Վրաստանում գործող հայկական հասարակական և կրոնական կազմակերպությունները 1915-23 թթ. Հայոց Ցեղասպանության հարցի քննարկման խնդրանքով դիմել են Վրաստանի խորհրդարանին |
2015 թվականի ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան կայսրության տարածքում հայ ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում, պետական մակարդակով պլանավորված ոչնչացման՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: «1915-1923 թվականներին իրականացված ծրագրի արդյունքում, հայ ժողովուրդը ունեցավ 1.500.000-ից ավելի մարդկային կորուստ և կորցրեց իր հայրենի հողի մեծ մասը: Թուրքիայի իշխանությունների կողմից 1915-1923 թվականներին հայ ժողովրդի դեմ իրագործված ոճրագործությունը որակավորվում է որպես ցեղասպանություն՝ հանցագործություն մարդկության դեմ: Այդ մասին վկայում են բազմաթիվ փաստաթղթեր, այդ թվում՝ իրավաբանական ուժ ունեցող: Դեռևս 1915 թվականի մայիսին, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը հանդես եկան միասնական Հռչակագրով, որով Թուրքիայում ընթացող հայերի կոտորածը անվանեցին «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ իրագործված նոր հանցագործություն»: Հայ ժողովրդի իրավունքների վերականգնման հարցը քննարկվել է 1919 թվականին, Փարիզի խաղաղական կոնֆերանսում: Այս կոնֆերանսի աշխատանքի շրջանակներում հրավիրվեց ռազմական դատարան, որի նպատակն էր պարզել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Թուրքիայի կողմից մարդկության դեմ կատարված ոճրագործության հանգամանքները և բացահայտել հանցագործներին: Ռազմական դատարանը Թուրքիայի բարձրագույն իշխանությունների ներկայացուցիչներին մեղավոր ճանաչեց և նրանց նկատմամբ կայացրեց մահվան դատավճիռ: Հայոց ցեղասպանության ապացույցն է նաև 1920 թ. Սևրի պայմանագիրը: Հայոց Ցեղասպանության փաստը դարձավ 1943 թ. Ռաֆայել Լեմկինի կողմից մշակված և 1948 թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում ընդունված 260 A(III) բանաձևի հիմք, որով ընդունվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին հռչակագիրը»: 1993 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Վրաստանը, վավերացրեց նշյալ Հռչակագիրը: Ներկայումս, Հայոց Ցեղասպանությունը, համապատասխան բանաձևերով և որոշումներով ճանաչվել է աշխարհի 20-ից ավելի առաջատար երկրների, ինչպես նաև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Եվրոպական Խորհրդարանի, Եվրախորհրդի և Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության կողմից: 1915-23 թթ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը շարունակվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում (ԱՄՆ, Բուլղարիա, Իսպանիա, Իսրայել և այլն): -Մենք՝ ստորև ստորագրողներս, Վրաստանում գործող հայկական հասարակական և կրոնական կազմակերպություններս, արդարության և ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալով, կոչ ենք անում միանալ աշխարհի քաղաքակիրթ հասարակության նախաձեռնություններին, հարգել Վրաստանի քաղաքացիների կամքը և Վրաստանի Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով, 1915-23 թթ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկման նախաձեռնությամբ ներկայանալ երկրի օրենսդրական մարմնում», - նշված է կոչի մեջ: Հիշեցնենք, որ արդեն 10 տարի շարունակ, Վրաստանում գործող հայկական կազմակերպությունները դիմում են Վրաստանի օրենսդրական մարմիններին 1915-23 թթ. Հայոց Ցեղասպանության հարցի քննարկման խնդրանքով: Չնայած բազմաթիվ դիմումներին, Վրաստանի Խորհրդարանն առ այսօր անտեսում է երկրի բնակչության ընդհանուր քանակի 6%-ի կամքը: Դիմումը ստորագրում են հետևյալ կազմակերպությունները. Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմ, «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոն, «Վրաստանի հայ համայնք», «Սամցխե-Ջավախքի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդ», Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական թատրոն, «Թբիլիսահայերի վեհաժողով», «Վիրահայերի ազգային կոնգրես», «Վրաստանի հայերի միություն», «Թբիլիսիի հայերի միություն», «Աջարիայի հայ համայնք», «Վրաստան» թերթ», «Հայ-վրաց գործարարների միություն», Ախալցիխեի երիտասարդական կենտրոն, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միություն, Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միություն, «Վիրահայերի միություն»- ավելի քան 30 կազմակերպություն և մտավորականներ:

