«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի ուսուցչական երգչախումբը երգեց Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում PDF Տպել Էլ.փոստ
bleyan
Ընթացիկ տարվա մարտի 25-28-ը Թբիլիսիում հյուրընկալվեց «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի աշակերտների, ուսուցիչների, ծնողների խումբը՝ տնօրեն Աշոտ Բլեյանի գլխավորությամբ: Կրթահամալիրը համագործակցության կապեր ունի Թբիլիսիի հանրակրթական դպրոցների հետ, որն ամրապնդվում է փոխադարձ այցելություններով և սերունդների միջև հարաբերությունների և բարեկամական կապերի հաստատմամբ: Այս անգամ սեբաստացիները Թբիլիսիի էին ժամանել Վրաստանի ուսուցիչների ազատ արհմիության Թբիլիսիի Գլդանի կազմակերպության պատասխան հրավերով:
Հյուրընկալության օրերին «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի «Սեբաստացիներ» ուսուցչական երգչախումբը Թբիլիսիի գյուղատնտեսական համալսարանի դահլիճում հանդես եկավ հայ հոգևոր և ժամանակակից երգերի համերգով, որին միացավ նաև համալսարանի ազգագրական երգչախումբը:
Կրթահամալիրի ներկայացուցիչների մոտ բարի ավանդույթ է դարձել Վրաստան ժամանելիս՝ անպայման այցելել Հայոց Եկեղեցի: Ավանդույթը չխախտվեց նաև այս անգամ: Մարտի 28-ին, «Սեբաստացիներ» ուսուցչական երգչախումբը ՝ գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստավոր գործիչ Հարություն Թոփիկյանի գլխավորությամբ, Թբիլիսիի հինավուրց Սուրբ Էջմիածին տաճարի կամարների ներքո ի պատիվ հավատացյալների, Վիրահայոց թեմի մայրենիի ուսուցման մեկօրյա դպրոցների և նախակրթարանի սաների ու նրանց ծնողների մատուցեց հոգևոր երգերի հրաշալի համերգ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը բաշխեց Մայր հայրենիքից ժամանած կրթության համակարգի նվիրյալներին և բարձր գնահատեց հայ մշակույթի զարգացման և տարածման գործում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մեծ աշխատանքը:
Այնուհետև Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հետ հյուրերը եղան «Հայարտուն» կենտրոնում: «Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը Վիրահայոց թեմի մայրենիի ուսուցման մեկօրյա դպրոցների աշակերտներին և ուսուցիչներին հրավիրեց քաղաքամայր Երևան՝ մայր հայրենիք այցելելու և նրա պատմական ու մշակույթային արժեքներին ծանոթանալու նպատակով:
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթական համալիրի տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց Թեմակալ առաջնորդին և «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակազմին ջերմ ընդունելության համար և Վիրահայոց թեմի կրթական բաժնի ուսուցիչներին փորձի փոխանակման և վարպետության դասերի հրավիրեց Մխիթար Սեբաստացի կրթական համալիր:

From 25 to 28 March, 2015 Tbilisi hosted a group of students, teachers and parents from “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex under the leadership of the director, Ashot Bleyan. The Educational Complex cooperates with Tbilisi schools and through mutual visits establishes friendly relations. This time “Sebastatsies” were invited by the Educational workers` Trade Union located in Gldani, Tbilisi.
The Teachers' choir “Sebastatsies” of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex performed religious and contemporary songs in Agricultural University of Georgia together with the university choir.
Visiting Tbilisi Saint Etchmiadzin Church has already become a tradition for the representatives of the Education Complex. On March 28 the Teachers' choir “Sebastatsies” (artistic director, Harutyun Topikyan) gave a concert of sacred songs in Tbilisi Saint Etchmiadzin Church for the students, teachers and parents of one-day schools of the Diocese.
The Primate of the Armenian Diocese, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the guests, who arrived from the Motherland and highly appreciated the contribution of “Mkhitar Sebastatsi” Educational complex to the development and expansion of Armenian culture.
Together with the Primate of the Diocese, the guests visited Hayartun Center. The director of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex invited one-day school student and teachers to visit their homeland and to get to know its historical and cultural values. The director thanked the Primate of the Diocese and Hayartun Center for hospitality and invited the teachers of Hayartun Center’s Educational Department to “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex to share experiences.