեմն հեռացող առօրյայի հետքը պահպանելու մտորումով... և դա եղել է քաղաքի նկատմամբ տածած իր սիրո արտահայտությունը: Վեփխվաձե նկարիչը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց Վիրահայոց թեմին, նրա առաջնորդին, «Հայարտուն» կենտրոնին, Վրաստանի հայ նկարիչների միությանը իր արվեստը գնահատելու և անհատական ցուցահանդես կազմակերպելու համար:
Վերջում իր օրհնությունը հղելով ներկաներին, գնահատանքի խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Ջիովաննի Վեփխվաձեին անվանեց բարի, հավատքով լի, Աստծով ապրող մարդ, ում արվեստը ներշնչված է սիրով: Սրբազանը արձանագրելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրենց հայրենիքում նահատակված մեկ ու կես միլիոն հայերին և մազապուրծ փրկված փախստականներին, որոնց առաջինների թվում ապաստանել է նաև Վրաստանն ու վրաց ժողովուրդը, նշեց, որ այստեղ հաստատված բազում հայերի ու նրանց սերունդների ձեռքերով ու նաև տածած մեծ սիրով է ծաղկել ու բարգավաճել այս գեղեցիկ քաղաքը: Սրբազան հայրը կոչ արեց ապրիլին ազգովին պահանջատիրոջ իրավունքով հիշել ու խոնարհվել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջև:

Старый Тифлис в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
Зал имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии не вмещал всех посетителей выставки, а выставка была действительно интересной, долгожданной и вызывала теплые чувства.
Мой Тифлис... так называлась персональная выставка масляных работ заслуженного художника Джованни Вепхвадзе, которая открылась 6 февраля 2015 года.
Было представлено 30 полотен с изображением Авлабара, Майдана, Шайтан-базара, района серных бань, подъездов, итальянских дворов, кинто и тбилисцев, пирующих в духанах, уходящего от нас и почти исчезающего старого Тифлиса.
Поклонники живописи, жители города, которые помнят и не помнят Тифлис - армяне, грузины, русские... с тоскующим взглядом и искренним теплом рассматривали полотна и ощущали тепло старого Тифлиса.
Выставку открыл руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, с гордостью отметив, что первая персональная выставка известного художника Джованни Вепхвадзе открылась именно в центре «Айартун», где сегодня был создан свойственный старому городу живой колорит.
Председатель Союза армянских художников Грузии, художник-миниатюрист Меружан Шаумян, назвал Вепхвадзе эссеистом живописи, все полотна которого были созданы цветами палитры и мастерскими мазками художника, и, не утратив своего содержания, стали отражением его внутреннего мира. Известный коносьер Александр Пирадов подчеркнул два направления в искусстве Джованни: работы, воссоздающие старый Тифлис, и натюрморты, которые являются бесценными образцами реализма.
Великий мастер иконописи Михаил Мчедлишвили назвал работы Джованни Вепхвадзе благодаря их реалистичности «Жизнь в искусстве».
Истинный тифлисец, апологет армяно-грузинской дружбы, преданный родному городу Джованни Вепхвадзе – это многогранно одаренный художник: великий мастер художественного слова, автор литературных произведений, чьи работы переводятся на разные языки, – так оценили творца-Джованни редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Бабуртян, поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, актер Роберт Ованесян, историк Енок Тадевосян, музыкант Артем Киракозов и другие.
Джованни Вепхвадзе в своем слове отметил, что его душе была близка тбилисская тема, рисовал он в разное время, по разному поводу, иногда с восхищением передавал красоту, а иногда фиксировал след уходящих будней... и это было выражением его любви к городу. Художник Вепхвадзе поблагодарил Епархию ААЦ в Грузии и ее предводителя, центр «Айартун», Союз армянских художников Грузии за высокую оценку его творчества и организацию персональной выставки.
В конце предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил благословение присутствующим и дал свою оценку, он назвал Джованни Вепхвадзе добрым, исполненным веры, боголюбивым человеком, искусство которого проникнуто любовью. Епископ вспомнил полтора миллиона армян, замученных в Османской Турции, и чудом спасшихся беженцев, которых одна из первых приютила Грузия и грузинский народ, отметил, что этот прекрасный город расцвел и стал успешным благодаря большой любви и стараниям многих поселившихся здесь армян и их потомков. Его Преосвященство призвал в апреле всей нацией по праву требования вспомнить и поклониться памяти жертв Геноцида армян.