Действующие в Грузии общественные и духовные организации обратились к Парламенту Грузии с призывом начать рассмотрение вопроса признания Геноцида армянского народа 1915-23 гг |
24 апреля 2015 года исполняется 100-летие запланированного на государственном уровне Геноцида армянского народа на своей исторической родине - территории Османской империи. «В 1915-23 годах в результате осуществленного плана, армянский народ лишился более 1.500.000 человек и был изгнан из большей части своей Родины. Осуществленное турецким государством в 1915-23 гг. преступление против армянского народа, классифицируется как геноцид - преступление против человечности.Об этом свидетельствуют множество документов, в том числе обладающих юридической силой. Еще в мае 1915 года Великобритания, Франция и Россия выступили с совместной декларацией, в которой уничтожение армянского народа в Турции назвали «новым преступлением против человечества и цивилизации». Вопрос восстановления прав армянского народа обсуждался в ходе Парижской мирной конференции 1919 года. В рамках работы Парижской мирной конференции 1919 года был созван военный трибунал с целью выявления виновных лиц и расследования обстоятельств преступления, совершенного Турцией против человечества во время Первой мировой войны. Военный трибунал признал высших государственных чиновников Турции виновными и приговорил их к смерти. Севрский договор 1920 года также подтверждает факт Геноцида армянского народа. Признаки Геноцида 1915-23гг. полностью соответствуют разработанной в 1943г. польским евреем, юристом Рафаэлем Лемкиным и принятой на Генеральной Ассамблее ООН Резолюции 260A(III), на основании которой в 1948г. была принята «Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него». 11 октября 1993г. Грузия осуществила ратификацию данной конвенции. На сегодняшний день более 20 ведущих стран мира, а также многие международные организации, в том числе Европарламент, Совет Европы и Европейская народная партия приняли соответствующие резолюции и решения о признании Геноцида армян. Процесс признания Геноцида армян 1915-23 гг. идет во многих странах мира (США, Болгария, Испания, Израиль и др. ) Мы, нижеподписавшиеся, действующие в Грузии армянские общественные и духовные организации во имя справедливости и верности демократическим ценностям призываем присоединиться к инициативам цивилизованного мирового сообщества, уважать волю граждан Грузии и в соответствии с Конституцией Грузии инициировать в парламенте Грузии вопрос обсуждения признания Геноцида Армянского народа 1915-23 гг.», - сказано в обращении. Напомним, что действующие в Грузии армянские организации уже 10-ый год обращаются к руководству страны с просьбой начать рассмотрение вопроса признания Геноцида армян 1915-23 гг. Несмотря на многочисленные обращения, руководство Грузии игнорирует волю своих граждан, составляющих более 6 % от общего числа населения страны. Обращение подписали следующие организации: Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Культурно-просветительский и молодежный центр «Айартун», Армянская Община Грузии, Совет армянских общественных организаций в Самцхе-Джавахети, Тбилисский армянский государственный драматический театр им. Петроса Адамяна, Ассамблея Тбилисских Армян, Национальный Конгресс Армян Грузии; Союз армян Грузии, Союз армян Тбилиси, Община армян Аджарии, газета «Врастан» («Грузия»), Армяно-грузинский союз бизнесменов, Молодежный центр Ахалцихе, Союз армянских писателей Грузии «Вернатун», Союз армянских женщин Грузии «Шушаник», Союз грузинских армян - более 30 организаций и представителей интеллигенции. |